Česká spevácka diva Helena Vondráčková (75) s takmer šesťdesiatročnou medzinárodnou kariérou zvádza boj o svoj starobný dôchodok. Zdá sa jej príliš nízky. O penziu zažiadala ešte v roku 2011, no keď jej ju stanovili na 8-tisíc českých korún (340 eur), neverila vlastným očiam. „Najprv som si myslela, že tam chýba nejaká číslica, ale nie. Keď sme sa odvolali, zvýšili mi ho na 11-tisíc korún (470 eur) a neskôr na 13-tisíc korún (555 eur),“ priznala PLUS 7 DNÍ speváčka, ktorej pred rokom 1989 udelili titul zaslúžilá umelkyňa.

Počas rokov oslnivej kariéry tiekli vďaka nej do štátnej socialistickej kasy milióny, takže dnes je z výšky svojho dôchodku rozhorčená. Zároveň sa na situácii zabáva. „Ide predovšetkým o princíp. Na radu právnika sme to postúpili na súd,“ vraví.

V najvyššej triede

Vondráčková sa od roku 1988 pýši prezývkou Miliónová Helena, dostala ju podľa názvu slávnej televíznej relácie, kde jej udelili zlatú platňu za milión predaných nosičov. Napriek dôchodkovému veku vedie aktívny umelecký život, vďaka ktorému dodnes dokáže veľmi slušne zarobiť. Po takmer šesťdesiatich rokoch profesionálnej činnosti sa speváčka, herečka, tanečnica aj moderátorka dočkala dôchodku vo výške, ktorá má od miliónov poriadne ďaleko.

„Zaskočilo ma to aj pobavilo. Za celé tie roky 13-tisíc korún?“ kladie si rečnícku otázku na margo 555 eur, ktoré od českého štátu každý mesiac dostáva. „V čase, keď som bola za socializmu pod agentúrou Pragokoncert, mi pridelili honorár tretej, vtedy najvyššej skupiny deväťsto korún. V zahraničí som štátu zarábala množstvo valút, keďže sme zo zárobkov museli odovzdávať obrovské provízie. Dnes akoby to neexistovalo,“ krúti hlavou.

Bez zmlúv

Helena na úrade práce žiadala o vysvetlenie, ako sa dopracovali k stanovenej sume. Dozvedela sa, že neevidujú roky, počas ktorých ju zastupovala agentúra Pragokoncert. „Stála som tam ako Alica v krajine zázrakov. Z divadla Rokoko som odchádzala v roku 1968 a celý čas až do začiatku deväťdesiatych rokov som pracovala pod Pragokoncertom. Všetci to vedia, no im vraj na to chýbajú podklady. Stratili sa alebo utopili, proste nie sú,“ opísala bizarnú situáciu.

Zaumienila si teda, že roky pod hlavičkou agentúry, ktorá ako jediná zastrešovala všetkých českých umelcov, preukáže svojpomocne. „Lenže môj bývalý manžel bol klasický poriadny Nemec, takže keď sme raz robili veľký poriadok, vyhlásil, že žiadne staré zmluvy už nebudeme potrebovať a skartoval ich. Teraz by sa veru hodili,“ vraví.

Dopracovali

Napriek tomu sa speváčka nevzdávala. Zaumienila si hľadať ďalšie dôkazy vo svojom archíve. „Som zberateľ, tak­že som si odkladala všetky podstatné veci, ktoré sa týkajú mojej kariéry. Našla som mnoho vecí, o ktorých som si myslela, že uznajú ako argument. Plagáty, fotografie aj doklady o tom, že naše koncertné programy prešli schvaľovacou komisiou Pragokoncertu. Bez toho by sme ich vôbec nemohli robiť. Najviac som sa tešila z legitimácie o absolvovaní skúšok, ktorú mi Pragokoncert na základe toho vystavil. To bol veľmi dobrý argument a dôkaz, no nestačilo im to,“ zúfa si.

Keď Helena Vondráčková neskôr v jednej z pražských reštaurácií náhodne stretla niekdajšieho prvého námestníka riaditeľa Pragokoncertu, takmer deväťdesiatročného Josefa Posejpala, myslela si, že má vyhrané. „Ponúkol mi svedectvo, že som bola pod Pragokoncertom. Ani to nepomohlo,“ priblížila tortúru.

Pohár speváčkinej trpezlivosti pretiekol a začala konať. „Teraz mlčia. Už asi pol roka sa nič nedeje. Keďže zo strany sociálneho úradu je preukázateľná absolútna laxnosť, boli sme nútení na radu právnika celú vec postúpiť na súd,“ prezradila pre PLUS 7 DNÍ exkluzívne. „Viete, ide o princíp. Viem, že aj iní moji kolegovia majú podobný problém. Ako sa to hovorí? Svetská sláva, poľná tráva. To sme dopracovali,“ zamýšľa sa a jej manžel a manažér Martin Michal ju dopĺňa. „Je to strašná hanba štátu.“

FOTO Vondráčkovej, ako si privyrába, v GALÉRII

O dôchodkoch ďalších prominentných penzistov sa dočítate v aktuálnom vydaní PLUS 7 DNÍ, ktoré je od 10. mája 2023 v predaji