Existuje len jeden filmový záznam, ktorý zobrazuje Milana Rastislava Štefánika (†38). Na ďalekej Sibíri kráča energický muž v uniforme, obklopený inými dôstojníkmi, napriek tomu priťahuje pohľady. Francúzskeho generála so slovenskou krvou predchádzal bájny chýr.

Škaredý, ale sexi

Mnohí, keď sa s Milanom stretli prvý raz, vraj zostali v rozpakoch. Stál pred nimi útly a vychudnutý chlap, vysoký len 162 centimetrov, s nepeknou pleťou a plešinou. Stačila však chvíľa a zabudli na nedostatky. „Arbiter elegantiarum,“ aj tak ho opísali pamätníci. Dokázal upútať mužov, ale aj krásne ženy z najvyšších kruhov. A tie sa, keď im dával zbohom, nehnevali. Naopak, o Milanovi písali knihy plné lásky.

Život bonvivána Štefánika, astronóma, vynálezcu, cestovateľa, pilota, generála, diplomata, spoluzakladateľa Československa, pripomínal príbehy Indianu Jonesa či Jamesa Bonda, ibaže on bol skutočný. Dnes ho poznáme z notoricky známej fotografie. Neusmieva sa na nej, hoci tak vraj robil stále. Škaredá pleť, ako dôsledok ovčích kiahní z detstva, je vyretušovaná. Cez obrázok však nevnímame auru aristokrata, schopnosť rýchlo sa s každým spriateliť ani jeho rozprávačský talent.

Milan Rastislav Štefánik na notoricky známej fotografii.
Zdroj: Archív
Trocha reálnejšia snímka francúzskeho generála so slovenskou krvou.
Zdroj: Archív


A ženy? Bolo ich neúrekom, veď zasnúbený bol minimálne štyrikrát. „Nebol sukničkár, on sa do nich naozaj zamiloval. Ale nikdy ich neopúšťal chrapúnsky. Rozchádzal sa veľmi kulantne so slovami: ‚Nie som hodný ženy ako vy, nemôžem vás na seba viazať, mali by ste ísť ďalej a spoznať lepšieho muža‘,“ hovorí Mariana Čengel Solčanská, autorka knihy Generál, v ktorej vykreslila Štefánika všelijako, len nie pateticky. „Milan bol škaredý chlap. Nízky a plešatý, ale sexi. Žil sexi život, mal sexi povolanie a dostal každú ženu, na ktorú ukázal. Musel mať charizmu, akú si my nevieme predstaviť,“ zostáva presvedčená. Škoda len, že taký výklad Štefánikovho životného štýlu je pre jeho žijúcich príbuzných až príliš strhujúci.

Viac vo videorozhovore:

Čo si o takomto vyobrazení Štefánika myslia jeho žijúci príbuzní? Ktorým slávnym ženám zlomil srdce a kde mohol stvoriť potomka? Čítajte aktuálne vydanie PLUS7DNÍ.