Česká spevácka diva Eva Pilarová (80) žije v treťom manželstve, má troch zlatých slávikov, vládne sopránom o rozsahu troch oktáv, teší sa z neuveriteľných šesťdesiatich rokov na scéne a práve dnes sa dožíva guľatého jubilea, osemdesiat rokov. Za pripomenutie však stojí ešte jedno výročie. Tento rok je to presne tridsať rokov, čo sa musela popasovať so zákernou rakovinou. Našťastie úspešne.

Krutá pravda

V období, keď sa v Československu schyľovalo k nežnej revolúcii, Eva Pilarová oslavovala v natrieskanej sále pražskej Lucerny tridsať rokov svojej kariéry. „Bola som šťastná, že ešte stále naplním Lucernu, no zároveň veľmi unavená. Prisudzovala som to však vysokému pracovnému nasadeniu. V tom čase som totiž koncertovala takmer denne,“ začala svoje rozprávanie ikonická umelkyňa mnohých hitov. O svojej desivej diagnóze sa dozvedela počas jedného z koncertov v Alžírsku, od istejliečiteľky zo Slovenska. Jej slová síce brala s rezervou, no po návrate do Česka, sa predsa len vybrala k lekárovi. Ten ju bez vyšetrenia uistil, že žiadnu rakovinu určite nemá. Jeho slová si však chcela nechať potvrdiť aj u iného špecialistu. Až od neho sa dozvedela krutú pravdu o svojom zdravotnom stave.

Život za spievanie

Po slovách onkológa sa úspešnej speváčke s preplneným diárom pracovných termínov zrútil svet. „Normálne som sa tam zosypala,“ zaspomínala si. Strach zo smrti ju však nesužoval. „Bála som sa len toho, že už nebudem môcť spievať. Pán doktor mi povedal, že sa musím podrobiť ožarovaniu a že jeho dôsledkom mi pravdepodobne zhrubne hlas. Vraj o nič nejde, len budem spievať trochu hrubším hlasom. To pre mňa bolo nepredstaviteľné.  Bez mihnutia oka som mu oznámila, že na žiadne ožarovania nepôjdem. Spýtala som sa ho, ako dlho bez nich vydržím. Odpovedal, že rok, maximálne rok a pol. Nedávali mi veľkú nádej. Napriek tomu som si zaumienila, že radšej budem ešte rok a pol spievať a potom hoci aj zomriem. Bola som úplne šialená do toho ako veľmi som chcela spievať,“ prezentuje svoje vtedajšie razantné myšlienky.

Do nemocnice na výslnie

Napokon sa Eva ožarovaniu predsa len podvolila. „Môj onkológ bol tak veľký frajer, že ma liečil v spolupráci s ľudovou liečiteľkou. Zaumienila som si, že sa určite vyliečim. Žiadna iná alternatíva neprichádzala do úvahy,“opisuje svoj vtedajší prístup k liečbe. Dodáva však, že keby nemala absolútnu oporu vo svojom manželovi Jánovi Kolomazníkovi, možno by situáciu psychicky nezvládla. „To najlepšie, čo mi rodičia mohli do života dať, je viera v Boha. Išla som teda do kostola a tam som sa z toho vymodlila a upokojila. Donekonečna som samú seba presviedčala, že sa určite uzdravím,“ hovorí. Uznávaná speváčka sa všemožne snažila, aby nemusela byť hospitalizovaná v nemocnici, no pár dní tam predsa len pobudla. „Jedna zo sestričiek mi povedala, že sa s tým jednoducho musím naučiť žiť. Veľmi ma to naštvalo. Hovorila som si, čo tá o tom môže vedieť. Neskôr som sa jej v duchu mnohokrát ospravedlnila. Dozvedela som sa totiž, že má rakovinu prsníka,“ spomína. Doma sa Eva s manželom dohodla, že chorobu absolútne nebudú spomínať. „Slovo rakovina bolo absolútne tabu. U nás sa nepovedalo ani to, že ideme na ožarovanie. Hovorili sme, že ideme na výslnie. Ale na to „výslnie“ som dochádzala každý deň. Bola som absolútne vzorný pacient. Keď mi pán doktor zakázal fajčiť, absolútne som neuvažovala nad tým, že by som si ešte niekedy zapálila,“ opisuje svoju pevnú vôľu. Výsledok liečby bol našťastie účinný a Eva Pilarová sa z rakoviny nielen úspešne dostala, ale nebezpečné ožarovanie nenechalo žiadnu negatívnu stopu ani na jej fenomenálnom hlase.  

Rakovina však nebola jediným momentom, keď sa EVA PILAROVÁ ocitla blízko smrti. Hrobárovi ušla z lopaty ešte raz. Viac sa dozviete v najnovšom vydaní PLUS 7 DNÍ.