Napriek bohatstvu, aké si bežný občan nevie ani predstaviť, sú niektorí milionári žijúci na Slovensku vo svojej podstate veľmi skromní a nenároční jedinci. Hoci sa im pripisujú veľkopanské maniere, od napĺňania garáží najluxusnejšími tátošmi cez nákupy „tryskáčov“ až po výstavbu obrovských haciend načierno, asi málokto tuší, že oficiálne vlastne žijú ako státisíce obyčajných Slovákov. Na sídliskách v panelákoch, či dokonca v ubytovni.

Milionár z ubytovne

Budova natretá na oranžovo, ktorá stojí na konci bratislavskej mestskej časti Dúbravka, udrie do očí už z diaľky. Domáci vám ozrejmia, že je to robotnícka ubytovňa, na internete sa však dozviete, že v objekte sa prevádzkuje aj hotel a penzión - slobodáreň, kde za mesiac prespávania v jednolôžkovej izbe zaplatíte 290 eur. Ak ste skromnejší a nevadia vám dvaja spolubývajúci, vyjde vás mesačný nájom na 125 eur. Nuž a práve v tomto objekte by napríklad aj muži zákona v prípade potreby hľadali známeho slovenského multimilionára Zoroslava Kollára. Trvalý pobyt si tam uvádza od júna 2012.

Verejnosti je pritom tento vyštudovaný poľnohospodár a neskôr právnik známy ako majiteľ krásneho kaštieľa v obci Nový Život v okrese Dunajská Streda. Vo svojom vlastníctve ho má od roku 2003, keď si ho zadovážil doslova v dezolátnom stave. Do jeho rekonštrukcie vrazil milióny eur a aktuálne je kaštieľ, v ktorom má privátne múzeum, ako i jeho rozsiahly areál pýchou obce, ale i samotného Kollára. Okrem tohto historického skvostu vlastní jeho rodina dom vo Svätom Jure.

V ubytovni: Zoroslav Kollár má trvalý pobyt v tejto ubytovni v bratislavskej Dúbravke.
Zdroj: Norbert Grosz

V ubytovni: Zoroslav Kollár má trvalý pobyt v tejto ubytovni v bratislavskej Dúbravke.FOTO: Norbert Grosz

Zoroslav Kollár, ktorý patrí medzi medzi najbohatších Slovákov, je tiež známy ako milovník luxusných vozidiel. V jeho garážach sa už objavili také kúsky ako Bugatti Veyron za viac ako milión eur či Ferrari 430 Spider. Vlastní tiež pretekársky okruh Slovakia Ring v Orechovej Potôni. Jeho majetok sa odhaduje na 250 miliónov eur. Veľké peniaze mu začali vynášať konkurzy, mnohokrát označované za kontroverzné. Prečo si ako miesto trvalého pobytu uvádza ubytovňu na bratislavskom sídlisku, nám neprezradil, fakt však je, že prostredníctvom jednej svojej firmy objekt na Nejedlého ulici vlastní.

Petržalčan

Ďalším skromným milionárom je podnikateľ s ruskými koreňmi Alexej Beljajev. S manželkou vlastnia rozsiahlu a stále sa zväčšujúcu haciendu v bratislavskom Devíne, ktorú v roku 1998 začali stavať načierno. Zlegalizovať sa im ju podarilo až po niekoľkých rokoch, a to formou zaplatenia sankcie.

Manželia Beljajevovci majú svoje luxusné sídlo aj v dedine Važec pod Tatrami. Pred očami verejnosti je dobre chránené. Nachádza sa v extraviláne obce, skryté v lesíku, v blízkosti cintorína nemeckých vojakov. Od roku 2010, keď sa pustili do jeho budovania, sa ich podtatranské sídlo poriadne rozrástlo. Už aj prístup k nemu vyriešili zákazovými značkami.

Petržalčan: Oficiálne je Alexej Beljajev (vľavo) občan najväčšieho slovenského sídliska.
Zdroj: TASR

Petržalčan: Oficiálne je Alexej Beljajev (vľavo) občan najväčšieho slovenského sídliska.FOTO: TASR

Napriek tomu Beljajevovci oficiálne bývajú v petržalskom paneláku na Ľubovnianskej ulici. Trvalý pobyt tam majú už od roku 1985. Prečo je to stále tak, nám hlava rodiny nepovedala.

Dobré kontakty

Majetok Alexeja Beljajeva sa odhaduje na 200 miliónov eur. Vyslúžil si prezývku kráľ vagónov, pretože v roku 2006 so svojím spoločníkom Michalom Lazarom prevzali do rúk a zachránili krachujúci podnik Tatravagónka v Poprade.

