Slávny Michal David (60) vlastní v okrajovej časti Prahy, v obci Křeslice, priestrannú vilu s nahrávacím štúdiom, no nedávno vysvitlo, že domov má ešte jeden. Pre seba a svojich najbližších kúpil vilu na ostrove v Atlantickom oceáne. Na Tenerife trávil český spevák aj najhoršie časy lockdownu. „More a slnko. To je to, čo ma nabíja pozitívnou energiou,“ vysvetlil.

Aby sa na Kanárskych ostrovoch cítil ako doma, z Prahy si priniesol množstvo vecí vrátane vzácneho auta. „Je to môj milovaný staručký veterán Coupe, ktorý patrí teraz sem. Dal som si ho doviezť loďou,“ vyjadril sa pre PLUS 7 DNÍ o vozidle, na ktorom sa predtým premával po pražských cestách.

Počas obdobia, keď nemohol stáť na javisku, v sebe navyše objavil talent na domáce majstrovanie. Vo svojom prímorskom dome sám spravil elektrické a inštalatérske práce, hneď nato si ho začali najímať aj susedia. „Ja som taký malý domáci majster. Veľmi ma to baví, takže im rád pomôžem. Vyhovuje mi, že sú tu všetci neustále v dobrej nálade. Zamračeného človeka tu azda ani nestretnete,“ pochvaľoval si pred nami španielsku mentalitu.

Vo svojom

Kráľ českej diskotéky podľa vlastných slov vždy inklinoval ku krajinám s teplou klímou. „Pôvodne sme chodili do Las Palmas na Kanárskych ostrovoch, no potom nám ktosi poradil, že Tenerife je ešte krajšie. A je to pravda. Dovolenkovali sme tam aj dvakrát do roka. Vždy sme si vybrali nejaký hotel, no s manželkou sme si uvedomili, že je škoda zaň platiť a že si radšej zabezpečíme niečo svoje. Obrovskou výhodou je, že sa tam človek dostane ani nie po päťhodinovom lete,“ začína svoje rozprávanie Michal David na terase jedného z bratislavských hotelov. „Na Slovensku som asi po roku. Takú dlhú prestávku som nikdy nemal. Vždy sme u vás mali plno vystúpení,“ zasnil sa pri káve a myšlienkami sa opäť vrátil na Tenerife.

Hoci spevákovi susedia prímorské vily v čase svojej neprítomnosti prenajímajú, Michala Davida takáto forma zárobku neláka. Napriek tomu jeho dom nikdy nie je opustený. „Máme tam chlapca, stavbára zo Slovenska, ktorý nám na to dáva pozor,“ prezrádza.

Vlastnú vilu na Kanárskych ostrovoch má spevák už päť rokov. „Išlo to veľmi rýchlo. Oslovili sme realitku a keď prišla s ponukou, bez dlhého rozhodovania sme sa dohodli s pôvodnými majiteľmi a do týždňa to bolo naše.“ Pridanou hodnotou bolo, že dom kupovali zariadený. „Čo sa týka interiéru, veľa sme nemuseli meniť. Pôvodní majitelia boli Francúzi s dobrým vkusom. Vyhovovalo nám, že zariadenie nebolo v typicky španielskom koloniálnom štýle, ale trošku modernejšie,“ približuje vilu, kde si zriadil nielen nahrávacie štúdio, ale aj pracovnú dielňu.

Lockdown pri mori

V príjemnom prímorskom prostredí sa spevákovi s rodinou ľahšie znášalo aj obdobie covidovej pandémie plné zákazov. „Na Tenerife sme odišli v čase, keď sa v Česku nedalo nič robiť. Boli sme pokope celá rodina asi pol roka. Jedenásťročný vnuk Sebastián, ktorého máme od dcéry Klárky, mal online školu, takže nás doma nič nedržalo.“

Napokon sa to bez proticovidových opatrení nezaobišlo ani na ostrove v Atlantickom oceáne. „Aj tam sa nosili rúška, aj tam bol istý čas zákaz zdržiavania na pláži, ale nebolo to až také tvrdé ako u nás. Žiadne lockdowny. Vôbec sme tam nemali pocit výraznejšieho obmedzenia. Je tam neustále príjemné počasie, takže sme to všetko znášali v relatívnej pohode,“ pochvaľuje si hlava rodiny.

Vnuk je po babke

Keď sa im nechcelo ísť k moru, plávali vo vlastnom bazéne, prípadne využili služby vychyteného terapeuta, ktorý sa stará o viaceré športové esá vrátane tenistu Rogera Federera. K športu to obzvlášť ťahalo spevákovho vnuka. „Sebík viac talentu zdedil po babičke ako po mne. Skúšali sme mu vytvoriť vzťah k nejakému hudobnému nástroju, ale viac ho bavia loptové hry. Tenis, basketbal, futbal, to je pre neho. Tak veľa času trávime na tenisových kurtoch. Na šoubiznis veľmi nie je,“ dozvedáme sa od jeho deda.

Spevákova manželka, niekdajšia profesionálna tenistka Marcela Skuherská (60), si zas na Tenerife prehĺbila záujem o golf. „Kým sa vrátila z ihriska, ja som niečo varil alebo som si dal s priateľmi na pláži malé pivečko,“ s nostalgiou spomína Michal David na sladké ničnerobenie. Nezaprel však v sebe ani muzikantskú dušu. Vo svojom štúdiu začal ďalšiu éru svojej kariéry a napísal pieseň pre detskú kapelu Mango. „Sú to chlapci a dievčatá z Česka a zo Slovenska. Sú šiesti a je zaujímavé sledovať, že je medzi nimi občas jazyková bariéra. Pridaná hodnota tohto projektu je nenápadne ju cez piesne zmazať,“ vraví.

Hodinový manžel

Muzikant v cudzine viac inklinoval k domácemu majstrovaniu. Doma sám dokázal opraviť aj nemožné, čím sa čoskoro stal známym v blízkom okolí. Zrazu ho do svojich príbytkov začali pozývať priatelia aj susedia. „To, že som nadšený domáci majster, o mne veľa ľudí netuší. Priatelia mi však hovoria hodinový manžel. Keď potrebujú niečo opraviť, vezmem svoj kufrík plný náradia a vyrazím k nim. Ale nevadí mi to. Je to pre mňa relax. Keď som nemohol robiť svoju prácu, bavil som sa aspoň takto. Okolo nás bolo množstvo Čechov a Slovákov, všetko to boli veľmi milí ľudia. Majú tam apartmán, domček alebo podnájom.“

FOTO ako si Michal David žije na Tenerife v GALÉRII >>

Najbližšie sa do svojho druhého domova chystá začiatkom augusta. „Plánované koncertné oslavy mojej šesťdesiatky v Česku a na Slovensku sme preložili až na rok 2022, ale už mám, chvalabohu, dohodnutých kopu iných vystúpení. Teraz som si trochu oddýchol, no už mi práca a stretnutia s fanúšikmi chýbajú. Mám obrovské šťastie, že moje piesne sa páčia aj mladej generácii. Snažím sa robiť všetko pre to, aby tá moja hviezda ešte nezhasla. Dúfam, že o mňa ešte bude záujem, na dôchodok sa vonkoncom necítim,“ povedal nám Michal David na záver.