Europoslankyňa Monika Beňová (52) si už niekoľko týždňov užíva materstvo. Dcérku Leu porodila svojmu mladšiemu priateľovi, advokátovi Ľubomírovi Klčovi (36). Brunetka pre  PLUS 7 DNÍ otvorene porozprávala, či cíti vekový rozdiel, akú dilemu s partnerom rieši a či uvažujú nad svadbou.

Ako si užíva malú Leu jej otec, váš partner Ľubomír?

Otcovstvo berie s nadšením. Niekedy zo žartu povie, že žiarli, keď je Lea viac fixovaná na mňa ako na neho. Tak ja mu na to poviem: Lea je so mnou dvadsaťštyri hodín denne, ale ty sa s ňou ráno zahráš, potom ideš do roboty na celý deň a kým sa vrátiš, pomaličky ide spať. Takže áno, teraz je viac fixovaná na mňa, ale Ľuboš mi nesmierne pomáha. Napríklad keď som išla ku kaderníčke, zostal s ňou doma sám, hral sa s ňou, boli na prechádzke. Je neuveriteľne zlatý.

Cítite v nejakých situáciách vekový rozdiel?

Zase ide o nastavenie. Niekedy mám pocit, že on je starší, pretože ja som tá šialenejšia.

Keď sa pozriete do minulosti, mali ste obavy z materstva?

Jasné, že som sa obávala. Chcela som však, aby mal syn súrodenca. Došlo mi, čo bude, keď jedného dňa nebudem. Martin tu bude úplne sám? Na druhej strane som si povedala, čo ma vlastne v živote ešte čaká. Videla som už celý svet, lietam hore-dole - Brusel a Bratislava. Mám úplne všetko, čo potrebujem pre komfortný život. Tak som chcela ešte niečo, čo ma poteší. Aby som mohla dcére odovzdať to, čo aj mne odovzdala moja mama. Povedala som si, že z nej urobím takú silnú ženu, aby bola pripravená na tento momentálny svet.

Zostali by ste s partnerom, aj keby sa vám nepodarilo otehotnieť?

Nikdy sme sa o tom nerozprávali. Ale ako racionálna žena by som pochopila, keby si Ľuboš v nejakom momente povedal, že chce mať dieťa, vtedy by to bolo úplne prirodzené. Bola som na to pripravená.

A teraz - premýšľali ste aj nad svadbou?

Nevravíme že nikdy, ale ani o tom neuvažujeme. Bola som už dvakrát vydatá a tretíkrát to nie je nevyhnutné. Ale keď bude svadbu chcieť Ľuboš, ktorý ženatý ešte nebol, som s tým v pohode. Lea sa volá po ňom, rovnako ako sa môj syn volá po otcovi. Vlastne kvôli Martinovi som si nechala meno po manželovi. Ale teraz rozmýšľam, ako to bude s pasom. Dcéra tam bude mať Lea Klčová, no a keď s ňou pôjdem sama, budem potrebovať nejaké potvrdenia alebo ako? Takže ak bude svadba, tak to bude viac-menej niečo technické. Nebude to úplne typická svadba.

Ako stíhate europarlament či iné svoje aktivity?

Keď je Ľuboš doma, chodím ráno behávať. Potom sa vrátim a som s ňou. A keď niečo mám, vezmem ju so sebou do kancelárie alebo on príde narýchlo späť domov. Zasadnutie parlamentu, ktoré je v princípe len raz týždenne, zvládam, lebo je stále online. Až od septembra začneme fungovať v normálnom režime.

September tu je onedlho...

Máme doma teraz veľkú tému. Leu si chcem brávať so sebou do Bruselu, čo partner nechce. Takže máme pred sebou ešte celé leto a budeme sa o tom ešte rozprávať.

Nie je to odvážny nápad?

V europarlamente máme veľké kancelárie a poslankyne si do práce berú deti bežne. Navyše dole máme dvojjazyčné jasličky a bolo by dobré, aby už trošku nasávala inú reč. Aj doma na ňu rozprávam po anglicky, takže je na to pripravená.

Iní ľudia musia dať dieťa do jasličiek aj na celý deň, keď nemajú iné možnosti. Mne by stačili dve hodiny a potom by som si ju zobrala do kancelárie, aby bola pri mne.