Poslanec Beblavý priznal, že bol od detstva kvôli ráčkovaniu terčom posmechov. Časom ho to prestalo trápiť: „Nevie sa ma to veľmi dotknúť, lebo už nikto nedokázal povedať nič, čo by som nepočul v druhej triede na základnej škole. Že som Brblavý či Mijko. S tým sa človek stretáva od detstva,“ zhodnotil kreativitu svojich neprajníkov.

Operácia?

Dnes sa zdá, že nad nimi vyhral. Dokázal, že s jeho hendikepom sa dá bojovať. Po siedmich mesiacoch tvrdého tréningu sa zbavil račkovania a iných doplnkových rečových vád. V kuloároch sa objavili informácie, že Beblavý vyhľadal odbornú pomoc až v Londýne a podstúpil dokonca špeciálnu operáciu. On to vyvrátil: „Nie, to tak nie je. Nebolo to potrebné. Chodil som len poctivo k logopedičke. To je všetko. Môj problém nebol fyziologický, nemal som nič s jazykom, bolo to psychické. Nevedel som, ako ho klásť. Raz za týždeň som chodil k logopedičke, každý deň som robil desať minútové cvičenia a postupne sa to zlepšovalo,“ pochválil sa poslanec.

Motivácia bol Fico

Miroslav Beblavý kandiduje za stranu SPOLU - občianska demokracia. Od svojich kolegov si pýtal radu, čo môže ešte spraviť, aby vo voľbách porazil Róberta Fica. Dostal výzvu, aby sa naučil čisto rozprávať: „Povedali mi, nauč sa hovoriť r, lebo to ľudia najviac kritizujú. Píšu, že im to vadí, keď vystupujem. Tak som do toho išiel.“ Svoju vadu mohol evidentne odstrániť už pred rokmi, nestalo sa tak: „Bral som to, ako všetci, že sa to nedá. Neriešil som. Hovoril som si, viacerí majú nejakú vadu, nedá sa nič robiť.“A opakoval si: „Obsah je dôležitý, nie forma.“

Beblavého zmenu reči si pozrite vo videu. Predtým a potom.