Rozprávka o Popoluške je populárna na severe Európy, v Rusku, ale aj v arabských krajinách. Najväčšou modlou sa však stala v Nemecku, kde ju bežne počas sviatkov vysielalo šestnásť televíznych kanálov, a to väčšinou dvakrát. Libuše Šafránková (†68) však mala na režiséra Vorlíčka ťažké srdce. Tu je 6 vecí, ktoré ste o slávnej Popoluške nevedeli.

 

1. Na Popoluške nezarobila

Málokto vie, že chýbalo málo a diváci by dnes velebili režiséra Jiřího Menzla, ktorý mal Tri oriešky pôvodne robiť. Zohnal si štáb a vyberal aj exteriéry! Lenže v momente, keď sa rozhodovalo o koprodukcii s Nemcami, zazmätkoval. „Endeerácky filmový štýl“ odmietol, a tak na pražskom Barrandove určili, že réžie sa ujme menej problémový Václav Vorlíček. Ten nechcel točiť nič „lacné“. Československá strana vyčlenila na film tri až štyri milióny korún, Nemci pridali ďalšie tri. Vraj sa rozhodli do troch dní, ako dostali scenár. Boli nadšení. Režisér dostal najprv jednorazový honorár štyridsaťtisíc korún, za ktorý si mohol v tom čase kúpiť rodinný dom. To lepšie však len malo prísť.

popelka
Zdroj: Shutterstock

Keď sa povie Tri oriešky pre Popolušku, každý si predstaví Libušu Šafránkovú a Pavla Trávníčka. Vďaka rozprávke sa stali nesmrteľnými, no finančne si príliš nepolepšili. Ako mladí herci dostali v čase tuhého socializmu honorár hodný začiatočníkov. Na svoje si tak prišiel iba režisér a scenárista. „Za Popolušku mi chodia ročne autorské honoráre okolo troch miliónov českých korún,“ prezradil až po štyridsiatich rokoch Václav Vorlíček. Vlastne po kultovej rozprávke nemusel vôbec pracovať. Ak by teda nechcel. „Filmov, ktoré sa hrajú dvadsať, tridsať rokov, mám veľa a honoráre chodia v jednom balíku. Dohromady to dáva slušnú čiastku, z ktorej by sa dalo celkom slušne žiť, aj keby človek už nepracoval. Pre mňa je však vždy najväčšia odmena nie honorár, ale to, že sa ľudia smejú. A rád tie smiechy počítam,“ priznal len pred pár rokmi pokorný tvorca.

2. Nebola prvá voľba

Režisér Vorlíček si do titulnej role vyhliadol krásnu blondínu Janu Preissovú. "Poslala som jej scenár, prečítala si ho a potom prišla so zvesenými ušami na schôdzku v reštaurácii vo Viole. Spýtala sa ma, kedy to budeme nakrúcať a ja som povedal, že skoro. Priznala sa mi, že čaká dieťa, takže Popolušku nakoniec nehrala," prezradil režisér.

Jana Preissová, rodená Drchalová, je manželka herca Viktora Preissa a mamička herca Martina Preissa. Od tých najmenších až po staršie generácie si ju budú pamätať najmä ako balerínu a mamičku Vaška (Tomáša Holého) z komédii M. Poledňákovej Ako vytrhnúť veľrybe stoličku a vo voľnom pokračovaní: Ako dostať otecka do polepšovne.
Zdroj: archív ČSFD.cz

So štábom spustil potom mašinériu konkurzov, aby našli novú Popolušku. "Asistenti obišli všetky školy, konzervatória, ľudové školy umenia. Potom si niekto v štábe spomenul na jedno dievča, ktoré hralo pred niekoľkými rokmi Barunku vo filme Babička. Vtedy mala šestnásť, ale hovorili sme si, že už musela vyrásť. Tak som Libuške zavolal a poslal som jej scenár," dodal Vorlíček, ako na Šafránkovú prišiel.

3. Bola výborná jazdkyňa

Filmoví tvorcovia sa obávali najmä toho, ako Libuše Šafránková zvládne jazdu na koni. Očakávali, že ju pred nakrúcaním čaká minimálne mesiac tréningov. Hlboko sa mýlili. "To je zbytočné, kúsok od nás v Šlapaniciach bola jazdiareň, a ja som tam vždy bola varená pečená," zaskočila ich.

Kdepak ty ptáčku hnízdo máš: Karel Gott nesmrteľný hit spieva iba v závere českej verzie filmu, nemecká sa musela obísť bez jeho hlasu.
Zdroj: YOUTUBE

4. Utrpenie pre Popolušku

Aby mohla Libuše Šafránková stvárniť snovú Popolušku, obetovala tomu veľa energie. Nakrúcalo sa totiž aj v Nemecku. Rovnako ako ostatní českí herci aj ona musela stále cestovať, lebo  okrem klasického filmovania bola zamestnaná v pražskom divadle.

Režisér Václav Vorlíček penil z hviezdnych maniérov Popelky Libuše Šafránkovej.
Zdroj: archív Blesk

"Stálo ju to veľké utrpanie, lebo trikrát týždenne musela lietať do Prahy na predstavenie Činoherného klubu, kde v tom období bola angažovaná. Keď sme skončili nakrúcanie v exteriéri, trebárs o tretej popoludní, odviezli ju na letisko, odohrala predstavenie a o piatej ráno letela prvým lietadlom späť. Z letiska v Postdamu ju viezli rovno na pľac," tvrdil režisér Vorlíček. 

5. Zneužili ju

Na nemeckom trhu chceli na Popoluške zarobiť rôzni "šmejdi". Tamojší výrobca cukroviniek Rotstern dal na jednu zo svojich čokolád podobizeň Libuše Šafránkovej  zo známej rozprávky. Spor vyvrcholil v roku 2005, keď sa o tom česká herečka dozvedela. "Vôbec som o tom nevedela. Je naozaj neuveriteľné, aká vynaliezavosť niektorých podnikateľov nepozná medze," povedala herečka, no napkoon sa nesúdila. 

6. Čím naštvala režiséra

Václav Vorlíček sa s ikonickou herečkou, ktorú objavil, rozhádal desiatky rokov po tom, čo spoločný film dokončili. Keď raz dohadoval míting s novinármi z Nemecka, kde sú rozprávka o Popoluške aj iné Vorlíčkove filmy mimoriadne populárne, Libuška sa mu najprv sľúbila. Napriek tomu, že roky ignorovala stretnutia s fanúšikmi z tejto krajiny. Novinári aj kvoli nej pricestovali do Prahy až z Berlína.

"Sľúbila mi, že dorazí. Mali sme sa stretnúť o jedenástej. Než som tam sám dorazil, zazvonil mi telefón a Libuška mi povedala, že nepríde. Tým pre mňa skončila. Za tie roky jej umrelo asi trinásť babičiek. Keď ju teraz stretnem, prejdem okolo nej, ako keby nebola. Dal som jej úlohy v troch nesmrteľných filmoch," hromžil režisér aj dávno po trpkom zážitku. 

FOTO Šafránkovej v jej najslávnejších filmoch v GALÉRII >>

 Prečítajte si tiež: