V roku 2020 bola jednou z nemnohých, kto sa tešil z Matovičovej „atómofky“ v podobe celoplošného testovania. Trnavská firma Eurolab Lambda sa vtedy zaviazala dodať Správe štátnych hmotných rezerv takmer milión antigénových testov na ochorenie COVID-19 za desiatky miliónov eur. Nákup vyvolal pochybnosti, pretože uchádzači mali zaobstarať dodávku množstva testov zo zahraničia iba za dva víkendové dni.

K tomu sa pridali väzby konateľa Eurolabu na rodinu vtedajšieho premiéra a lídra OĽaNO Igora Matoviča. Úrady síce žiadnu z pochybností nepotvrdili, no čísla z účtovných výkazov firmy jasne ukazujú - kovidové obdobie bolo pre trnavskú firmu veľmi vydarené. V rokoch 2020 a 2021 jej tržby narástli desaťnásobne a ročné zisky stúpli až 117-krát v porovnávaní s rokom 2019. Vlani sa čísla začali vracať na pôvodnú úroveň, na miliónové zisky môže spoločnosť zabudnúť.

Atómová zákazka

Zmiernenie pandémie ochorenia COVID-19 a zrušenie povinnosti pravidelne sa testovať pripravilo o veľké príjmy všetkých dodávateľov antigénových testov. Výnimkou nie je ani trnavská akciovka Eurolab Lambda. Preslávila sa najmä v čase celoplošného testovania na konci októbra 2020.

Správa štátnych hmotných rezerv vtedy nakupovala testy v časovej tiesni a cez takzvané priame rokovacie konanie. Znamená to, že sa nerobila žiadna transparentná verejná súťaž. Úradníci sa síce pokúsili osloviť čo najviac možných dodávateľov, ale ich postup vyvolal isté pochybnosti. Rezervy zverejnili výzvu v piatok a na ponuky od firiem sa čakalo iba do pondelkového dopoludnia. Záujemcovia tak mali na predloženie ponúk len víkend. Akoby sa nebral ohľad na to, že za ten čas si mali zohnať a preložiť aj vyjadrenie zahraničných výrobcov testov. Nadácia Zastavme korupciu vo svojom blogu upozorňovala, že ak by mala niektorá z firiem informácie o chystanom nákupe vopred, bola by vo výhode.

Splniť tieto náročné podmienky sa však prekvapujúco podarilo až piatim spoločnostiam. Zmluvy so štátom nakoniec podpísali iba tri. Najväčší kúsok zákazky si odhryzla práve trnavská spoločnosť Eurolab Lambda. Zaviazala sa dodať Správe štátnych hmotných rezerv takmer 11 miliónov antigénových testov za necelých 47 miliónov eur.

Darilo sa aj bez testov

Najúspešnejší pre trnavskú spoločnosť bol práve rok 2020, svedčia o tom dáta verejných obstarávaní a verejne prístupné finančné výsledky Eurolabu. Vtedy firma podpísala zmluvy so štátom v objeme 80 miliónov eur. Väčšinu tvorili práve rôzne zákazky na dodávky antigénových testov.

Je preto prekvapivé, že vysokú úroveň tržieb - nad 45 miliónov eur - sa firme podarilo udržať aj po tom, ako o lukratívne zákazky prišla. Koncom januára 2021 totiž úlohu suverénneho dodávateľa antigénových testov prebrala slovenská pobočka nadnárodného farmaceutického koncernu Roche. Napriek tomu zisky trnavskej firmy neklesli, ale ďalej stúpali.

V roku 2021 zarobila 4,7 milióna eur, o milión viac než z biznisu v kľúčovom pandemickom roku 2020. Kým si Eurolab pričuchol k zákazkám na dodávky testov, špecializoval sa na dodávky produktov pre laboratórnu diagnostiku. Bežne mala firma zisky na úrovni iba niekoľkých desiatok tisíc eur, niektoré roky dokonca skončila v strate.

