Pes je už akousi povinnou výbavou každého politika, podľa marketérov mu totiž zvyšuje popularitu. Bez štvornohých miláčikov sa do Bieleho domu nenasťahuje žiadny americký prezident, na vychádzke so psom sa donedávna rada fotila aj ruská hlava štátu. Na Slovensku má ku kynológii blízko celá plejáda politických lídrov. Po tom, čo odhodia obleky, si nahodia tenisky a „poctivo“ venčia. Najnovšie sme s novým šteňaťom prichytili Petra Pellegriniho (46). Pre PLUS 7 DNÍ šéf Hlasu-SD priznal, že ho potreboval pre lepšiu psychickú pohodu. Psychologička doplnila, či ju týmto spôsobom dosiahne.

Na upokojenie

Čo si budeme hovoriť, zo psov srší pozitívna energia a aj inak vážni politici v ich spoločnosti vystupujú uvoľnene. Blahodarný účinok zvieraťa na fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu človeka nám objasnila psychologička Beáta Hlohovská. „Psíky nám dávajú možnosť ukotviť sa do prítomného okamihu, pretože ony svojou psou dušou a mysľou žijú len akoby tu a teraz. Táto ich vlastnosť je veľmi vzácna a pomáha ľudskej psychike. Väčšina ľudí a hlavne v súčasnosti má úplne rozlietanú myseľ na všetky strany, no len čo je majiteľ so svojím psom, začína sa viac koncentrovať na daný moment, pretože ho svojím správaním k tomu nenápadne privedie,“ vysvetlila.

Podľa psychologičky sa na náladu svojho psa dokáže jeho pán naladiť, ale platí to aj naopak, zviera vie súcitiť s človekom. „Hlavne v pozitívnom zmysle. Napríklad ak psa necháte chvíľku niekde čakať alebo ho nepohladíte, keď to on práve čaká, neurazí sa. Nerieši minulosť ani budúcnosť, žije z prítomného okamihu a snaží sa nám dávať najavo, že aj my môžeme takto fungovať. A to je veľmi dôležité, čo nám ľuďom chýba. Je to jednoduché. Ak neriešim minulosť a žijem prítomný okamih, nemusí prísť sklamanie, hnev, žiarlivosť a tak ďalej.“

Veľké prázdno

Vráťme sa teda k našej vystresovanej politickej špičke. Asi nebude náhoda, že psa si po nástupe do úradu osvojila prezidentka Zuzana Čaputová. Len za posledný rok sa nový štvornohý miláčik zjavil v rodine ministra hospodárstva Richarda Sulíka a minister financií Igor Matovič, s ktorým bol istý čas v premanentnom konflikte, si zase kúpil mačku. Počas prechádzky sa nám nedávno podarilo nafotiť aj Petra Pellegriniho, ktorému sa pred centrálou jeho strany tmolilo okolo nôh malé šteňa.

„Od mala sme vždy mali psa. Keď nás Atrey, ktorý žil u mojich rodičov v Banskej Bystrici, po jedenástich rokoch opustil, začal som cítiť veľmi veľké prázdno,“ priznal pre PLUS 7 DNÍ politik nezvyčajne otvorene. Váhal vraj len niekoľko týždňov. „Pozeral som si rôzne rasy, kým som nenatrafil na jednu milú chovateľku. Priamo som tej panej napísal, čo ja len tak nezvyknem, či by som sa mohol prísť na psíky pozrieť. Záležalo mi na tom, aby som videl a cítil, aký je v skutočnosti a ako na seba zapôsobíme.“

Dotyčná pani sa chovu psov venuje už dvadsať rokov, takže nezaskočili ju ani požiadavky politika. „Netrvalo dlho a domov som si už niesol trojmesačného psíka. Bolo to akoby osudové stretnutie. Plemeno je veľký švajčiarsky salašnícky pes a meno som vybral Gery,“ upresnil Pellegrini s tým, že povahu tejto rasy si pred kúpou pozorne naštudoval.

Behá po centrále

A robia to tak asi všetci. Odborníčka zdôrazňuje, že psičkári si nevyberajú psov prvoplánovo. „Nevyhľadajú si rasu podľa toho, ktorá sa im páči. Za tým je oveľa viac. Láka ich konkrétna psia duša, s ktorou sa stotožňujú a zároveň im pomôže. Ak človek potrebuje usmerniť, zaobstará si psa, ktorý mu s tým pomôže a spomalí jeho tempo. Naopak, ak niekto potrebuje rozhýbať a nabrať stratenú energiu, bude ho lákať plemeno s týmito vlastnosťami.“

Ak teda výber psa odzrkadľuje, po čom túži jeho pán, Peter Pellegrini nám toho neverbálne dosť naznačil. Jeho Gery by mal byť podľa kynologických príručiek dobromyseľný, vyrovnaný, ostražitý a verný strážca zvereného územia. „Sme spolu len pár dní a myslím, že to spolu zvládame veľmi dobre. Som prekvapený, že nie je bojazlivý a už si zvyká na všetky nové prostredia. Má za sebou návštevu centrály. Aj teraz, počas nášho telefonátu, leží rovno pri mojich nohách pod pracovným stolom. Oddychuje aj behá po centrále, čiže keď budem musieť odbehnúť do parlamentu, už to u nás bude poznať. Jedna kolegyňa má doma tiež psíky, takže sa vie o ne dobre postarať a Gery bude v dobrých rukách. Našli sme takú symbiózu,“ šíri do sveta dobré správy Pellegrini.

Ako vajce vajcu

Bývalý premiér Pellegrini má teraz vďaka Gerymu vraj oveľa pozitívnejšie myšlienky. „Teším sa, že som sa nakoniec takto rozhodol. Je to síce veľký záväzok, no radosti a tá láska podstatne prevýšia nejaké prvotné starosti alebo nečakané komplikácie,“ povedal nám. No psychologička Beáta Hlohovská hovorí, že nejde len o záležitosť pocitu, vplyv psa na človeka vedia odmerať už aj fyzici. Pri ich skúmaní je viditeľné, čo všetko sa dokáže udiať pri budovaní vzťahu majiteľa so psom. Jeden druhému sa začnú v mnohom prispôsobovať a vzniká medzi nimi energetické pole.

Ďalší miláčikovia v GALÉRII >>>

Dokonca je dokázané, že nielen ich správanie a reakcie naberajú podobný smer, ale že časom sa na seba aj začínajú podobať. Podaktorí majitelia slová psychologičky potvrdzujú. „Viete, čo som si uvedomil? Že sa naozaj podobám na toho môjho psa,“ vyhlásil kedysi aj bývalý minister zdravotníctva Tomáš Dru­cker, ktorý sa doma staral o jazvečíka. Uvidíme, čo štvornohí miláčikovia urobia s ďalšími našimi poli­tikmi.