On megabohatý športovec v centre záujmu, ona žena, ktorá sa chce okrem starostlivosti o deti realizovať, navyše je o pár rokov staršia. Podobnosť čisto náhodná? Tak, ako sa Peter Sagan (28) rozhodol so svojou polovičkou Katarínou (30) tento rok rozísť a od rozvodu ho neodradil ani ich desaťmesačný syn Marlon, v susednom Česku sa zopakovalo čosi podobné. Snový pár, hokejista Tomáš Plekanec (35) a speváčka Lucie Vondráčková (38), je po sedemročnom manželstve minulosťou.

Kým na Slovensku je pomerne pokoj, lebo ku vzťahu slovenského cyklistu sa vyjadrujú iba prešpekulované tajné zdroje z ich okolia, v Česku je to iná káva. Nuž, ide o ťažké milióny. Servítky pred ústa si hlavní hrdinovia rozvodovej drámy nedávajú. Plekanec aj Vondráčková sa pustili do otvorenej šarvátky, aby si každý čo najviac naklonil verejnú mienku na svoju stranu. Ostražitý hokejista navyše priznal novú známosť, tenistku Luciu Šafářovú (31). Z obavy, že jeho ešte stále zákonitá manželka pripravuje zlatokopecké ťaženie nebývalých rozmerov, sa potreboval očistiť. Na verejnosti začal prepierať špinavú bielizeň, čím len potvrdil, že vo veľkom (šou)biznise nemusí byť všetko také, ako to zvonka vyzerá.

Polovičný Slovák

Možno málokto vie, že k Tomášovi Plekancovi by sme sa s pokojným svedomím mohli hlásiť. S hokejom síce začínal v českom Kladne, no so športovaním mu pomáhal jeho slovenský otec Pavol, ktorý pochádzal z Valašskej Belej, malej dediny pri Prievidzi. Ten už ako mladík odišiel za prácou do Kladna, kde sa zamestnal ako zvárač. Jeho talentovaný syn Tomáš sa na Slovensko vracal sporadicky. „Ak sme išli navštíviť starých rodičov, tak to bolo len cez víkendy. Ale len dovtedy, kým som bol menší. Potom som už na to nemal popri hokejových povinnostiach čas. Často sme boli v kontakte s otcovými bratmi, takže sme sa navštevovali. Po rozdelení republiky som začal v hokeji fandiť Čechom, čo bolo prirodzené,“ povedal raz Tomáš, ktorý nikdy slovenské korene extra necítil. Vždy sa považoval za stopercentného Čecha, dokonca priznal, že jeho slovenskí strýkovia v prípade, že naša reprezentácia hrá proti nemu, fandia automaticky jemu. Inak o privátnom živote nikdy veľmi nehovoril.

Až do začiatku augusta, keď ako prvý zverejnil správu o chystanom rozvode s manželkou Luciou Vondráčkovou. Kým ju fotili českí paparazzi celkom zrútenú, on odletel do Kanady a na niekoľko dní sa odmlčal. Potom mu praskli nervy. „Manželstvo a rozvod sú pre mňa súkromná vec, ktorá by mala zostať v rodine. Nechcel som pošpiniť všetky tie pekné roky, ktoré sme spolu zažili. Ale v posledných dňoch zaznelo niekoľko polo­právd a lží,“ spustil a ďalšími slovami celkom poprel to, čo povedal na začiatku. „S Luckou sme ako manželia nefungovali už niekoľko mesiacov, vlastne už posledné dva roky. Každý sme žili po svojom, pri pobyte v Česku sme sa nevídali skoro vôbec,“ prezradil. Lucie neskôr jeho slová komentovala tak, že asi žila s manželovým dvojníkom. „Pravda je taká, že do tohtoročného júna sme žili ako rodina, so všetkým, čo k tomu patrí.“

