Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji sa na Slovensku chýlia ku koncu a hoci naši reprezentanti medzi najlepších osem tímov nepostúpili, fanúšičky to až tak netrápi. Našli si nový objekt svojej túžby - a to športového komentátora a bývalého hokejového obrancu Borisa Valábika (33). Pred vyše dvomi rokmi zavesil korčule na klinec a začal sa venovať štúdiu na policajnej akadémii, stal sa z neho policajt. Okrem toho na obrazovkách verejnoprávnej televízie analyzuje zápasy slovenskej reprezentácie. Tmavovlasý športovec z Nitry sa s ničím nebabre, je otvorený a úprimný, no diváčky kvitujú, že vždy aj dokonale nahodený. Ako v diskusiách po zápasoch opakujú, jednoducho „pán božský“.

Neživí sa telom

Nedá sa nič robiť, Boris Valábik si u žien pred obrazovkami získal azda väčšiu popularitu než akýkoľvek hráč našej hokejovej reprezentácie. „Aj ty pozeráš hlavne v pauzách?“napísala jedna v diskusii a pridala si Valábikovu fotografiu. „Veru, pri týchto majstrovstvách som ani ja neprepínala v prestávkach ani hneď po skončení zápasu na iný program! Je to fešák.“Preto nás zaujímalo, či si enormný záujem žien o svoju osobu všimol Valábik. Roky hral v prestížnej NHL a najväčšiu slávu zažil v Atlante. „Ja to nejako nevnímam. Viete, v zámorí je oveľa väčší záujem o hokejistov, tam som si na to zvykol,“ povedal nám zaneprázdnený komentátor. „Mám toľko roboty... Sústreďujem sa na to, čo mám robiť. Fanúšikov beriem ako súčasť svojej práce, tak ako kedysi. Snažím sa to nepripúšťať,“ vraví dvojmetrový športovec, ktorý sa pred dvoma rokmi vrátil natrvalo do rodnej krajiny. „Stále sa zoznamujem so Slovákmi, so slovenskou náturou a mentalitou a ľudia sa zoznamujú so mnou. Nič špeciálne v tom nevidím. Ani nerozdeľujem, koľko žien a koľko mužov mi fandí. Cez sociálne siete je to, myslím, vyrovnané,“presviedča nás bývalý hokejista, ktorý vraj nestíha na všetky správy odpovedať. „Je pravda, že niektoré správy od žien sú aj takého druhu, že sa dotyčnej páčim. Ale, ako hovorím, je to súčasť toho, čo robím. Nezakladám si na tom, neživím sa telom, nepotrebujem, aby ma takto vnímali,“ hovorí tridsaťtriročný muž s modelingovým výzorom. Ako vraví, viac podpisov rozdal zatiaľ v čase hokejovej kariéry. „Porovnať sa to s NHL nedá. Ale na Slovensku je to určite osobnejšie, príjemnejšie. Predsa len som doma a vždy som bol na svoju krajinu hrdý. Neraz som mal počas našich zápasov zimomriavky, takže je úplne iné fotiť sa so slovenským fanúšikom, s ktorým máte nejakú väzbu,“dodá úprimne.