Ako sa spoločnosti podarilo udržať vysoké príjmy aj po ukončení zmlúv so štátom, sme sa spýtali zástupcu Eurolabu Viliama Krajčoviča. Na naše otázky zaslané e-mailom do uzávierky nereagoval. Podľa nadácie Zastavme korupciu vysvetlením môže byť najmä to, že aj v roku 2021 firma dostávala platby za štátne zákazky z predošlého obdobia. „Viaceré dodávky sú predmetom rámcových zmlúv, takže časť zákaziek si môže štát objednať, respektíve zaplatiť až v budúcnosti,“ predpovedala nadácia už v čase podpísania kontraktov.

Návrat do normálu

Kompletné finančné výsledky Eurolabu za minulý rok síce ešte nie sú prístupné, ale zverejňovanie o mesačných platbách dane z pridanej hodnoty (DPH) jasne ukazuje prudký pokles v podnikaní spoločnosti. Z týchto údajov sa dá potom dopočítať minimálne mesačný obrat firmy, pretože výška daňovej povinnosti DPH predstavuje zvyčajne 20 percent zo zrealizovaných obchodov. Napríklad v čase podpísania zmluvy na nákup testov pre prvé celoplošné testovania Eurolab zaplatil na DPH 547-tisíc eur, čo predstavovalo mesačné tržby vo výške 2,7 milióna eur.

Jednorazová príležitosť: Údaje o mesačných platbách DPH ukazujú prudký pokles v podnikaní Eurolab Lambda. Firma sa po dodávke testov vrátila k skromnejším obratom.
Zdroj: FinStat.sk

A ako je na tom trnavská firma teraz? Výrazne chudobnejšie. Od začiatku minulého roka sa suma splatnej DPH pohybuje pod úrovňou 33-tisíc eur, na základe čoho sa dajú odhadovať jej mesačné tržby okolo 160-tisíc eur.

Na druhej strane, až také prekvapujúce to byť nemusí. Ak sa tieto výsledky potvrdia, keď firma zverejní celoročné účtovné výkazy, znamenalo by to, že testy na COVID-19 boli jednoducho iba jednorazový úspešný kšeft. Eurolab sa podľa aktuálnych výsledkov vypočítaných podľa DPH iba vrátil na úroveň z roku 2019, keď zo žiadnych významnejších verejných zákaziek neprofitoval.

Väzby na Matovičovcov

Na zvláštnosti s nákupom veľkého množstva antigénových testov v roku 2020 ako prvý upozornil predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico. Zmluva medzi rezervami a trnavskou firmou bola podľa neho nezákonná, pretože v čase jej podpísania mala spoločnosť dlh voči Sociálnej poisťovni. Úrad pre verejné obstarávanie neskôr konštatoval, že rezervy pri nákupe zákon neporušili.

Oveľa výraznejšie sa však táto zákazka riešila pre podozrenie z klientelizmu. Jeden z majiteľov Eurolab Lambda Peter Krajčovič je totiž konateľom v inej firme, ktorá prevádzkuje súkromnú základnú školu Besst v Trnave. Práve toto školské zariadenie navštevujú obidve dcéry Matoviča, ktorý celoplošné testovanie presadzoval. Svoje miesto v škole mala vtedy aj jeho manželka Pavlínka. Minimálne do roku 2019 bola pani Matovičová členkou rady rodičov súkromnej školy, v neskorších rokoch škola prestala zverejňovať zoznam členov tohto samosprávneho orgánu.

Nadácia Zastavme korupciu takisto spomínala, že konateľ Eurolab Lambda v roku 2019 podnikal s Martinom Hypkým, ktorý je v súčasnosti štátnym tajomníkom podpredsedu vlády zo Sme rodina Štefana Holého. Peter Krajčovič zvýhodnenie pri verejnom obstarávaní zásadne odmietal. Ani kontrola zákazky podozrenie z klientelizmu nakoniec nepotvrdila.