DoSuperStar 2018 vletela ako ostrieľaný mazák. Nie náhodou, ružovovlasá Tereza Mašková (22) nebola v televíznych šou nováčikom. Pred rokmi prevalcovala celosvetovú súťaž, kde sa stretla nepomerne väčšia konkurencia než kdekoľvek na rodnej hrude. Výhra vo federálnej SuperStar tak musela byť len akýsi kozmetický detail. Či sa talentovaná speváčka chopí príležitosti aspoň teraz, však nie je isté.

Amerika? No a čo!

Tereza pochádza z Třinca, rodiska Tomáša Klusa či Ewy Farnej. Zastretý hlas vraj nemá z tamojšieho podnebia ani z cigariet. „Jejda, čo sú to za otázky. Farba môjho hlasu je naozaj dar od Boha. Nesúvisí s cigaretami, aj keď fajčím,“ smiala sa ešte pred finále SuperStar, keď sme s ňou hovorili. Nakoniec svojím talentom uhranula divákov už v roku 2010 ako tmavovlasé tlsté dievčatko. „Som nervózna, keď mám hovoriť. Môžem zaspievať?“ spýtala sa vtedy v šou Česko Slovensko má talent Lucie Bílej, Jara Slávika a Jana Krausa. A potom porotcov postavila z kresla. Štrnásťročná Tereza sa hravo prebojovala do semifinále, ale potom sa akosi stratila. Objavila sa až o pár rokov na západnom pobreží Spojených štátov. Ako plavovlasá študentka konzervatória odletela do Los Angeles, kde zamotala poradie v celosvetovej súťaži The World Championship of Performing Arts, podobnej šou American Got Talent.

„Mrzelo ma, že som tam bola len desať dní. Že som si to viac neužila. Organizácia bola skvelá. Ale hlavne účinkujúci. Nezažila som, aby sa tisíc súťažiacich zišlo v jednej miestnosti, začali hrať na nástrojoch a spievať jednu pesničku. To bolo skvelé,“ opísala nám atmosféru, ktorú za veľkou mlákou našla. V konkurencii spevákov z celého sveta sa nestratila, zvíťazila v kategórii muzikál. No aj keď v mekke šoubiznisu dostala rôzne ponuky, iba mávla rukou. „O to vôbec nešlo, chcela som si to len vyskúšať. V tom čase som maturovala, nechcela som tam zostať. Vždy som túžila pozrieť sa do Ameriky a to sa stalo, nešla som tam so žiadnymi inými úmyslami,“ priznala nám, prečo všetky ponuky nechala „plávať“. „Človek sa musí cítiť pripravený, vnútorne som to ešte necítila tak, že som pripravená na šoubiznis. Chcela som len vedieť, či sa môžem porovnávať s Amerikou.“

Neverila si?: Takto sa z víťazstva tešila favoritka súťaže.
Neverila si?: Takto sa z víťazstva tešila favoritka súťaže.
Zdroj: Július Dubravay

Na češtinu zabudnite

S dobrým pocitom sa teda Tereza vrátila domov a získala ďalšie skúsenosti, zmenila sa najmä vizuálne. Omylom si raz prefarbila vlasy na ružovo a riadne schudla. Môže za to jej zistenie, že je intolerantná na lepok. „Vynechávam ho, lebo mám potom kŕče,“ rozpráva o zdravotných ťažkostiach, hoci počas finále SuperStar ju skôr kvárili problémy iného druhu. Viditeľne smutnú speváčku zarmútil rozchod s priateľom. Práve počas súťaže jej dal zbohom, a tak náladu Tereze zdvihol aspoň Karel Gott, ktorý si deň pred záverom SuperStar zohnal jej číslo a telefonicky jej vyjadril podporu.

Otázka však znie, či je napriek speváckej suverenite odhodlaná miešať karty aj v šoubiznise. „Myslím si, že človek na to pripravený nemôže byť nikdy, len sa na to môže cítiť. A ja to teraz cítim,“ povedala napokon Tereza Mašková, ktorá českú ani slovenskú popovú scénu doteraz veľmi nesledovala. S výnimkou legendárnej Věry Špinarovej, Marie Rottrovej či Evy Olmerovej. Mimochodom, jej muzikantské srdce ju ťahá k r’n’b či soulu. „Ale neviem, či to možno robiť aj v češtine,“ zamyslela sa na záver.