Celý život žili v tieni svojich súrodencov, no dnes je všetko inak. Miroslav Dvorský je nasledovníkom svojho brata, celosvetovo uznávaného operného speváka Petra Dvorského. Sochár Ján Ťapák tvoril a prezentoval svoje diela ďaleko od reflektorov a širokého publika, aké mal jeho brat, kedysi herec a dnes programový riaditeľ RTVS Marek Ťapák. Po tom, čo sa pred pár dňami menej známi bratia stali laureátmi ocenenia Krištáľové krídlo, vysokej spoločenskej miery uznania na Slovensku, aj oni sa definitívne zaradili do prvej ligy našich osobností.

Po potleskoch nebažil

Pred dvoma rokmi operoval Michal Hulman vtedajšieho premiéra Roberta Fica, od nedele má Krištáľové krídlo v kategórii Medicína a veda.
Pred dvoma rokmi operoval Michal Hulman vtedajšieho premiéra Roberta Fica, od nedele má Krištáľové krídlo v kategórii Medicína a veda.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Startupista Tomáš Brngál nemal na Krištáľovom krídle premiéru, pred pár rokmi vystupoval na scéne ako tanečník z Lúčnice.
Startupista Tomáš Brngál nemal na Krištáľovom krídle premiéru, pred pár rokmi vystupoval na scéne ako tanečník z Lúčnice.
Zdroj: Emil Vaško

Krištáľové krídlo sa už celých dvadsaťdva rokov považuje za najprestížnejšie ocenenie talentu, umu a schopností Slovákov, ktorí vo svojom odvetví vytvorili výnimočné hodnoty. Väčšina z ocenených svoje aktivity vyvíja mimo veľkého záujmu médií, o to väčšou poctou pre nich je, keď si pred televíznymi kamerami na veľkom pódiu preberajú sklenenú sochu krídla. O sochárovi Jánovi Ťapákovi, hoci je na scéne už viac než tridsať rokov, vedeli najmä zasvätení. Oveľa väčšiu pozornosť pútal jeho mediálne známejší brat, herec a režisér Marek Ťapák a ich otec, režisér a herec Martin Ťapák.

„Sochárstvo je o tom, že ste celé dni zatvorení v ateliéri. Keď urobíte výstavu, je to finančne nesmierne náročné, no návšteva ľudí nie je taká gigantická ako na divadelnom predstavení alebo keď účinkujete vo filme. Môj brat má výhodu v tom, že jeho aktivity sú viac v centre mediálneho záujmu, ale to je v poriadku,“ zamýšľa sa Ján. S bratom majú podľa vlastných slov pekný vzťah a navzájom sa podporujú. „Vždy keď zožal v divadle veľký úspech a potlesk, mal som radosť spolu s ním. Ja som po veľkých potleskoch nikdy nebažil. Mňa teší, že mám svojich verných priaznivcov a publikum, ktoré o mne vie a váži si moju prácu. Toto ocenenie je potvrdenie toho, že moja cesta mala význam. To ma ešte viac nakoplo, takže ideme s novou akceleráciou a dynamikou ďalej,“ hovorí odhodlane.  

Brat dravec

Keď sa ho spýtame, či sa dá vzlietnuť ešte do väčších výšin, ako získať Krištáľové krídlo, tvrdí, že jeho najväčšou prioritou je neopakovať sa v tvorbe. „Nápadov a myšlienok mám stále dosť. Každá socha je nová nejakým nábojom či invenciou. Hľadanie nového ma baví. Sochárstvo sa môže robiť z presvedčenia a trpieť pri tom, ja som o tom tiež presvedčený, no zároveň chcem predávať, aby som mal prostriedky na ďalšiu tvorbu. Keď sa raz polemizovalo o tom, že peniaze deformujú umelca, Albín Brunovský vyhlásil, že peniažky umelcovi dávajú slobodu. Darmo môžete byť dobrý, keď nemáte z čoho vytvoriť svoje diela,“ zamýšľa sa a odvoláva sa na jedného z najslávnejších maliarov planéty Vincenta van Gogha, ktorý sa preslávil až po smrti. „Jeho jedinou finančnou oporou bol brat Theo. Dnes patria jeho maľby k najdrahším na svete,“ pripomína.

