Kto mal k Mekymu najbližšie? Česká herečka Jitka Čvančarová, speváčka Martha s Vendulou Pizingerovou, hudobník David Koller, textár Kamil Peteraj, Jakubiskovci či Štefan Skrúcaný. To sú najznámejšie osobnosti, ktoré vdova Katka Žbirková pozvala spolu s manželovou kapelou na kar v centre Prahy. Do reštaurácie VIP kuchára Zdenka Pohlreicha prišla len v sprievode syna Davida, ale pripojil sa k nim aj Mirov najstarší potomok. Spevákova dcéra Denisa, ktorá žije vo Viedni, prišla do pražského krematória, na rozdiel od zvyšku rodiny, hlavným vchodom a zadúšala sa od plaču. 

FOTO staršej Mekyho dcéry a ďalších z utajovaného karu Mekyho Žbirku v GALÉRII >>>

Do salónika, ktorý sa nachádza v zadnej časti budovy, medzitým smeroval Žbirkov kamarát, muzikant Michal Hrůza. Práve on podal svedectvo, aký nápomocný bol Meky k mladším muzikantom. „Keď som po úraze nemohol asi rok hrať, zobral si k sebe chlapcov z mojej kapely, aby to nejako zvládli. Bol to skvelý chlap. Pokúsim sa tiež chlapcom z Mekyho kapely nejako ‚helfnúť‘,“ vyjadril sa český hudobník ešte pred pohrebom.

Na kar z pohrebu už nedorazil Mekyho spolupútnik Laco Lučenič. Naopak, prítomné boli prekvapivo mnohé české hviezdy. Kto mal Mekymu, aj keď žil v Prahe, najbližšie zo Slovenska, si pozrite v GALÉRII.