Každému, kto sa ocitol v jeho prítomnosti alebo ho počúval cez rozhlasový éter, dokázal vyčarovať úsmev na tvári. Kolegovia z brandže ho opisujú aj ako „veľmi vzdelaného, sčítaného chlapa“. Plačú státisíce fanúšikov, ktorí vyrástli na legendárnej hitparáde, kameňákoch, príbehoch, ktoré do hudobného podmazu čítal.

Hlas Jula Viršíka (†56) im spríjemňoval život od ranej mladosti. A čakali, že tak bude až do ich staroby. Vysoký, vyšportovaný a stále mlado vyzerajúci chlap nečakane skonal minulú stredu na svojej chalupe v Malých Levároch. Smrť prišla nečakane a po tom, čo zo sveta odišli dvaja významní ľudia jeho života.

Bol mu na pohrebe

Vravieval, že do dôchodku bližšie ako do puberty. Ako najväčšia rozhlasová legenda deväťdesiatych rokov však prežíval pokojné obdobie. Obe deti mu vyrástli, staršia Lenka z predchádzajúceho vzťahu sa stala gynekologičkou, mladšia Nina, ktorú mal s manželkou Adrianou (47), študuje v Holandsku. A keď sa začala korona, aj so ženou sa presunuli na Záhorie. Od vlaňajšieho februára žili na chalupe v Malých Levároch, karanténne dni však Viršík nezabíjal ničnerobením.

Naopak, pomerne dosť športoval. „Keď sa raz do týždňa vraciam do Bratislavy, kde mám povinnosti v rádiu, priznám sa, akoby to už bolo pre mňa cudzie mesto. Skôr sa vidím doma tu na vidieku. Užívame si to. Môžeme ísť so psom k jazeru, bicyklovať sa, prejsť sa do lesa,“ vyznal sa Julo Viršík pre PLUS 7 DNÍ presne pred rokom.

A potom moderátora postretli smutné správy. Koncom vlaňaj ška mu zomrel svokor a pred mesiacom rozhlasový technik. S Robertom Wildom, ktorému nik nepovedal inak ako Robin, pracovali vo dvojici dlhé roky, spoločne vysielali aj Viršíkovu slávnu hitparádu. Smrť päťdesiatnika, o niekoľko rokov mladšieho od Jula, čakal málokto. Podľa našich informácií sa mu v záhrade priťažilo a odviezli ho do nemocnice. „Tam ho operovali, ale z umelého spánku sa už neprebral,“ upresnil náš zdroj.

V rozhlasových kruhoch okamžite zavládol smútok. „Včera odišiel jeden z veľmi dôležitých ľudí v mojom živote Robin Wild. Kamarát, nestihol som ti povedať, že si bol v nádherných chvíľach môjho života najmilší a zároveň najvtipnejší človek, akého som poznal,“ lúčil sa moderátor Gregor Mareš a zronená Robinova manželka, redaktorka RTVS Katarína Wildová smútiacim kamarátom zakrátko odkázala: „Len, prosím, neplačte. Viete, že to je to posledné, čo by si prial.“

Posledné roky Robin pracoval pre TA3, ale zostával aj v Slovenskom rozhlase. „Rádio mal veľmi rád, to bolo jeho,“ povedali nám jeho kamaráti. Pohreb začiatkom mája však poznačili protipandemické opatrenia. Pre obmedzenú kapacitu krematória postávali mnohí pred vchodom. A nechýbal ani Julo Viršík, ktorého čakalo už len niekoľko dní života.

FOTO Viršíkovho parťáka, s ktorým dlhé roky vysielal legendárnu hitparádu, nájdete v GALÉRII >>

„S Julom sme potom po pohrebe asi pol hodiny stáli v daždi a spomínali,“ priznal nám smutným hlasom moderátor Dodo Dúbravský. Spomínať mali na čo, Viršík bol totiž v čase, keď sa Dúbravský venoval športovému spravodajstvu, jeho nadriadený. Julo bol dosť prísny šéf. Hlavne keď rádio začínalo, vyžadoval od nás silné športové veci, ako keby sme boli Slovenský rozhlas. A potom sme sa postupne stali kamarátmi.“

Smrť v kresle

Podľa Doda Dúbravského a ďalších absolútne nič nenasvedčovalo tomu, že by mal Julo zdravotné problémy. Do posledného momentu žil naplno. Ešte v nedeľu moderoval reláciu Twentyfive v Rádiu Expres, kde posledné roky pôsobil. O tri dni sa odohrala tragédia. Doma si podľa nášho zdroja sadol do kresla s tým, že mu prišlo nevoľno. Manželka ho hneď ratovala a dávala mu prvú pomoc, no ani privolaná záchranka ho nedokázala zachrániť. Skonal.

Keďže moderátora, inak veľkého propagátora vakcinácie proti COVID-19, v apríli očkovali AstraZenecou, k slovu sa dostalo aj ministerstvo zdravotníctva. „V prípade úmrtia pána Júliusa Viršíka bola vykonaná pitva. Závery preukázali vážne cievne postihnutie srdca z chorobných príčin, dôsledkom ktorých došlo k zlyhaniu srdca. Očkovanie, ktoré absolvoval pred vyše jeden a pol mesiacom, nie je možné dávať do súvisu s jeho úmrtím,“ odhalil príčinu smrti rezort zdravotníctva.