Marek Ťapák  má za sebou bohatú hereckú, režisérsku a tanečnú kariéru. Dnes je programovým riaditeľom RTVS.
Marek Ťapák má za sebou bohatú hereckú, režisérsku a tanečnú kariéru. Dnes je programovým riaditeľom RTVS.
Zdroj: Emil Vaško

Ján bratovu finančnú injekciu, našťastie, nikdy nepotreboval. Keďže sa však nedávno stal programovým riaditeľom RTVS, možno mu bude nápomocný pri medializácii jeho tvorby. „Oceňujem Markovu odvahu zastávať túto náročnú funkciu. To bude vždy ťažké. Je to výzva a boj, takže so všetkým, čo ho čaká, sa bude musieť popasovať. Ale on je v podstate dravec. Výzvy má rád, takže mu prajem, aby mu to šliapalo čo najlepšie,“hovorí Ján Ťapák.

Dve krídla v jednej rodine

Hoci ďalší laureát Krištáľového krídla Miroslav Dvorský je medzinárodne uznávaný operný spevák, v klane bratov Dvorských, kde z piatich súrodencov štyria spievajú, je najslávnejší Peter. Práve jeho kedysi Luciano Pavarotti označil za svojho nástupcu. V roku 2001, čiže osemnásť rokov pred Miroslavom, sa stal tiež laureátom ocenenia Krištáľové krídlo. „Peter je odo mňa o deväť rokov starší, takže medzi nami nikdy nebola žiadna rivalita. Vždy som ho vnímal ako veľký vzor umelca, ktorý mal v sebe okrem krásneho hlasu niečo úžasné. Kedykoľvek som bol na jeho koncerte alebo predstavení, zatínal som päste, aby bol jeho výkon najlepší, ako sa dá,“ spomína. Po najsilnejší moment hrdosti na Petra zachádza do čias, keď študoval operný spev na škole, ktorá sídli priamo v budove milánskej La Scaly.

Operný spevák Peter Dvorský.
Operný spevák Peter Dvorský.
Zdroj: EMIL VAŠKO

„Peter tam účinkoval v predstavení Madame Butterfly. So spolužiakmi sme na tú scénu pozerali ako na absolútny olymp operného neba. Keď som ho videl na javisku a uvedomil som si, že je to môj pokrvný brat, s ktorým sme doma hrali futbal a robili zemiakové placky, a teraz mu v La Scale všetci kričia nadšene bravo, bolo to pre mňa o to emotívnejšie. Po predstavení na neho čakalo množstvo ľudí, no ja som sa k nemu dostal hneď. Keď ma zbadal, hneď na mňa zvolal - ,Mirko, poď sem.‘ Vtedy som sa aj ja stal stredobodom pozornosti. Každý uvažoval, kto je ten šťastný človek, ktorého si maestro volá k sebe. Pohľady ľudí som na sebe pociťoval veľmi intenzívne. S hrdosťou som si hovoril - ,Tak, toto je môj brat.‘ Vtedy som si nevedel ani len predstaviť, že na tom javisku budem raz stáť aj ja a premiérovať predstavenia. Splnil sa mi detský sen nasledovať kariéru veľkého brata,“ vyznáva sa a o to viac je teraz pyšný na Krištáľové krídlo. „Je to pre mňa silný zážitok a záväzok vedieť, ako ma ľudia vnímajú,“ tvrdí.

Rozpínavá hudba

Roman Patkoló je podľa niektorých najlepším kontrabasistom na svete, od nedele má aj Krištáľové krídlo.
Roman Patkoló je podľa niektorých najlepším kontrabasistom na svete, od nedele má aj Krištáľové krídlo.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Zaujímavé je, že spomedzi jedenástich kategórií až tri organizátori vyčlenili pre hudobných umelcov. V kategórii hudba vyhral kontrabasista Roman Patkoló, v kategórii populárna hudba triumfovala skupina IMT Smile a operný spevák Miroslav Dvorský sa stal laureátom Krištáľového krídla v kategórii divadlo a audiovizuálne umenie. „Mne by neprekážalo, keby pre muzikantov všetkých žánrov bola vyčlenená len jedna kategória, ale niekto by mohol namietať, že ťažko môže súperiť metalový gitarista s operným spevákom. Vidíte, spevák Miro Dvorský sa ocitol už v audiovizuálnom umení. Hudba je ako rakovina. Prerastá všade, čochvíľa sa dostane aj do filantropie,“smial sa na after party žoviálne jeden z porotcov, džezmen Ľuboš Šrámek.

Kto sa s kým na Krištáľovom krídle stretol, nájdete vo fotogalérii.