Vyšiel z vyšetrovacej väzby a veľa toho nenahovoril, obmedzil sa len na tiché odkazy. Na krku sa mu hompáľal ruženec a do kamery svojho mobilu, keďže na live stream sme nečakali dlho, ukazoval Spasiteľa na kríži. „Ďakujem pánbožkovi,“ rozprával René Strausz (32) zničeným hlasom.

Počas štyroch dní za mrežami excentrický inflluencer kresťansky precitol a odvtedy s predvádzaním viery neskončil. Nevedno, či trpí ako Kristus, no s manželkou Zuzanou Plačkovou (30) znoubjaveniu Božieho Syna prispôsobili aj dizajn svojej novej vily.

Hľadajú ochranu

Celebritný pár zadržali policajti z Národnej kriminálnej agentúry koncom minulého septembra a obvinili ich z trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a drogovej trestnej činnosti. No potom Reného so Zuzanou prepustil sudca Špecializovaného trestného súdu na slobodu, lebo nevidel dôvod na väzobne stíhanie. Vzápätí nejedno kresťanské oko nezostalo suché. Plačkovej manžel ihneď oprášil ruženec aj podobizne Krista, ktorého začal intenzívne vešať na sociálne siete. A keď sa Strauszovci nasťahovali do vydizajnovanej vily pri Bratislave, k tapetám či tanierom z módneho domu Christian Dior pribudli predmety, ktoré by sme u nich ešte pred pár mesiacmi nečakali.

Plačková sa vyzbrojila sviečkami so svätým motívom. Pomôcť jej vraj mali proti urieknutiu, kliatbam a závisti. „Zapálila som si tri sviečky. Obvykle horia vždy rovnako, no dnes čierna sviečka extrémne boduje,“ zverila sa fanúšikom po jednej zo svojich seansí. No aby si záležitosti medzi nebom a zemou s manželom poistili, nenechali nič na náhodu.

Do svojej najväčšej svätyne, teda šatníka, umiestnili sochu Ježiša Krista v červenom rúchu. Odhadom presahuje dielo aj pol metra, vyjsť ich mohlo - podľa cien v obchodoch s kresťanskou tematikou - do 200 eur. Keď sme sa Zuzany chceli na prekvapivé doplnky v domácnosti spýtať, nadšená nebola. „Nie, ďakujem, dovi,“ povedala nám a zložila telefón.

Modlí sa aj hreší

O Bohu Zuzana Plačková rozprávala v minulosti zriedka. Napríklad keď ju farár v Čadci, odkiaľ pochádza, odmietol s Reném zosobášiť v kostole. „Pre mňa je to úplne smiešne,“ rozčuľovala sa v roku 2016. „Nič zlé som neurobila a nikoho som nezabila. Neviem, prečo je pre niekoho pohoršujúce, keď sa žena odfotí do časopisu nahá, veď nahota je dnes úplne normálna. A ako môže mať farár prehľad o tom, kto fotí nahé fotky, keď farári by predsa mali čítať iba Katolícke noviny?!“ pýtala sa verejne.

O svadbu v kostole influencerka stála, keďže jej „rodina je celkom pobožná“. Pred pár mesiacmi zase priznala, že z času na čas sa rozpráva s Bohom. „Možno bude pre niekoho trápne, smiešne, ale keď sa napríklad modlím a už končím modlitbu, vždy posielam všetkým dobrým aj zlým ľuďom do sveta bozk na dobrú noc. Proste také úplne že pi*ovinky sú to, ale pre mňa to má nejaký zmysel,“ vyznala sa v marci pre ereport.sk.

Väzenský fenomén

To, do akej miery vieru u Strauszovcov prehĺbil pobyt za mrežami, ťažko odhadnúť. Experti však už dlho hovoria o pozoruhodnom psychologickom fenoméne, nazvali ho „väzenskou vierou“. „Samozrejme, že takýto úkaz existuje. Vzniká, keď pre človeka začína byť neprijateľná realita, v ktorej sa nachádza. Tak si spraví svoju náhradnú realitu,“ povedal pre PLUS 7 DNÍ psychológ Dušan Kešický. „To znamená, že začne sa uchyľovať k fiktívnym objektom. Podobne ako keď ľudia, ktorí sa necítia dobre, sa spájajú v rôznych spolkoch na internete a tam sa vzájomne uisťujú o svojich hlúpostiach.“

Ibaže viera hlúposť nie je. Podľa psychológa však treba rozlišovať, čo človek nosí vo svojom vnútri a ako sa ukazuje navonok. „Nenazýval by som vešanie svätých obrázkov na stenu vierou v Boha. Viera je vysokosofistikovaná a komplikovaná záležitosť. Okolo nás chodí plno veriacich ľudí, o ktorých to ani netušíme. Viera vyplýva zo slova veriť a nie prezentovať sa,“ doplnil Kešický.

FOTO novej výzdoby v šatníku V GALÉRII >>>

Chcú vyzerať lepší sami pred sebou?

Za mrežami sa začal modliť aj mafiánsky bos Mikuláš Černák, v minulosti to pre PLUS 7 DNÍ povedal raper Michal Ego Straka, ktorý chodí do väzníc šíriť kresťanskú osvetu. „Na záver si vždy kľaknem a pomodlím sa Otčenáš. Niekto sa pridá, niekto nie, ale od Černáka som počul mrmlanie,“ priznal nám muzikant. No nielen kresťanský Boh je v kurze. Jozef Roháč, prezývaný Potkan, ktorý si za nájomné vraždy odpykáva doživotný trest v Budapešti, sa zase obrátil na budhizmus. „Myslím si, že v prípade ľudí odsúdených na doživotie so žiadnou víziou zmeniť tento stav ide predovšetkým o kalkul zmeniť pohľad sám na seba pred sebou,“ domnieva sa psychológ Dušan Kešický.