Tak či onak, pre Viršíkových najbližších sa zrútil svet. „Koľko bolesti môže človek uniesť? Povedz mi, ako budem bez teba žiť?“ napísala verejne Viršíkova manželka Adriana, keď sa po niekoľkých dňoch spamätala z prvého šoku. Dcéra Nina poslala otcovi do neba odkaz so spoločnou fotografiou. „Ľúbim ťa, si navždy moja superstar. (Lebo viem, že hlúpy vtip by ťa určite pobavil. Nikdy som nechcela, aby si mal iný zmysel pre humor),“ narážala na účinkovanie v porote megasledovanej speváckej šou. „Miloval svoju rodinu a tešil sa z každého dňa, keď mohol byť s ňou,“ ozrejmil nám Viršíkov dlhoročný priateľ Juraj Čurný.

Je šialené, čo sa stalo...

Medzitým sa rozhlasový svet zahalil do smútočných farieb. „Z Rádia Okey v priebehu necelého mesiaca zomreli dve výrazné osobnosti. Julo aj Robin. Som z toho šokovaný. S Robinom sme spolu roky vysielali, v rámci rozhlasového sveta to bol jeden z najkreatívnejších ľudí, akých som vôbec poznal. Je to veľká strata,“ trúchli moderátor Martin Kontúr.

Zhodou okolností patrí k tým, ktorých objavil Julo Viršík. „Pred dvadsiatimi rokmi mi dal úplne prvú šancu. Keby nebolo jeho, možno doteraz dokladám tovar v nákupnom centre niekde v Ružomberku. Naposledy som ho videl, keď kamarát do neho nabúral, tak sme spolu riešili poistné udalosti. Ale on bol naozaj taký, ako teraz všetci píšu. Vždy si pamätal na spoločné stretnutia, vždy sa s ním dalo dobre podebatovať a keď mohol, vždy pomohol. Je šialené, čo sa stalo.“

Na Viršíkovu počesť sa mikrofónu cez víkend v Rádiu Expres chopili jeho najväčší kamaráti, kolegovia, konkurenti. Miesto neho vysielali slávnu reláciu Twentyfive Jarka Lajčáková-Hargašová, Mirec Babják, Rasťo Otčenáš, Martin Nikodým, Ľudovít „Mravec“ Jakubove, Rasťo Sokol, Julo, alias Python, a ďalší

„Naposledy som za Jula zaskakoval v relácii Twentyfive v lete 1992, keď išiel na dovolenku. Naozaj nikdy by som si nepomyslel, že ho budem zaskakovať aj pri tejto najsmutnejšej príležitosti. Ale Julo bol veselý človek, bol rád, keď spoločnosť okolo neho bola usmiata. A vždy k tomu prispel. Nemal rád smútok a určite nie vo svojom vysielaní,“ odštartoval niekoľkohodinový maratón Juraj Čurný.

S historickou pokutou

S Viršíkom sa hudobný dramaturg z markizáckej Chart Show prvýkrát stretol v roku 1985 v internátnom rozhlasovom štúdiu (IRŠ). Jula tam vraj spočiatku k mikrofónu nechceli ani pustiť, dôvodom bol prízvuk. V Šali, kde vyrastal, sa na neho nalepil tamojší akcent, hoci po maďarsky vedel len nadávať. Čoskoro ho odstránil a vzápätí sa stal prirodzeným lídrom. „S Julom som sa spoznal, keď sa vrátil do IRŠ v Mlynskej doline a bez váhania obsadil post šéfa programovej sekcie. Už vtedy vedel dať dohromady program, ktorý bol zábavný, vtipný a s hudbou, ktorá u poslucháčov rezonovala - skrátka, viršíkovský. Z IRŠ sme sa spoločne presunuli do Slovenského rozhlasu, konkrétne do relácie Rádio Elán,“ obzrel sa do dávnych čias Čurný.

Po Nežnej revolúcii už Julo Viršík písal históriu v Rock FM Rádiu, podľa niektorých nastavil štýl, ktorým sa na Slovensku moderuje v komerčných rádiách dodnes. Do análov sa dostal aj jednou z najvyšších pokút - za použitie nevhodného výrazu vo vysielaní. Keď mu poslucháč, ktorý sa do rádia dovolal, tretíkrát zopakoval jedno vulgárne slovo, stratil trpezlivosť.

FOTO Jula Viršíka z deväťdesiatych rokov nájdete v GALÉRII >>

„Neviem, či by som mal, ale musím to povedať. Ja si myslím, že slovo k...ot do rozhlasu nepatrí,“ povedal do éteru stručne, následkom čoho v rádiu zasadlo kolégium riaditeľa a vyrubili mu pokutu 10-tisíc korún. „Julo bol generátor dobrej nálady a pozitivizmu. Jeho úsmev si aj v dospelom veku zachoval podobu správne nezbedného chlapčiska,“ uzatvára za všetkých Juraj Čurný.

Viršíkova smrť sa dotkla takmer každého, reakcie priateľov na ďalšej strane.