Je možné, že ak sa nepohybujete v internetovom priestore, meno Sima (24), ktoré patrí speváčke Simone Hegerovej, nepoznáte. Nevystupuje v televízii, nehrajú ju rádiá, neobjavuje sa na titulných stranách časopisov, nikdy nevyhrala ani žiadnu prestížnu cenu. Napriek tomu má na Slovensku vypredané koncerty, najpredávanejšie cédečká a na sociálnych sieťach viac sledovačov ako mediálne slávny Paľo Habera alebo raper Ego, ktorý z nej spravil hviezdu.

ZÁZRAČNÁ? Svoj úspech dosiahla bez výraznej pomoci televízií.
Zdroj: Kollárik Erik

Simin videoklip s názvom Toto leto, v ktorom vystupuje s raperom Kalim, vyhodnotil YouTube s počtom viac ako osem miliónov videní ako najsledovanejší slovenský hudobný počin za ostatný rok.  Za výrazné úspechy mladá žena podľa vlastných slov vďačí vlastnej ambicióznosti a producentskej spolupráci s vlastným partnerom Tomášom Gajlíkom, ktorý je od nej osemnásť rokov starší.

Kariéra cez internet

Sima s frajerom a producentom sa dohodli, že kariéru si budú budovať výlučne prostredníctvom internetu. Preto ignorujú pozvania do všetkých zábavných televíznych relácií. „Volajú nás pravidelne, ale absolútne to nechceme. Jedinú výnimku sme urobili pri relácii Chart Show, keď spravili rebríček o najväčších hviezdach desaťročia. Vtedy sme súhlasili. Inak to nie je nič pre nás. Producentovi Markízy som povedal, že zaujímavé by pre nás mohlo byť len to, že bude členkou poroty SuperStar,“ zarúbal poriadne vysoko producent Gajlík.

Pocit nadradenosti však nemá. „Momentálne nepoznám v Česku ani na Slovensku žiadnu inú mladú interpretku, ktorá by bola populárnejšia. Keď sa dalo ešte hrať, všetky naše koncerty boli vypredané. A z ostatného cédečka predala osemtisíc kusov. To je na slovenské pomery extrémne číslo,“ vysvetľuje.

Bez pravidiel 

Mnohí Simin úspech pripisujú fanúšičkám v školskom veku, ktoré tvoria tradične najsilnejšiu komunitu. „Je to taká modernejšia Mandarínka Darinka. Ja mám štrnásť a už ju nepočúvam. Je to pre mladšie baby,“ vyjadrila sa na internete jedna zo speváčkiných niekdajších fanúšičiek.

Sima však tvrdí úplný opak. Podľa analýzy, ktorú si dala vypracovať, najpočetnejšiu skupinu jej fanúšikov vraj tvoria ľudia od osemnásť do dvadsaťpäť rokov. „Potom je kategória dvadsaťpäť až tridsaťpäť. Až na treťom mieste sú fanúšikovia pod osemnásť rokov,“ tvrdí a podotýka, že ju nepočúva len ženská populácia. „Je veľmi vtipné, keď si nejaký chalan spieva: Zdám sa ti moc komplikovaná,“ prehodí so smiechom.

Sima disponuje evidentne všetkým, po čom bažia slovenskí hudobní priaznivci.
Zdroj: archív Sima

Sima je jasným dôkazom, že v šoubiznise neexistujú žiadne pravidlá. Keď sme s jej producentom a frajerom polemizovali o tom, či a do akej miery je jej spevácke umenie a videoklipy porovnateľné s konkurenciou, debata mu nebola po chuti. Podľa vyjadrenia najpredávanejšej speváčky všetkých čias Česka a Slovenska, legendy Hany Zagorovej sú takéto úvahy úplne zbytočné. „Umenie a to v akejkoľvek oblasti nie je šport, aby sa dalo zmerať,“ pripomína starú pravdu a pokračuje.

Kvalita je samozrejmosť

„Sama nemám problém priznať, že sa nepovažujem za absolútne všestrannú speváčku. Napriek tomu mám celý život vypredané koncerty, fanúšikov všetkých vekových skupín, dodnes nahrávam pravidelne úspešné albumy a zbieram rôzne ceny. Často je veľmi nespravodlivé, keď má niekto úžasný a školený hlas, spieva krásne piesne, no niečo tomu chýba. Takzvaný bozk od Boha. Je to len posledné pol percenta, ktoré umelec potrebuje k úspechu, ale bez toho to nejde. To je to, čo za neho spraví ten posledný krôčik do neba. Kvalitná technika a skvelý repertoár je samozrejmosť, ale keď nemáte z nejakého dôvodu príťažlivosť pre ľudí, nepomôže vám nič,“ vyjadrila sa speváčka s miliónmi predaných albumov na svojom konte. 

