Reklama

Michal Havran v slzách: Otcovi schválili onkolieky, keď už bolo neskoro. Dnes ráno zomrel

Posledná rozlúčka s hercom Danom Heribanom v novej budove SND v Bratislave. Na snímke Michal Havran.

Zdroj: EMIL VAŠKO

Reklama
Dugovičová Kristína

Kristína Dugovičová

zástupkyňa šéfredaktorky pre šoubiznis a online

Erik Kollárik

redaktor šoubiznisu

Bojoval s onkologickým ochorením v prostredí slovenského zdravotníctva. „Úplne hrozná, nezvratná vec sa nám stala,“ povedala pre PLUS 7 DNÍ vdova Ivana Havranová.

Smutná správa. Podľa informácií PLUS 7 DNÍ prišiel publicista a moderátor Michal Havran so svojou sestrou Ivanou o otca. Známy zahraničnopolitický komentátor a publicista Michal Havran starší (†78) bol onkologickým pacientom, zomrel o piatej nadránom. Predchádzal tomu zápas o onkologické lieky, ku ktorým sa nevedel dostať. Podľa jeho smútiacej manželky, spisovateľky a mnohoročnej novinárky Ivany Havranovej mu ich poisťovňa schválila neskoro.

Len nedávno zverejnil syn Michala Havrana staršieho strastiplnú skúsenosť ich rodiny. Opísal v nej boj otca s ochorením v prostredí slovenského zdravotníctva. „Toto je príbeh môjho otca, jedného z mnohých slovenských pacientov. V nemocnici mu začína druhý mesiac,“ začal Michal Havran svoju spoveď.

„Predstavte si, že ste onkopacient. Predstavte si, že sa onkopacientom stane niekto z vašich najbližších. A že to znamená, že čoskoro spoznáte slovenské zdravotníctvo z intímnej stránky. Že síce stretnete dobrých lekárov a pozorný personál, ktorý však kvôli takzvanej liekovej politike pracuje pri mnohých diagnózach s prekonanými liečivami. Že napríklad pri rakovine obličky má každý pacient v susedných krajinách právo na najnovšiu liečbu, zatiaľ čo u nás máte namiesto toho právo na to, aby váš lekár vypisoval do poisťovne úctivé žiadosti, aby vám udelili výnimku na liek, ktorý má v Rajke alebo v Hainburgu každý, kto ho potrebuje. Pretože z liekov, ktoré vám poisťovňa preplatí puchnete, zalievajú sa vám pľúca, máte vývod a schudli ste tak, ako ste nikdy nechceli.“

Zdroj: facebook/michalhavranstarsi

Michal Havran, starší

Poisťovňa napokon liek schválila, no pre pacienta to stále nebola výhra. „Váš lekár, ktorý sa to rovnako dozvie, vás zavolá, aby vám ho podal. Prídete, ale ukáže sa, že ste zrazu v inom zozname a že liečba schválená vo štvrtok je v piatok zrušená," pokračoval Havran, čím sa jeho otec musel prejsť. „Voláte do poisťovne, pani jeden deň povie, áno, máte to a na druhý deň zmiznete. Zmizne správa o schválení, lekár sa dozvedá, že už výnimka neplatí, čakáte doma, kto sa ozve, nedýcha sa vám dobre, počúvate o krajinách, kde sa takéto trápne a ponižujúce situácie nestávajú, kde sa poisťovňa netvári, že sa nič nestalo, pretože chápe, že dať pacientovi nádej v podobe novej liečby a potom to zrušiť je nemorálne a odporné. A dozviete sa, že máte brať starú liečbu, s vývodom a opuchmi, lebo žijete v krajine, kde o Vašom živote nerozhoduje empatia a lekársky záväzok, ale liekové komisie, väzby, poisťovne a hlavne posraté love, ktorých je tu vždy dosť avšak vždy iba na to, čo nie je podstatné. Rozmýšľate, či máte isť do modelu, ktorý vám niekto naznačí, začať si liečbu platiť sám a keď sa preukáže účinná, tak poisťovňa sa k vám pridá ako parťák. Liečbu, ktorej účinnosť je preukázaná v európskych krajinách tak, že ju pacientom hradia. Môžete si roztočiť koleso šťastia, na Slovensku sa o živote pacientov rozhoduje v perverznej lotérii.“

Všetko sa mohlo na dobré obrátiť, no už bolo neskoro. „Úplne hrozná, nezvratná vec sa nám stala, ráno mu prišla SMS-ka z poisťovne, že mu schvaľujú lieky, ktoré potrebuje, medzitým zomrel," povedala pre PLUS 7 DNÍ manželka Michala Havrana staršieho. „Včera sme s nim boli celý deň, ale aj keby mu dnes dali tie lieky, už bolo jeho telo tak zdevastované, že by mu nepomohli. Navrhli mu, aby si ich za 250-tisíc eur kúpil, ale my sme neboli zlodeji, my sme novinári," poukázala na lapsusy slovenského zdravotníctva.

Michal Havran napísal množstvo knih, prešiel takmer celý svet, patril k najvzdelanejším Slovákom, ovládal tiež mnoho rečí. Kedysi prispieval aj do PLUS 7 DNÍ.

Michal Havran starší bol zahraničnopolitický komentátor a publicista. Knižne debutoval dielom Sága Billa a Moniky (1999) o milostnom škandále prezidenta Clintona, nasledovali romány Agent s pasom diplomata (2014) a Ruská špiónka (2016). Roku 2017 mu vyšla kniha Od arabskej jari po Islamský štát.

Autori článku

Kristína Dugovičová

zástupkyňa šéfredaktorky pre šoubiznis a online
Vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Začínala v regionálnych médiách a do týždenníka PLUS 7 DNÍ nastúpila v roku 2006 s nádejou, že snáď nikdy neskrachuje. Raz v živote sa prihlásila do novinárskej súťaže, ale jej nadšenie porota nezdieľala. Novinárčinu berie ako životný štýl, miluje historický bulvár a má obavu, že pozná slovenský národ.

Erik Kollárik

redaktor šoubiznisu
Rád o sebe tvrdí, že ak niečo v živote dosiahol, tak len preto, že sa vždy spájal s tými najlepšími. Asi aj preto je redaktorom PLUS 7 DNÍ po rôznych prestávkach už tretíkrát. Pri príprave článkov a komunikáciach s respondentmi sa riadi heslom českého herca Vlastimila Brodského, s ktorým sa kedysi práve vďaka PLUS 7 DNÍ spriatelil. Na svojej chalupe mu raz povedal: "Veľkosť človeka sa nedá merať len na centimetre. Je totiž trojrozmerná. Určuje ju hĺbka duše, šírka srdca a výška intelektu. Je lepšie hovoriť s inteligentným človekom o niečom hlúpom ako s hlupákom o niečom múdrom."