Anketa RTVS je v plnom prúde a diváci môžu hlasovať za človeka, ktorý sa po­dľa nich najviac môže pýšiť prívlastkom Najväčší Slovák. „Teším sa z tejto ankety, lebo si pripomenieme mnohých ľudí, ktorí písali dejiny,“ hovorí hudobný expert Juraj Čurný. V krajinách, kde sa už táto televízna šou konala, dali najviac hlasov historickým osobnostiam. Do prvej stovky sa však dostávali aj speváci či iní umelci. Napríklad v Spojenom kráľovstve, kde zábavný projekt odštartoval, sa na ôsmej priečke umiestnil člen Beatles John Lennon. Má na Slovensku šancu uspieť známy herec, človek z hudobnej brandže či, nebodaj, básnik?

Hudobné klenoty

Azda najväčší dosah z oblasti umenia vždy mala na človeka hudba. Či už išlo o ľudové, alebo populárne piesne, Slováci sa majú čím pochváliť. Podľa Juraja Čurného je jednotkou v tvorbe vážnej hudby Eugen Suchoň. Pezinský rodák položil základy modernej slovenskej hudby a slovenskej národnej opery. Aj v oblasti ľudovej hudby však rezonuje meno výnimočnej osobnosti, ktorá sa pričinila o zachovanie ľudových tradícií. „Je ním Svetozár Stračina,“ upresňuje Čurný. Jeho nezabudnuteľné melódie zazneli aj v mnohých známych filmoch ako Pacho, hybský zbojník, Plavčík a Vratko, Popolvár najväčší na svete či Alžbetin dvor.

Slovenskú populárnu hudbu podľa experta najviac ovplyvnila trojica Marián Varga, Pavol Hammel a Dežo Ursíny, hlavné postavy modernej hudby 60. a 70. rokov. Dodnes sa k nim hlásia mnohí hudobníci. „Aj nás ako kapelu veľmi zasiahla ich tvorba. Marián Varga bol génius vo svojej dobe. Vznikli pesničky a veci, ktoré sú absolútnymi klenotmi,“ priznáva Tomáš Yxo Dohňanský z kapely HEX. Varga si do posledných dní zachoval obrovský rešpekt, ale aj svojrázne sebahodnotenie. „Ja som o niečo horší než geniálny alebo najlepší z tých negeniálnych. Zo mňa spravili génia už spolužiaci na konzervatóriu,“ povedal pred pár rokmi v rozhovore pre náš týždenník. Má vôbec šancu uspieť v ankete Najväčší Slovák osobnosť z hudobnej oblasti? „Mám pocit, že Slováci majú radšej ľahšie žánre. Tam je tých interpretov veľmi veľa a možno sa niečo udeje,“ zhodnotí Yxo.

Majstri so štetcom

Ani na poli slovenského výtvarného umenia nie je sucho. Za posledné storočie u nás vyrástli výrazné osobnosti, ktoré sa zapísali do svetových dejín umenia. Azda najznámejšie meno, ktoré sa spája s maliarstvom, je Martin Benka. „Nenadrapovať sa, neliezť privysoko, nehľadať krásu v prázdnote, ale zveľaďovať ju a tešiť sa z nej tam, kde je - medzi ľuďmi, v živote,“ znelo životné krédo umelca, ktorý sa v tvorbe inšpiroval slovenskou krajinou a rozmanitosťou ľudového umenia. Jeho obrazy patria medzi najžiadanejšie aj najdrahšie. Dielo Po žatve sa predalo za 180-tisíc eur.

Nezabudnuteľnými zostávajú aj diela slovenského maliara, grafika, ilustrátora Ľudovíta Fullu. Patrí k najvýznamnejším osobnostiam slovenskej moderny medzivojnového obdobia. Spolupracoval s ďalšou výraznou persónou, Mikulášom Galandom. Medzi top maliarov však bezpochyby patrí aj predstaviteľ imaginatívneho realizmu Albín Brunovský, ktorý je autorom výtvarných návrhov na bankovky a poštové známky.

Martin Benka: Pieseň roviny, 1919. Jeden z najznámejších slovenských výtvarníkov sa inšpiroval slovenskou krajinou.
Zdroj: Matej Kalina

Nezabudnuteľní

„Medzi hercami je veľa možností - Ladislav Chudík, Július Pántik, Marián Zednikovič, ale aj Milan Lasica s Júliusom Satinským, ktorí u mňa vyvolali absolútne emócie, keď som bol ešte dieťa. Tatko mi ich púšťal na vinyle a dodnes si pamätám niektoré repliky. Sú to páni herci,“ spomína Yxo. Národný umelec Ladislav Chudík má na konte desiatky filmových úloh, ale azda najviac sa v srdciach divákov zapísal ako legendárny primár Sova. O dva roky starší Július Pántik svoje herecké majstrovstvo predviedol tiež v desiatkach filmov, ale pre širokú verejnosť zostane nezabudnuteľným ako dedo Jozef v rodinnom seriáli Bambuľkine dobrodružstvá. Filmoví a divadelní fanúšikovia môžu v ankete zvažovať aj mená ako Emília Vášáryová či Martin Huba.

Slováci za posledné desaťročia dokázali, že sa vedia pevne usadiť aj na režisérskej stoličke a ponúknuť divákom fascinujúci filmový zážitok. Medzi nich určite patrí Juraj Jakubisko, režisér, ktorého fascinoval magický realizmus, preto sú jeho snímky plné snovej poetiky. Je podpísaný pod ságou Tisícročná včela, rozprávkou Perinbaba, ale aj pod historickým filmom Bathory o grófke Alžbete Báthoryovej z Čachtického hradu. Punc originality na filmové plátno vtlačil aj režisér Juraj Herz, ktorý za televízny film Sladké hry minulého leta získal v Monte Carle cenu Zlatá nymfa.

Štúr aj Peteraj

Písané slovo má u nás tiež bohaté zastúpenie. V osobe Ľudovíta Štúra sa stretáva nielen spisovateľ a básnik, ale aj politik, filozof, pedagóg a, samozrejme, jazykovedec. Táto vedúca osobnosť slovenského národného obrodenia sa pričinila o kodifikáciu slovenského jazyka.

V neskoršej literatúre pre deti aj dospelých však nájdeme množstvo mien - Ľudmila Podjavorinská, Fraňo Kráľ, Dobroslav Chrobák, Milan Rúfus či zbožňovaný aj pranierovaný Miroslav Válek, básnik a bývalý minister kultúry. Zo súčasných autorov vyniká najmä textár Kamil Peteraj a básnik, prozaik a prekladateľ Ľubomír Feldek.

Anketa
Ktorý zo slovenských umelcov vás ovplyvnil najviac?