Televízna šou Najväčší Slovák je už síce minulosťou, no spôsobila rozkol medzi synmi politika Alexandra Dubčeka. Vrcholný predstaviteľ Pražskej jari mal byť súčasťou kolekcie pamätných medailí, ktoré vydali pri príležitosti vyhlásenia desiatich najobľúbenejších osobností, no nestalo sa tak. 

Nevhodná spoločnosť  

Synovia Alexandra Dubčeka, obľúbenej politickej osobnosti Slovenska, ktorý má vysoký honor aj v zahraničí, spolu pre dlhotrvajúce problémy veľmi nekomunikujú. Napätie medzi nimi sa vyhrotilo aj pre odlišný názor na zhotovenie pamätnej medaile ich otca. „Keď tam strčili Husáka, môj otec tam nemá čo robiť. Navyše, on si na nejakých medailách nikdy nezakladal. Najväčšiu radosť mal, keď boli spokojní občania štátu,“ vyjadril svoju nevôľu s ponukou syn Pavol. 

Všetko mohlo byť inak

Mladší syn Milan situáciu vidí úplne inak. „Nepovažujem to za šťastné rozhodnutie.  Takto je Husák v dobrej spoločnosti Štúra a Štefánika, ktorí skončili na prvých miestach a Dubček tam chýba. keby oslovili mňa, súhlas bez váhania a bezodplatne dám. Bol som jediný z rodiny, kto bol s otcom v auguste 1968 v Prahe, ja jediný som tiež otcove rukopisy prepisoval a tajne nosil do Prahy, ja jediný som s ním žil v Prahe, keď sa po roku 1989 stal predsedom federálneho zhromaždenia a ja som aj sprevádzal jeho truhlu lietadlom na ceste z Prahy na Slovensko. Mňa sa ale nikto nepýtal,“ smúti.

Alexander Dubček však nie je jedinou osobnosťou, ktorá nemá medzi pamätnými medailami Najväčších Slovákov zastúpenie.

Kto medzi nimi ešte chýba, sa dozviete v aktuálnom vydaní časopisu Plus 7 dní >>