Bežný človek nad touto informáciou len mávne rukou. Skôr sa pozastaví nad príjmami politikov, moderátorov, hercov či televíznych rosničiek. Tí naozaj bohatí unikajú z jeho zorného uhla. Sú to len mená, o ktorých dohromady nič nevie. Pritom ich majetky sa rátajú v desiatkach i stovkách miliárd eur. A napriek krízam a turbulenciám na trhoch stále rastú.

Podľa prieskumu švajčiarskej investičnej banky UBS, ktorá vyhodnocovala zisky 262 finančne najsilnejších rodín sveta, si vlani až tri štvrtiny z nich prilepšili zhruba o sedem percent. Kto to vlastne je? Ako sa dostali k rozprávkovému imaniu?

Rodina Rothschildovcov, Nemecko

Majetok: 350 miliárd až 2 bilióny dolárov (odhad)

Meno Rothschild sa spája s medzinárodným bankovníctvom už od konca 17. storočia. Mayer Rothschild začínal ako obyčajný úradník, neskôr sa vypracoval a spravoval financie nemeckej aristokracie. Jeho päť synov posunulo podnikanie v bankovníctve na medzinárodnú pôdu. Pôsobili vo viacerých európskych krajinách i v zámorí. Postupne si vybudovali impérium, ovládli banky po celom svete, začali podnikať v stavebníctve, doprave i v ropnom odvetví.

Zakladateľ dynastie: Mayer Rothschild.
Zakladateľ dynastie: Mayer Rothschild.
Zdroj: wikipedia.org

Financovali vlády, vznešené rody, protinapoleonské ťaženia, ťažbu zlata i diamantov, kupovali dlhopisy, umelecké diela, vinice, dôležité médiá i šľachtické tituly. Už v 19. storočí ich označovali za najbohatšiu rodinu na svete a mnohé teórie hovoria o tom, že si spôsob, ako zveľaďovať majetky, príliš nevyberali. Údajne vo viacerých vojnových konfliktoch podporovali obe strany. Len aby zdroje príjmov nevyschli.

Château Lafite Rothschild: Medzi rodinné majetky patrí aj prvotriedna vinica so zámkom vo Francúzsku.
Château Lafite Rothschild: Medzi rodinné majetky patrí aj prvotriedna vinica so zámkom vo Francúzsku.
Zdroj: profimedia.sk