Nechcel zlatokopku

Napriek tomu môžu slovenské fanúšičky pred obrazovkami pozerať a snívať. Hokejový analytik je už nejaký čas zadaný. S priateľkou Luciou Pollákovou, rodenou Martinčankou, ktorá vyzerá ako modelka, sa spoznali na policajnej akadémii. Čo ho na nej ako prvé upútalo? Žeby policajná uniforma? „Do škaredej ženy by som sa nezapozeral. Možno to znie povrchne, ale žena vás musí niečím osloviť. Každý hovorí, že výzor nie je najdôležitejší, čo je pravda, ale ženu pozvete na rande až vtedy, keď sa do nej zapozeráte, keď sa vám páči. Až potom máte snahu ženu spoznať. Zaujala ma však najmä tým, že vôbec nevedela, kto som. Predtým som mal so ženami isté skúsenosti, ktoré boli spojené s peniazmi. Bola obrovská výhoda, že moja priateľka absolútne nevedela, či mám peniaze alebo nemám. Je to normálna a skvelá žena,“ nadšene rozpráva o svojej polovičke. Obaja partneri už dva roky pracujú na ministerstve vnútra, no televíznymi prenosmi z majstrovstiev sveta sa Boris Valábik dostal do popredia. „To by ste sa museli asi spýtať jej,“odpovedá, či na neho v čase šampionátu priateľka žiarli. „Budem úprimný - viem, že je nielen krásna, ale aj silná a sebavedomá žena. Nemyslím, si že má s týmto problém. Nerozprávame sa o tom, ale ak si žena uvedomuje svoju vážnosť, svoje postavenie a má sebavedomie, nemá dôvod žiarliť,“myslí si bývalý hokejista, ktorý už pomaličky rozmýšľa nad rodinou. „Určite. Každý normálny človek plánuje rodinu, ale nie je to racionálne rozhodnutie, ale emocionálne. To sa v pravom slova zmysle asi plánovať nedá, to musí jednoducho prísť,“ vraví.

Dokonalé postavy: Valábik už nejaký čas randí s krásnou Luciou, ktorá takisto pracuje na ministerstve
vnútra.
Dokonalé postavy: Valábik už nejaký čas randí s krásnou Luciou, ktorá takisto pracuje na ministerstve vnútra.
Zdroj: FACEBOOK

Doma lepšie než v NHL

Bývalému hokejistovi sa pred dvoma rokmi zmenil život. Ako sám tvrdí, úplne vo všetkom. „Hráčska kariéra je plná neistoty, driny a je to boj o udržanie v mužstve. Každý tréning, každý zápas musíte byť stopercentný. Teraz sa necítim pod tlakom. V televízii hovorím len to, čo si myslím, a to, samozrejme, nie je nič náročné. Náročné to začalo byť, keď som mal tri zápasy za deň. To už človeka vyčerpá, ani sa to nezdá. Pred kamerou je náročné sústrediť sa, ale to by si musel každý vyskúšať, tak ako hokej. Aby pochopil. Inak nemá zmysel príliš o tom rozprávať,“ zamýšľa sa športovec, ktorý je vraj teraz spokojnejší, ako keď hral v NHL. „Viem, že ani to veľa ľudí nepochopí. To by som ich musel zobrať za ruku a prejsť s nimi všetky pády a vzostupy, kolotoč, ktorý profesionálny šport prináša. Nielen fyzických trápení, ale i psychických. Mentálneho tlaku, ktorý športovec zažíva. Takže teraz som vyrovnanejší, spokojnejší a pokojnejší. Hlavne sa mi v noci oveľa lepšie a ľahšie zaspáva, to je pre mňa obrovské pozitívum.“Odkedy si Boris Valábik vyzul korčule, chýba mu jedna vec. „Klamal by som, keby som nepovedal, že mi nechýba hokejová kabína. Chalani mi veľmi chýbajú, to je úplne jasné. Aj tu sú niektorí na šampionáte a myslím si, že na mňa nezanevreli. Kabína mi chýba najviac. Nie najviac, je to jediné, čo mi z hokeja chýba. Ale nemenil by som,“rozmýšľa.

Tvrdé zápasy si vyžiadali svoju daň - Valábik v mladom veku absolvoval osem operácií. „Mal som viackrát potrhané väzy v členku, operáciu členka, operáciu zápästia, trikrát operovaný predný krížny väz v kolene, roztrhnutý prsný sval, mal som vykĺbené rameno, roztrhnutú medzirebrovú chrupavku, zväčšenú slezinu, ťažký otras mozgu, roztrhnutý stehenný sval a podobne. Samozrejme, bolesti po operáciach často neustupujú niekoľko mesiacov. Keby ste ma teraz videli, stále krívam. Potreboval som ďalšiu operáciu kolena, ale na tú som už nebol pripravený. Rehabilitácia, aby som sa dostal na ľad, by trvala šesť až osem mesiacov. Nestálo mi za to, aby som hral niekde po Európe v nižších súťažiach. Ak by som mal šancu dostať sa späť do NHL, bolo by to iné. Ale oni o zraneného hráča alebo náchylného na zranenia nemajú záujem, lebo ho musia platiť, aj keď je zranený,“tvrdí Valábik po osemdesiatich zápasoch v NHL.