Posledná fotografia: Tomáš Plekanec s manželkou vlani v lete.
Zdroj: Blesk.cz

Neklame prvýkrát

Zdalo by sa, že ako žena matka ťahá Lucie Vondráčková za kratší koniec. No je to naozaj tak? Tridsať rokov mediálnej praxe, ktorú má niekdajšia detská hviezda za sebou, ju nechávajú vo veľkej výhode. Oproti introvertnému manželovi, zvyknutému verejne debatovať len o športe, by mohla s emóciami ľudí vedieť pracovať. Určite si to myslí minimálne jej teta, speváčka Helena Vondráčková (71). Po tom, čo sa vydala za Martina Michala, ju odvrhol brat Jiří s celou rodinou. Čiže aj jeho dcéra a Helenina neter Lucia. Do nechutných súrodeneckých invektív Heleny a Jiřího sa nezriedka zapájala aj niekdajšia roztomilá speváčka a herečka. Udalosti a svoj vzťah k tete Helene opisovala spôsobom, ktorý česká spevácka diva označovala ako klamstvo a ranu do srdca.

„S tetou sme sa stretávali len na Vianoce alebo niekedy cez prázdniny, pretože Helena je sólistka, ktorá vždy myslí hlavne na seba. Nie je to asi ten typ, ktorý by sa chcel pre niekoho obetovať alebo by rád pomáhal ­ostatným,“ svojsky prezentovala Lucia vzťah k slávnej tete. Helenu jej slová dlho nenechali spávať, no zareagovala na ne až s odstupom času vo svojej knihe s názvom Spomínam a nič neľutujem. „Ranilo ma to viac ako článok, v ktorom opisovala, že som lakomá a že som jej v živote dala len jeden darček, šampón. Verila som, že nikto tomu neuverí a že to tak azda ani nepovedala. Ako môže tvrdiť, že myslím hlavne na seba a nerada pomáham ostatným?“ pýta sa Helena.

Teta Helena: Myslí si svoje.
Zdroj: profimedia.sk

V kanadskom šoubiznise

Možno podobné otázky si dnes kladie Tomáš Plekanec. Zatiaľ čo odletel do Kanady vybavovať oddelené bývanie, jeho manželka sa verejne sťažovala, že ju nechal aj s deťmi v Česku na všetko samu. Hokejový útočník to dnes hrá na to, že so svojou manželkou prežívali dlhodobú krízu už asi rok, presne pred dvanástimi mesiacmi vraj prišla Lucia prvý raz s myšlienkou rozvodu. Ona zasa opakuje, že ešte pred pár týždňami žili ako partneri so všetkým, čo k tomu patrí. Množstvo faktických rozporov vo výpovediach oboch manželov predznamenáva boj o milióny. Český hokejový útočník z Montreal Canadiens zarába mesačne 78-tisíc eur. V hre je teda až 15 miliónov eur, no aj ďalšie Plekancove nehnuteľné majetky - jeden byt na pražských Kavčích horách a dva byty v Kladne. Pred svadbou Plekanec investoval do rodinného domu vo svojom rodnom meste, Vondráčková bývala vo svojom pražskom byte. Predmanželskú zmluvu však manželia zrejme kedysi na území Česka podpísali zbytočne. Žiadosť o rozvod letela Lucie podpísať do Kanady, kde zmluvné dohody zo strednej Európy nebudú brať do úvahy.

Zvláštne je, že speváčke a herečke sa späť do Prahy nechce. Len či je to preto, že deti nechce odtrhnúť od otca. Šesťročný Matyáš ani trojročný Adam síce nehrajú hokej, ale už sú za veľkou mlákou zapísaní do škôl. V Kanade si významné väzby vybudovala aj pani Plekancová. Tento rok tam nakrútila dve romantické komédie. Niežeby išlo o veľké umenie, lebo úrovňou sa približujú skôr k Troškovým veselohrám. V oboch filmoch ju do hlavných úloh obsadila režisérka Tina Adams, ktorá si kedysi hovorila Martina Adamová, no už vyše tridsať rokov žije v Kanade. Vďaka nej si Lucie konečne poriadne pričuchla k zámorskému šoubiznisu, začala rozdávať rozhovory médiám aj za oceánom a možno mala vidinu veľkej kariéry. Sama však vravela, že to všetko prišlo samo najmä preto, že netlačila na pílu, po ničom nebažila.