Je možné, že pozornosť fanúšikov si Sima získala aj feministickými textmi a vtipkovaním na účet „vyplastikovaných“ slečien a zlatokopiek. „Instagramové múzy, ja nemusím tie čúzy. Pri cudzích autách stepujú a robia tie pózy. Fotia svoje nechty s volantom od Bentley, chvália sa, že im čávo kúpil nové Fendi,“ berie si do úst novodobé influecerky v skladbe Kabrio.

Zároveň opisuje svoj životný štýl, s ktorým sa zrejme mnoho dievčat dokáže viac stotožniť. „Mám radšej cheese, kľudne nechaj si to suši. Mám radšej tepláky než vytrtkané Gucci. Na sebe handry klasika H&M. Nenosím kabelky od Louis Vuitton. Na chrbte ruksak vždy, keď chodím von. Čisté tenisky a rozbitý fón. Vidličky v pravej, kašlem na bontón. No a čo, že moje auto stálo halier. Počkaj, až prídem na Ferrari jak Madej,“ rýmuje.

Zákaz od matky

Sima od svojich deviatich rokov neuvažovala o žiadnom inom ako speváckom povolaní. A tvrdo za svojím cieľom išla. S náročnými skladbami od Christiny Aguilera či Miley Cyrusovej vymietla desiatky detských speváckych súťaží vrátane televíznych talentových šou. Ako malá si zaspievala v Minitalent šou Petra Marcina, ktorému sekundoval Marián Čekovský prezlečený za šaša. Ako väčšia bodovala v šou Hlas Česko Slovensko, kde sa dostala do tímu Dary Rolins.

Simona Hegerová, tretia sprava, súťažila v šou Hlas Československa.
Zdroj: MICHAL SMRCOK

Veci sa dali do pohybu, keď vtedy šestnásťročnú speváčku pozval Robo Papp ako hosťa do svojho programu. Tam sa zoznámila s podstatne starším Gajlíkom, s ktorým o dva roky neskôr začala tvoriť pár. „Mala som osemnásť, čerstvo po maturite a nezaujímalo ma, čo si o nás budú myslieť ľudia. Moja mamina mi bez toho, aby ho spoznala, zakázala sa s ním stretávať. Povedala, že to nie je chlap pre mňa. Zbalila som si veci a išla preč. Nevedela som, kam presne idem ani kde budem bývať. Po dvoch mesiacoch sa moji rodičia rozhodli zoznámiť sa s ním a dnes ho zbožňujú,“ opísala po rokoch začiatok ich vzťahu.

Z lásky k producentovi sa vyznala aj v pesničke Spolu. „Keď som s tebou, je mi dobre, a tým pádom, je mi jedno, čo vraví mama s jej rádom. Budeme jazdiť len tak v aute, poďme sa milovať, zaparkuj bárskde,“ spieva v skladbe, ktorá má viac ako dvadsaťpäť miliónov pozretí.

Ego žiarlil

Sima zahorela láskou a Gajlík sa vyznamenal hneď prvým producentským počinom, keď jej dohodol dueto s raperom Egom. „Urobili sme pesničku On je len kamarát, ktorá ju vystrelila hore. Potom prišla náročná práca, keď sme celé dva roky dávali von každé dva mesiace nový song aj s klipom,“ prezrádza Gajlík.

FOTO Simy, keď sa snažila preraziť v infantilných reláciách,  v GALÉRII >>

Siminu kariéru celé roky sleduje aj raper Ego, hrdý na to, že v nej objavil potenciál hviezdy. „Od začiatku som jej prízvukoval, že musí písať vlastné texty. Páči sa mi, že dnes je z nej ,girl power‘ a nakladá chlapom, no pritom ich nezakopáva úplne pod zem. Robí to ešte lepšie, ako som si myslel. Výborné je, že nevyzdvihuje povrchné hodnoty. Ešte aj ja sa od nej učím. Priznám sa, že keď bola v rôznych anketách popularity všade len Sima Martausová, ktorú mám inak rád, žiarlil som. Pretože naša Sima má zo všetkých najsilnejšie čísla a nedostala sa ani do nominácií,“ zamyslel sa nad objektívnosťou rôznych ankiet.