Návrat do reálneho sveta

Akokoľvek bol počas hráčskej kariéry na seba tvrdý, nemyslí si, že zranenia si spôsobil sám. U neho jednoducho platí známe heslo „športom k trvalej invalidite“. „V tridsiatich troch rokoch krívam a už to lepšie nebude,“vzdychne si. Napriek tomu sa dal k polícii, keďže podnikanie, ku ktorému vyslúžilí športovci inklinujú, mu veľmi nevoňalo. „Mnohí podnikajú, a to bolo to, čo ma odradilo, pretože som počul veľa hororových príbehov, ako chalani skončili. Hokejistov beriem ako naivných dobrákov. My sme takí poctivci, ktorí dôverujú ľuďom, a veľa chalanov na to doplatilo. Neskončili dobre. Takže tomu som sa chcel vyhnúť, aspoň hneď po skončení kariéry. Trošku som sa chcel v reálnom svete poobzerať, pretože je to úplne iný svet,“približuje temné pozadie hokejovej kariéry. „Nehovorím, že sa nezapojím do niečoho iného, ako robím teraz, ale momentálne som na ministerstve vnútra. Som policajt v Športovom centre polície, čo veľa ľudí ani nevedelo, že existuje. Som rád, že to teraz dávam trošku do povedomia,“ hovorí bývalý hokejista, ktorého kolegami sú aj iní známi športovci. Strelkyne Danka Barteková (34) a Zuzana Rehák-Štefečeková (34), atlét Ján Volko (22) či bratranci vodnoslalomári Ladislav (36) a Peter (36) Škantárovci.

Sexi kráska: Valábik tvrdí, že by sa do škaredej ženy nezamiloval. Jeho priateľka vyzerá ako modelka.
Sexi kráska: Valábik tvrdí, že by sa do škaredej ženy nezamiloval. Jeho priateľka vyzerá ako modelka.
Zdroj: FACEBOOK

Valábikovou náplňou práce je administratíva, no prácu policajta si vyskúšal aj v teréne. „Robil som na ulici a potom priestupkové spisy. Policajnú školu v Pezinku som absolvoval po ôsmich mesiacoch a išiel som pracovať na obvodné oddelenie do Nitry. Odtiaľ do Športového centra polície, kde som dodnes,“ vyratúva Boris, ktorý chcel byť policajtom už ako chlapec. Dôvody opisuje vo svojej novej knihe, ktorá sa stala najpredávanejšou na Slovensku a za dva týždne sa vypredala.
Publikáciu, ktorá je sčasti autobiografiou, sa Boris Valábik rozhodol napísať z viacerých príčin. Chcel vysvetliť svoje kritické vyjadrenie na niekdajšieho reprezentačného trénera Jána Filca, s ktorým od vydania knihy ešte nekomunikoval. Ale aj zákulisie fenomenálneho športu, akým hokej je. „Chcel som trochu priblížiť zmýšľanie hokejistov na ľade, ale aj mimo neho. To, čo sa im deje v hlave pred zápasom. V hokeji nejde len o to, že si idú zahrať hráči pred divákmi. Veľkou témou sú ženy, ktoré na hokejistov letia. Bol som otvorený ohľadne všetkých tém, ako sa len dalo.“ Aj v súvislosti s bitkou so Zdenom Chárom. „Cítil som sa za neho ukrivdený, pretože veľa ľudí mu vtedy nadávalo,“ spomína na udalosť spred vyše desiatich rokov, keď sa prvýkrát v histórii do seba v pästnom súboji v NHL pustili dvaja Slováci.