Hviezda v Kanade: Za oceánom nakrútila už druhý film.
Zdroj: Internet

Život v bubline

Nevedno kedy, ale Plekancovci si okrem toho, že sa starali o deti a každý mal množstvo práce, naozaj stihli vyšliapať chodníčky rôznymi smermi. Tomáš vôbec netají, že sa začal stretávať so svalnatou tenistkou, plavovlasou Luciou Šafářovou. Pred niekoľkými mesiacmi si s ňou podľa očitých svedkov odskočil na spoločnú dovolenku. Lucie sa tvári ako ukrivdená manželka a nad návštevami herca Matěja Hádka, ktorý sa do jej bytu zakrádal v nezvyčajných nočných hodinách, mávla rukou. Vraj takých kamarátov má viac. Aby ukázala, že je nad vecou, pred pár dňami prijala pozvanie do divadelnej talk­show v pražskej Malostranskej besede. Tam naozaj nevyzerala, že by sa jej život rozprášil na márne kúsky. Smiala sa, vtipkovala a rozhovorila sa o ôsmich rokoch v Kanade.

„Myslím si, že ide o trošku viac ideálny než normálny život. NHL je organizácia, ktorá sa o vás krásne postará, a vy žijete v bublinke a vlastne nič nemusíte. Ale nie je to pre každého, lebo ja mám v sebe motor, milujem svoju prácu a niekedy chcem aj pracovať. Ťažké je to možno preto, že je tam mínus štyridsať asi pol roka, ale inak je to fantastické. My sme tam nezažili jar, osemkrát som ju prešvihla. Lebo tam je tuhá zima, tuhá zima, tuhá zima a potom sa zrazu začne leto. Nič medzi.“

Lucie súčasne priznala, že časy sa menia. Rovnako ako život. „Zdá sa mi, že som celý čas bola romantik, rada som hrala v rozprávkach, v romantických komédiách. A teraz som asi štrnásť dní v kriminálnej dráme, všetko možné dohromady. Takže som zmenila žáner, dúfam, že iba na chvíľku,“ usmiala sa kedysi veľká vorkoholička. „Až deti ma upokojili. To, že som odišla, ma možno zachránilo. Inak by som sa možno upracovala na smrť. Desať rokov som hrala divadlo každý deň, tridsať predstavení v mesiaci. Neviem, či by som do toho vedela znova naskočiť,“ rozprávala so sympatickým dodatkom, že „žena vydrží všetko“.

Dve kariéry dohromady

Podľa šoubiz­nisových harcovníčok sa však láska a kariéra nedajú podeliť rovným dielom, päťdesiat na päťdesiat. Ani keď ide o vzťah s mladším zajačikom. Prípadov, keď sa rozpadajú manželstvá dvom karieristom, je v ostatných rokoch viac než dosť. Nielen medzi športovcami či umelcami. Vo svojej ambulancii sa s nimi nezriedka stretáva aj psychologička a psychiatrička Klaudia Stanislavová.

„Životný štýl predurčuje športovcov neustále cestovať. Rodina, zvlášť s deťmi, je pre nich stresujúca príťaž. Vzťahy dvoch úspešných ľudí zväčša krachujú ani nie preto, že by voči sebe už nič necítili, ale preto, že sa nedokážu časovo zosúladiť a každý chce budovať svoju kariéru. Tak to bolo podľa mňa aj u Plekanca a Vondráčkovej. On chcel vynikať naďalej v športe, ona nechcela zanedbať svoju umeleckú kariéru, takže to nemohlo dopadnúť inak ako rozchodom. Obe disciplíny sú časovo nesmierne náročné a zosúladiť ich je často nemožné. Skôr než takíto ľudia vhupnú do vážneho vzťahu, mali by si uvedomiť, že láska je jedna vec a realita druhá. Je dobré otvorene sa porozprávať, ako si predstavujú budúcnosť,“ vysvetľuje odborníčka.

Prečítajte si tiež: