Zatiaľ čo bratislavské celebrity a celebritky chodia do bufetov slovenského „Aspenu“ na Donovaloch predvádzať svoj opulentný životný štýl, nové kabelky, outfity či milencov, v rakúskom lyžiarskom stredisku Semmering je úplne iná klíma. Tu sa usídľujú slovenskí podnikatelia, manažéri či politici, ktorí chcú stráviť čas v súkromí a s rodinami pri športe na svahu. Semmering je od Bratislavy vzdialený len hodinu a pol komfortnej jazdy, nežije rušným nočným životom - a to sú pre mnohých dobré dôvody, prečo dať prednosť práve rakúskemu vidieku.

VIDEO Bašternákov luxus: Pozrite si, ako žije Kaliňákov chránenec!

Navyše, na malom priestore neďaleko od seba sú dva lyžiarske areály - Semmering Zauberg v nadmorskej výške do 1 360 metrov, kde lyžiari majú k dispozícii tri vleky a štrnásť kilometrov zjazdoviek, a Stuhleck, ktorý má deväť vlekov a 24 kilometrov zjazdoviek, v nadmorskej výške 1 774 metrov.

Priekopník

„V deväťdesiatych rokoch naša firma prevádzkovala penzión vo Vysokých Tatrách, ale dostať sa tam nebolo ľahké. Veľká vzdialenosť bola silnou motiváciou hľadať niečo v bližšom okolí,“ vysvetľuje bývalý slovenský poslanec a minister hospodárstva Robert Nemcsics dôvody, prečo sa spolu s rodinou pred vyše dvadsiatimi rokmi stali jednými z prvých slovenských rezidentov rakúskeho mestečka Spital am Semmering.

Tají Kaliňák vilu? Mramorový megadom je údajne postavený v rozpore s predpismi!

„Vyhovuje nám to. Nejde o nejaké veľké komplexné stredisko, skôr len o dobrý svah s dobrými vlekmi a konštantne dobrými službami. Zhruba pred desiatimi rokmi zažil Semmering inváziu Slovákov. Postupne, ako sa na Slovensku budovali ďalšie strediská, ubudli aj Slováci. Teraz sa mi zdá, že je tu invázia maďarských lyžiarov,“ konštatuje Robert Nemcsics, ktorý sa s inými slovenskými obyvateľmi Semmeringu príliš nekontaktuje.

Samí Slováci: V Semmeringu a okolí už vlastnia zhruba stovku nehnuteľností.
Samí Slováci: V Semmeringu a okolí už vlastnia zhruba stovku nehnuteľností.
Zdroj: Matej Kalina

Samí Slováci: V Semmeringu a okolí už vlastnia zhruba stovku nehnuteľností. Foto: Matej Kalina

Akčné manželky

„Lyžujem tu už roky, najprv sme sem s rodičmi chodili do penziónu môjho strýka Xaver’s Landhaus,“ hovorí slovenská moderátorka Katka Korecká, ktorá je životnou partnerkou ministra financií Petra Kažimíra. Jej najstarší syn aktívne snouborduje a Stuhleck je pre jeho tím prvou voľbou na tréningy počas lyžiarskej sezóny. „Keď sa nám naskytla príležitosť, kúpila som si v Stuhlecku menší byt. Občas sem chodí aj môj partner. On však nelyžuje, chodí iba na vychádzky so psom,“ dodáva mama troch detí Korecká. Jej susedom v Spital am Semmering je brat bývalého ministra spravodlivosti Tomáša Borca. Na svahu však nie je problém zazrieť ani samotného exministra a jeho tri deti, ktoré sa chodia vyblázniť na lyžiach či boboch.

„So starším synom som vždy chodila lyžovať na Semmering, lebo je tam výborná dostupnosť z Bratislavy a vždy sú tam dobré snehové podmienky. Po tom, čo sa nám narodil druhý syn, už bolo komplikované chodiť len na otočku a prespávať u známych, ktorých tam máme veľa,“ vysvetľuje manželka ministra Roberta Kaliňáka Zuzana.

FOTO Kaliňák v očiach verejnosti na bode mrazu: Z ministra sa smeje celé Slovensko!

