Mesiac a pol od tragickej smrti Juraja Halenára (†35) sa matka jeho syna ako-tak otriasla. Bývalá misska Romana Procházková (30) má s rodákom z Trnavy štvorročného syna Nicolasa, posledné dva roky ho však vychovávala, podľa jej slov, ako slobodná matka. Nežili v spoločnej domácnosti a málokto vedel, aký mali vzťah. Podľa najnovších správ na tom mladá žena nie je finančne dobre, dáva do prenájmu svoj byt a bývalé kluby jej polovičky sa jej dražbou dresov snažia pomôcť tiež.

Zdrvená rodina

Informácia o tragédii šokovala začiatkom júna nielen najbližších Juraja Halenára, ale i celé Slovensko. Telo vychýreného ligového kanoniera, ktorý naposledy hrával vo štvrtej najvyššej rakúskej súťaži, našli v júnovú sobotu popoludní vo Vrakunskom lesoparku. Pritom pár dní pred smrťou oslavoval so sestrou a s kamarátmi svoje 35. narodeniny. To, prečo už nie je na tomto svete, si dodnes nikto nevie vysvetliť. Podľa medializovaných informácií si Juraj podrezal žily.

Halenárova bývalá láska Romana sa k špekuláciám, či mal dôvod siahnuť si na život, vyjadrila pár dní po tragédii. „Po rozchode s Jurajom sme mali ťažké chvíle. Postupom času sa všetko utriaslo a nemali sme problém spolu vychádzať, aby bol náš syn šťastný. Aby nevnímal to, čo sme my dvaja pokazili a, bohužiaľ, už nedokázali napraviť. Juraj vídaval svojho syna, kedykoľvek si našiel voľný čas. Žiadne dirigovanie života, neukazovanie syna, hádky,“ vysvetľovala tmavovláska napriek tomu, že prežívala nepredstaviteľne náročné chvíle. Ako sa teraz zdá, ešte náročnejšie dni sú pred ňou.

Halenárova expriateľka Romana so synom sa obliekli do dresov.
Halenárova expriateľka Romana so synom sa obliekli do dresov.
Zdroj: Robo Hubáč

Zháňa nábytok

So synom ostala bývalá Miss sama, obracať sa musí ako žena samoživiteľka. Vôbec to nevyzerá, že po tragickej smrti bývalej futbalovej hviezdy by zostala zabezpečená na niekoľko rokov dopredu. Na sociálnej sieti naposledy priznala, že dáva do prenájmu byt. To však nie je všetko. „Priatelia, zariaďujem trojizbový byt, ktorý budem ponúkať na prenájom. Ak máte akýkoľvek použiteľný kus nábytku (čokoľvek cez skrine, gauč, sporák, lebo byt je úplne prázdny) a chcete sa ho zbaviť alebo predať, prosím, dajte mi vedieť. Budem vďačná za každú pomoc. Ďakujem,“ napísala Procházková. Zaujímalo nás, či ide o byt po Jurajovi. „Nie, je môj, zobrala som si naň úver a na jeho financovaní sa žiadnym spôsobom nepodieľal,“ povedala nám Romana, ktorá to teda nemá ľahké zo psychickej ani z finančnej stránky.

V týchto krušných chvíľach dokonca prišla pomoc, ktorú vôbec nečakala. Futbalisti FK Inter Bratislava a FC Petržalka spojili svoje sily a vymysleli dražbu špeciálnych dresov s Halenárovým menom a podobiz­ňou, výťažok z nej poputuje na konto jeho syna Nicolasa. Nápad pomôcť chlapcovi, ktorý príliš skoro prišiel o otca, Romanu dojal od prvého momentu. „Krásne gesto! Plakala som, keď mi zavolali a opýtali sa ma, či budem súhlasiť. Nemám slov doteraz. Súhlasila som s tým, že peniažky budú použité na to, aby som Jurajovi mohla splniť jeho veľký sen. Na tréningy, kopačky, dresy. Jednoducho na všetko spojené s futbalom pre Nicolaska. Juri bude mať ten najlepší výhľad. Možno mu raz Niki pošle pozdrav za každý strelený gól a ja budem so slzami sledovať každý tréning a fúkať boľavé kolená,“ vyznala sa mladá matka.

Ťažká minulosť

Dražba vyvrcholila v sobotu zápasom v Stupave, kde si futbalisti zmerali sily. Na trávnik nastúpili oba tímy v špeciálnych dresoch a Nicolas prvým výkopom dokonca otvoril zápas. To, že to jeho mamu rozcitlivelo, bolo vidieť najmä na jej tvári, po ktorej stekali slzy. Spoločne so synom, s rodičmi, kamarátkou aj s Jurajovou rodinou potom poctivo sledovali celý zápas. Fanúšikovia nakoniec vydražili dresy v hodnote takmer šesťtisíc eur. „Prijímam to s veľkou vďakou, pokorou, ale aj s rozpakmi, pretože na Slovensku je určite veľa detí, ktoré vyrastajú v omnoho ťažších rodinných pomeroch. Pravda však je, že ľahké sme to nemali ani v minulosti, keď som zostala ako slobodná matka s desaťmesačným bábätkom. Zrejme ešte ťažšie obdobie máme pred sebou,“ odvetila pre PLUS 7 DNÍ Halenárova expartnerka a prezradila nám aj to, ako tragédiu zvláda jej štvorročný synček. „Nicolas je veľmi silný a rozumný chlapec, zvláda to najlepšie z nás všetkých. Veľká vďaka patrí hlavne jemu, on ,zachraňuje‘ veľa a sám si toho zrejme nie je vedomý. Takisto moji rodičia a môj brat sú nám veľkou oporou. Vďačím im za veľa.“

S tragicky zosnulým futbalistom sa Romana Procházková rozišla skôr, než sa stihli zosobášiť. Teraz si chce „s bolesťou v srdci“ zobrať na starosť jeho úlohu. Viesť spoločného syna nielen k futbalu. „Budem mu zakaždým šepkať, ako by bol tatinko hrdý na svojho chlapčeka! Budem tam, podporovať ho a viesť, no s rozumom. Nielenže sa na svojho tatina podobá, to dieťa má ešte aj jeho pohyby. Poďme si zakopať, to je u nás veta na dennom poriadku. Moja najdôležitejšia úloha je, aby bol Nicolas hlavne šťastný pri čomkoľvek, čo bude robiť. Nedovolím nikomu a ničomu, aby mu bral radosť zo života!“