Pošmyknutie Milana Ftáčnika (†64), počas ktorého dal život nemanželskému synovi, bolo asi dvadsať rokov verejným tajomstvom. Manželstvo so Zlaticou to však prežilo. Pani Ftáčniková naďalej životného partnera sprevádzala na spoločenské udalosti, kde pôsobili ako harmonický pár. Niekdajší minister školstva s hrdosťou hovorieval aj o ich spoločných, dnes už dospelých deťoch Lucii a Milanovi, no na informácie o treťom potomkovi uvalil embargo.

Len ľudia z jeho okolia vedeli, že ho splodil s kolegyňou z politiky, ktorá prišla do Bratislavy zo Spišskej Novej Vsi. Údajne sa zoznámili v Strane demokratickej ľavice (SDĽ), za ktorú obaja kedysi sedeli v parlamente, iskra medzi nimi preskočila podstatne neskôr. Asi pred dvadsiatimi rokmi sa tak narodil Marko Karol, o ktorého sa jeho biologický otec v súkromí zaujímal a pomáhal mu. „Áno, so synom,“ odpovedal v roku 2006 Milan Ftáčnik na otázku, či je s Markom Karolom, vtedy ešte škôlkarom, v kontakte.

Podľa medializovaných informácií ho navštevoval raz za týždeň a politikova najbližšia rodina o ňom vedela. Nemanželský potomok však neprišiel na poslednú rozlúčku s otcom, ktorý pred pár týždňami skonal na ťažkú chorobu, a nespomenuli ho ani v smútočnej reči. Ich podoba je pritom priam zarážajúca. 

Akoby nebol

Keď Peter Weiss ako stranícky spolupútnik a blízky priateľ Milana Ftáčnika rečnil v máji pri poslednej rozlúčke v obradnej sieni Martinského cintorína v Bratislave, zmienil sa o jeho manželke Zlatici, dcére Lucii a synovi Milanovi. O Markovi Karolovi ani slovo. Rovnaký scenár sa zopakoval pri hrobe. „Lúči sa jeho pani manželka Zlatica Ftáčniková a ďakuje za štyridsať rokov prežitých v spoločnom manželstve, lúčia sa deti, syn Milan Ftáčnik, dcéra Lucia Čelovská, lúči sa nevesta Katarína Ftáčniková, lúči sa zať Samuel Čelovský,“ vymenoval najbližších pohnutým hlasom farár. Veľa sa hovorilo o politikových vysokých morálnych hodnotách, a keď rakvu s jeho telom spúšťali do zeme, tváre najbližších skrivil obrovský žiaľ.

Stalo sa

Za Marka Karola, ktorého sme objavili, by sa však otec hanbiť nemusel, práve naopak. „Som fotograf a videograf. Momentálne pracujem ako režisér pri výrobe televíznej relácie. Rád cestujem a aktívne sa venujem športu. Mám skúsenosti so širokou škálou klientov, od korporátnych spoločností až po školské triedy, ktoré si chcú nafotiť svoje stužkové. Môžem vám zabezpečiť parádne fotky a video z vašej udalosti,“ napísal o sebe na vlastnej webovej stránke Marko Karol. Podľa jeho slov má tiež ambíciu študovať na Vysokej škole múzických umení réžiu.

Keď sme ho oslovili s ponukou vyznať sa na adresu svojho biologického otca, slušne, no rázne odmietol. „Asi nie. Ďakujem,“ povedal nám počas telefonátu. Šikovného syna ani vzťah s Milanom Ftáčnikom nekomentovala ani jeho mama. „Určite nie,“ odpovedala na našu ponuku žena, ktorá dnes pracuje na jednom z miestnych úradov v Bratislave. Zastáva funkciu tajomníčky komisie sociálnych vecí a zdravotníctva, predsedníčky komisie pre posudzovanie žiadosti o nájom obecných bytov a je aj vedúcou oddelenia sociálnych vecí, zdravotníctva a bytovej politiky.

Ešte začiatkom deväťdesiatych rokov pritom bola poslankyňou Národnej rady Slovenskej republiky za SDĽ a od roku 1998 tajomníčkou vtedajšieho predsedu parlamentu Jozefa Migaša. Približne v tomto čase sa vraj zblížila s Ftáčnikom. Zrejme preto mala po materskej dovolenke u Migaša zatvorené dvere. Podľa dostupných informácií ju späť nechcel, pretože Ftáčnik bol proti nemu a bál sa, aby nevynášala informácie o tom, s kým a o čom rokuje.

Fotografia Karola Marka v GALÉRII! Podobu s otcom nezaprie  

Keď sme sa pred dvadsiatimi rokmi Milana Ftáčnika pýtali na vtedy čerstvo narodeného syna a jeho matku, zapieral. „Nemôžem to dokázať, ale nie je to pravda. Už som to počul aj ja. So svojou manželkou mám veľmi dobrý vzťah, takže je to vylúčené,“ zatĺkal, zrejme podľa Plzákových rád. Jazyk sa mu rozviazal až v spomínanom roku 2006. „Beriem to tak, že sa to stalo, a to je všetko, čo k tomu môžem povedať. Nemám záujem uvádzať podrobnosti. Je to môj osobný problém, ktorý si ponesiem do konca života. Snažil som sa to vo vzťahu k synovi a rodine vyriešiť tak, ako som najlepšie vedel,“ vyjadril sa napokon.