Kaliňákovci zrejme čoskoro rozšíria rady majiteľov nehnuteľností v Semmeringu, pretože hľadajú apartmán, ktorý by sa dal kúpiť. „Obaja chlapci majú trošku problémy s laryngitídou, prospeje im, ak budeme môcť chodiť častejšie. Momentálne máme niekoľko ponúk starších apartmánov, ktoré zvažujeme, zaujal nás však aj projekt výstavby nových neďaleko Semmeringu, ktoré začnú stavať na jar tohto roku,“ hovorí Zuzana Kaliňáková.

Kaliňákovci: Ministrova manželka Zuzana kvôli deťom uvažuje o kúpe víkendového bytu.
Kaliňákovci: Ministrova manželka Zuzana kvôli deťom uvažuje o kúpe víkendového bytu.
Zdroj: Július Dubravay

Kaliňákovci: Ministrova manželka Zuzana kvôli deťom uvažuje o kúpe víkendového bytu. Foto: Július Dubravay

Politik na sánkach

Ďalším politikom, ktorý si v Semmeringu zaobstaral nehnuteľnosť, je poslanec za SaS Juraj Droba. „Lyžovanie je pre mňa najväčší zimný relax. Nielen samotný šport, ale aj všetko okolo toho - horské prostredie, zima, sneh a pokoj,“ hovorí Droba. „Na Slovensku najčastejšie lyžujem na južnej strane Chopku. Do Rakúska chodím najradšej na Zauberg - Semmering, stredisko, kde sa jazdí aj Svetový pohár v slalome žien. Od roku 2008 tam spoluvlastním horský byt, ktorý používam cez víkendy,“ vraví Droba a zároveň hrdo dodá, že na „dospeláckych“ kopcoch už lyžuje aj jeho päťročný syn Jurko Anton. „Najradšej však na Semmeringu máme trojkilometrovú osvetlenú sánkarskú dráhu. Viezť sa so synom na saniach patrí k tým najkrajším momentom, keďže viem, že ho to veľmi baví,“ prezrádza poslanec svoj tip na zábavu na snehu.

Juraj Droba: Lyžovať chodí spolu so synom Jurkom Antonom.
Juraj Droba: Lyžovať chodí spolu so synom Jurkom Antonom.
Zdroj: Archív J.D.

Juraj Droba: Lyžovať chodí spolu so synom Jurkom Antonom. Foto: Archív J.D.

Investícia

Častou návštevníčkou Semmeringu bola napríklad aj poslankyňa Petra Krištúfková, ktorá využívala nehnuteľnosť svojho partnera Tomáša. Videoblog zo Semmeringu zverejnil na YouTube tiež moderátor Sajfa. Zimný lyžiarsky apartmán tam má k dispozícii vďaka rodine svojej manželky Veroniky Ostrihoňovej.

Sajfova manželka: Veronika Ostrihoňová má zimné sídlo v Semmeringu.
Sajfova manželka: Veronika Ostrihoňová má zimné sídlo v Semmeringu.
Zdroj: YouTube

Sajfova manželka: Veronika Ostrihoňová má zimné sídlo v Semmeringu. Foto: YouTube

Do víkendových bytov investovali - či už priamo, alebo prostredníctvom svojich spoločností - aj viacerí podnikatelia z Bratislavy. Jedným z prvých bol už dávnejšie Fedor Flašík. Ten si chalupu ozdobenú na priečelí mohutným parožím zrejme ponechá aj po rozvode s političkou Monikou Beňovou. Pod jednou strechou sa tu donedávna schádzali napríklad ľudia z IT gigantu Eset či finančníci z Penty a víkendy na horskom vzduchu trávia aj viacerí prominentní právnici.

Starousadlík: Fedor Flašík kúpil dom v rakúskom stredisku medzi prvými.
Starousadlík: Fedor Flašík kúpil dom v rakúskom stredisku medzi prvými.
Zdroj: koláž Matej Kalina, Archív

Starousadlík: Fedor Flašík kúpil dom v rakúskom stredisku medzi prvými. Foto: Matej Kalina, Archív

Apartmán firmy Antona Zajaca z Esetu podľa vyjadrenia jeho hovorkyne však z vážnych súkromných dôvodov musel predať. „V Semmeringu už našlo svoje prechodné zimné adresy zhruba sto slovenských rodín,“ hovorí realitná maklérka Barbara Schwaigerová, podľa ktorej je Semmering krásnou destináciou na turistiku nielen v zime. Ceny za menšie apartmány s plochou zhruba 40 štvorcových metrov sa začínajú na sume 80-tisíc eur. V oblasti pôsobí aj niekoľko slovenských developérov, ktorí postavili či práve teraz začínajú stavať byty.