Utrácal veľa

Ďalšou kapitolou je Valábikov vzťah k veľkým peniazom. „Každý, kto povie, že ho peniaze nezmenili ani ním nezakývali, nehovorí pravdu. Ak vám v mladom veku, ďaleko od domova, kde vás nemá kto kontrolovať a ste pod enormným fyzickým a psychickým tlakom z roboty, pribudnú veľké sumy na účet, je jasné, že to s vami zamáva. Nemyslím si, že som bol niekedy namyslený alebo arogantný, to nie. Skôr ide o míňanie,“vraví Valábik, ktorý priznal, že najviac peňazí utrácal za luxusné autá. „Bola to moja slabosť. Áut som si pokúpil viac než dosť. Teraz s postupom času to hodnotím ako zbytočnú investíciu. Ak sa to dá investíciou nazvať, lebo auto stráca na hodnote. Teraz sa na všetko pozerám ako budúci otec, aj keď deti ešte nemám. Snažím sa radšej zarobiť peniaze pre svoju budúcu rodinu,“priznáva športový komentátor po tom, čo sa vrátil „do normálu“. A to vraj pomerne rýchlo.

Keďže momentálne toho robí viac než dosť, zaujímalo nás, či ho nelákala práca moderátora športového spravodajstva, na čo by mal predpoklady. „Som spokojný s tým, ako to je. Nemôžem rozmýšľať nad niečím, ak nepríde ponuka. Vnucovať sa nikde nebudem,“tvrdí zástanca tvrdej roboty a prirovnáva Slovensko ku krajinám za oceánom, kde pôsobil. „U nás sa snaha neodpúšťa, to som si za tie dva roky, čo som tu, všimol. Ľudia sú schopní závidieť aj snahu, čo je pre mňa prekvapivé, pretože v zámorí sa to berie, samozrejme, pozitívne. Tvrdá práca sa mi osvedčila v hokeji, lebo talent som nikdy nemal. Napriek tomu som si zahral tam, kde som si zahral,“ priznal bez okolkov aj preto, že sa doteraz nezastavil. „Zatiaľ som voľný víkend nemal. Celý rok od leta robím. Preto sa možno kriticky dívam na ľudí, ktorí si myslia, že mám všetko neservírované. U mňa je všetko o drine,“ uzavrel Valábik.

 

Pohľad do zákulisia hokeja: Sex je na hráčoch, nikto im to nezakáže!

So športovým komentátorom Borisom Valábikom sme sa pozhovárali aj o tom, ako funguje bežný život počas majstrovstiev sveta v hokeji.

Pohľad do zákulisia hokeja: Sex je na hráčoch, nikto im to nezakáže!
Pohľad do zákulisia hokeja: Sex je na hráčoch, nikto im to nezakáže!
Zdroj: FACEBOOK
 
Šampionát ste najprv komentovali z Košíc. Ako ste si zariadili osobný život?

V práci som si zobral dovolenku. Priateľka je dome v Nitre, pracuje.

Na obrazovkách ste vždy štýlovo oblečený. Riešite šatník sám?

Tento rok sa nám o to postarala RTVS, ktorá sa dohodla s istou českou odevnou značkou. Boli tam veľmi ochotné dámy, ktoré nás obliekali, ale v konečnom dôsledku to bolo na mne. Obliekanie však nepovažujem za prioritu. Čokoľvek by na mňa dali, to by som nosil.

Nedávno fotografi prichytili amerických a nemeckých hokejistov, ako sa do skorého rána zabávajú v centre Košíc. Ktorá reprezentácia podľa vás žúruje najviac a obľubuje dámsku spoločnosť?

To by bola špekulácia. To absolútne neviem, aj keď trošku tuším.

Je povolené, aby mal hráč pred zápasom sex?

Kto by mu to zakázal? To si neviem predstaviť. V zmluvách to určite chalani nemajú. Každý k tomu pristupuje individuálne. Niektorí chalani ho majú úplne bez problémov, navyše z toho majú rutinu. Iní by sa noc pred zápasom nevyspali ani s vlastnou partnerkou. Neviem ani to, že by sa tým zaoberal nejaký vedecký výskum.

Viac fotografií nájdete v našej galérii.