Zaujímavé je, že Beljajev ho kupoval od Ondreja Žembu, muža spájaného s tamojším podsvetím. Na margo tejto skutočnosti začiatkom tohto roka pre Denník N uviedol, že to nebol bežný obchod. „Napríklad sme tam neurobili žiadnu due dillligence. Povedal, koľko chce peňazí. My sme si sadli s Michalom Lazarom, porozmýšľali a povedali, že dobre. Pokým sme nezaplatili, nevideli sme v tej fabrike ani papier. Verili sme v Žembovo čestné slovo a oplatilo sa.“

Alexej Beljajev je známy tým, že má dobré kontakty v Ruskej federácii, v tejto súvislosti sa dokonca skloňuje meno prezidenta Vladimira Putina. Práve vďaka týmto známostiam sa mu podarilo zachrániť Tatravagónku. Ale odjakživa si rozumel aj so slovenskými politickými špičkami.

Aj s terajším premiérom Robertom Ficom, ktorého vláda v roku 2013 odklepla Beljajevovej firme Railway Casted Components deväťmiliónovú dotáciu na spustenie zlievarne v Prakovciach. Z projektu napokon nič nebolo. Krachol, čo Beljajev v médiách komentoval slovami, že len ziskové obchody nevie robiť ani on, ani nikto.

Nenápadný

V obyčajnom petržalskom paneláku si trvalý pobyt uvádza aj biznismen s prezývkou Nenápadný milionár. Anton Siekel publicitu nevyhľadáva a súkromie si chráni. V rebríčkoch najbohatších Slovákov sa s majetkom zhruba 230 miliónov eur umiestňuje na priečkach v druhej dvadsiatke.

Podľa výpisu z katastra nehnuteľností mu patrí vila v bratislavských Vinohradoch. Vlastní ju od roku 2009. Zaujímavé je, že ide presne o tú istú nehnuteľnosť, o ktorej sme písali už v roku 2007. Vtedy rozsiahla rozostavaná betónová novostavba patrila Michalovi Hrbáčkovi, bývalému príslušníkovi Lexovej SIS, obvinenému a neskôr amnestovanému v prípade únosu syna prezidenta Michala Kováča. Dom a oplotenie si vtedy budoval načierno na pozemkoch označených nie ako stavebné parcely, ale ako vinice. Prečo sa Anton Siekel o dva roky rozhodol nehnuteľnosť zastrešiť svojím menom, nevedno, fakt však je, že v nej nebýva.

Svoj voľný čas, teda aspoň v roku 2014 to tak bolo, trávil v centre hlavného mesta, kde vlastnil byt s rozlohou tristo štvorcových metrov. Ako nám vtedy prezradil, väčšinu výbavy i výzdoby si dal priviezť z Ázie.

Anton Siekel: Má trvalé bydlisko v petržalskom paneláku, ale vlastní aj apartmány v Ázii.
Zdroj: Archív

Anton Siekel: Má trvalé bydlisko v petržalskom paneláku, ale vlastní aj apartmány v Ázii.FOTO: Archív

Anton Siekel začínal v polovici deväťdesiatych rokov ako maklér u obchodníka s cennými papiermi. Spolu s Máriom Hoffmannom, Braňom Prieložným a Radovanom Vítkom založili finančnú skupinu Istrokapitál. Tá bola jeho odrazovým mostíkom k ďalšej kariére.

V roku 2006 sa Anton Siekel oddelil od niekdajších spoločníkov a založil vlastnú finančnú skupinu FPD. Tá pôsobí v desiatich krajinách sveta a zamestnáva viac ako 3 300 ľudí vo výrobnom a v zábavnom priemysle, službách i realitnom biznise. Najnovšie sa jeho meno skloňuje v súvislosti s finančnou podporou Slovenskej národnej strany. Ani on na naše otázky ohľadom oficiálnej adresy trvalého pobytu v petržalskom paneláku nereagoval.

Z paneláka do Monaka

Nuž a ak hovoríme o panelákových milionároch, vynechať nehodno ani známeho podnikateľa Ivana Jakaboviča z finančnej skupiny J&T, ktorého majetok sa odhaduje na 400 milónov eur.

Tento rozkošný boháč ešte vlani v decembri oficiálne býval v paneláku v bratislavskej Karlovej Vsi. Keďže podľa dostupných údajov tam byt vlastnia jeho rodičia, zrejme tak za trvalé bydlisko nostalgicky považoval svoju detskú izbu. Prechodne tam síce stále býva, ale oficiálne si už ako veľký šikovný chlapec uvádza adresu trvalého bydliska v daňovom raji v Monaku.

Populárny Devín: Spoločnosť Ivana Jakaboviča vlastní v Devíne rozsiahle pozemky.
Zdroj: Tony Štefunko

Populárny Devín: Spoločnosť Ivana Jakaboviča vlastní vlastní v Devíne rozsiahle pozemky.FOTO: Tony Štefunko

Ale nájsť ho možno aj v Devíne, ktorý sme spomínali už v súvislosti s boháčom Beljajevom. Jakabovič tam prostredníctvom svojej firmy KOLIBA REAL vlastní rozsiahlu haciendu.