Fedor Šrobár († 52), vítaný postrach všetkých večierkov, na niekoho mohol pôsobiť ako neliečený alkoholik, ktorý nepozná mieru, no jeho najbližší vedia aj o jeho druhej tvári. Zhodujú sa v názore, že bol veľmi empatický, citlivý a vzdelaný človek. Svoju inteligenciu a prehľad v mnohých odvetviach mal po kom zdediť. Jeho genofond je vskutku závideniahodný. Jeho otec je akademický maliar, strýko jadrový fyzik, dedo bol advokát, no významný je najmä pradedo Vavro Šrobár, stúpenec národnej jednoty Čechov a Slovákov.

Bol všade, kde sa niečo dialo

Medzi najbližších priateľov Fedora Šrobára patril aj súčasný šéf Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik. Počas dvadsiatich šiestich rokov známosti ho neraz svojím vyčíňaním naštval, no nikdy si ho neprestal vážiť. „Zoznámili sme sa na nejakej akcii v Jasnej a následne som ho stretal všade, kde sa niečo dialo. On bol celoslovenský. Bol všade, kde bol nejaký žúr,“zaspomínal si Ján Kováčik na časy, keď jeho produkčný dom Forza usporadúval najveľkolepejšie večierky slovenského šoubiznisu. „Nikdy nemal pozvánku, ale bolo nemysliteľné, aby niekde chýbal. Neraz nám urobil poriadny škandál, tak som raz vyslovene zakázal, aby ho pustili. A zrazu ho stretnem. ´Ako si sa sem dostal,´ spýtal som sa ho. A on mi ukazuje visačku s nápisom Hosteska,“ smeje sa s odstupom rokov.

V sobotu sa v centre Bratislavy konala rozlúčková párty na počesť zosnulého Fedora Šrobára.
V sobotu sa v centre Bratislavy konala rozlúčková párty na počesť zosnulého Fedora Šrobára.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Slovné spojenie "bol všade, kde sa niečo dialo" sa, mimochodom, často opakuje, keď historici analyzujú život slávneho Fedorovho predka, slovenského politika Vavra Šrobára. Ten - okrem iného - v októbri 1918 náhodou cestoval do Prahy a tam sa ako jediný Slovák stal účastníkom vyhlásenia Československa. Kováčik však opisuje vyčíňanie Vavrovho pravnuka ako nezastaviteľné, niekedy ho privádzal až do zúfalstva. „Mali sme Miki party, pozvaných bolo osemsto ľudí, no on svoje veľké auto odstavil uprostred prístupovej cesty, takže nikto nemohol odísť. Zavolali sme odťahovku, lenže to auto bolo tak veľké, že ho nevedeli naložiť. Takže sme v noci museli zháňať žeriav, aby to auto preložil kúsok ďalej na parkovisko,“súka zo seba neuveriteľné story.

Bude mať sochu?

Lenže Fedor nebol prvoplánový alkoholik, ktorý chcel na seba strhávať pozornosť. „To nie. On na seba nepotreboval upozorňovať. On si len robil srandu a zabával sa. Len on mohol na žúre strhnúť obrus s tristo pohármi vína a povedať: pápá,“ spomína Kováčik ďalej. Vo chvíľach, keď Fedorovi v krvi nekoloval žiaden alkohol, bol podľa neho celkom iným človekom. Z búrliváka sa stal intelektuál s obrovským prehľadom vo všetkých oblastiach.

„Bol to inteligentný a sčítaný človek. S ním ste sa mohli baviť o čomkoľvek, pokojne aj o zahraničnej politike. Neraz som mu hovoril, že by sa o ňom mal nakrútiť dokument. Postáv, o akých sa dá spraviť film, nie je veľa. Taký film musí totiž aj niečo uniesť. Ja som s Fedorom zažil také veci, že keby sa len dvadsať percent z toho použilo, ľudia by sa v kine zbláznili,“pripomína.

Na pretrase je aj myšlienka zhotoviť Fedorovi v Bratislave, ako najväčšiemu party mužovi sochu. „Zaslúžil by si ju, ale zatiaľ je to všetko len v úvahách,“ povedal nám Ján Kováčik, ktorého sme stretli na zádušnej omši v Dóme svätého Martina za zosnulého Fedora. S kráľom večierkov sa prišla rozlúčiť aj moderátorka Erika Judínyová, ktorá sa so Šrobárom poznala ešte z vysokej školy. Fotograf Peter Leginský na jeho počesť vytiahol pred svätostánkom ploskačku s tvrdým a Kováčikove slová len potvril. "Cez deň ste sa s Fedorom mohli baviť aj o astrofyzike. A vždy vám pomohol. Hocikedy len tak prišiel, či mi nemôže pomôcť, že mu mám dať nejakú robotu,"doplnil bratislavský pamätník.

Kto z najbližších príbuzných a celebrít prišiel na zádušnú omšu za Fedora Šrobára, si pozrite vo fotogalérii.