Tip na článok
Čistenie rúk: Pri liečení energiou Ondrej Szabo prechádzal rukou ponad plameň sviečky.

Navštívili sme ľudového liečiteľa: Dokáže vás zbaviť rakoviny?

Liečiteľ Ondrej Szabo energoterapiou a fytoterapiou liečil už aj rakovinu.

Galéria k článku (3 fotografie )
Diagnostika: Chorý si položí ruky na diagnostickú mapu a liečiteľ pomocou kyvadielka zisťuje zdravotné problémy.
Čistenie rúk: Pri liečení energiou Ondrej Szabo prechádzal rukou ponad plameň sviečky.
Stále na cestách: Levičan Ondrej Szabo pôsobí nielen v rodnom meste, ale aj v Bratislave a Žiline.

Takmer pred stoosemdesiatimi rokmi sa v malej dedinke na Ponitrí narodila žena s výnimočnými schopnosťami. Mnohí u liečiteľky a jasnovidky Olívie hľadali pomoc, iní ju za zvláštne schopnosti pranierovali. Jej potomkovia dnes žijú medzi nami a s úctou sa hlásia k odkazu praprastarej mamy.

Jedným z nich je Ondrej Szabo, liečiteľ z Levíc, ktorý už viac ako desať rokov ponúka pomocnú ruku ťažko chorým. Nehrá sa na Boha a s pokorou tvrdí, že stále sa má čo učiť.

Diagnostika kyvadlom

Usadí ma k stolu, na ktorom je zvláštny výkres s čiarami a so symbolmi. Diagnostická mapa, dozvieme sa. Ondrej Szabo vezme do rúk kyvadielko a postupne ním prechádza ponad jednotlivé obrázky.

„Srdce máte dobré. Vidím tu problém so štítnou žľazou,“ hovorí a v duchu prikyvujem. Tieto informácie sedia. Horšie je to s tými, ktoré ešte nemám overené - vymenúva akosi priveľa chorôb a problémov, o ktorých som zatiaľ netušila Našťastie vraj ešte nie sú rozvinuté. Ale aspoň sa donútim ísť na preventívnu prehliadku.

„Mnohé zdravotné problémy mi virguľa ukáže skôr, než vám ich objaví lekár. Môžu sa prejaviť až o tri roky,“ pripomína muž, ktorý po diagnostike ponúka aj ďalšie služby - energoterapiu a fytoterapiu. Zostanem sedieť a muž priloží ľavú ruku na žalúdok, pravú zozadu na driek. Cítim teplo.

„Pri energoterapii jedna ruka dáva energiu a druhá odoberá,“ vysvetľuje a dodá, že po takomto liečení sa môže človeku stav na pár hodín zhoršiť, ale potom nastúpi úľava. Keďže patrím medzi ľudí, ktorí si žiadnu chorobu a zhoršenie zdravotného stavu nepripúšťajú, neviem posúdiť. Nič zvláštne sa so mnou nedialo. Utešujem sa, že je to tým, lebo to so mnou nie je ešte také zlé.

Chorý si položí ruky na diagnostickú mapu a liečiteľ pomocou kyvadielka zisťuje zdravotné problémy. Foto: Norbert Grosz

Sestrin zasväcovací rituál

Ondrej Szabo pochádza z Levíc. Päťdesiatštyriročný muž sa začal liečeniu venovať z dosť netypických pohnútok. K tejto práci ho nepriviedol životný sen ani uvedomovanie vlastnej výnimočnosti, ale jeho nevlastná mladšia sestra, známa veštkyňa Zana.

V učení u čarodejnice Agáty v Starom Hrozenkove sa dozvedela, že o svoj mystický dar sa podelí s človekom z otcovej krvi. Ani sama vtedy netušila, čo tieto záhadné slová znamenajú. A už vôbec nie Ondrej, ktorý so svojou nevlastnou sestrou nemal práve najlepšie vzťahy. „Navštevovali sme sa zriedka. Môj otec opustil mamu a založil si novú rodinu. A keď sme sa aj so sestrou stretli, zdal som sa jej arogantný,“ opisuje spletité rodinné vzťahy.

Napriek týmto okolnostiam však sestra presne vedela, že práve on je ten vyvolený, o ktorom hovorila jej „magická učiteľka“. „Keď mi všetko naznačila, vôbec ma to nezaujímalo. Mal som svoj život, rodinu a netúžil som byť liečiteľom. Pred vyše desiatimi rokmi sme si vyjasnili nejaké veci, začali sme sa častejšie navštevovať a postupne som prenikal do tajomstiev alternatívneho liečenia. Pozoroval som sestru pri práci, robil si poznámky, skúšal,“ dodáva.

Pokusným králikom bola v tomto prípade najmä ona sama. Dnes s úsmevom spomínajú na jednu z prvých terapií, keď sestre takmer privodil kolaps tým, že do nej „napálil“ príliš veľa energie.

Keď už Zana cítila, že brat je pripravený, vybrala v prírode vhodné miesto na zasväcovací rituál. Po tomto obrade, počas ktorého sa vraj otvárajú a zatvárajú brány k iným oblastiam života, začal Ondrej svoje skúsenosti zúročovať. To však neznamená, že od určitého momentu bol nespochybniteľný liečiteľ. „Aj pri tejto práci dozrievate postupne,“ priznáva.

Odstránil nádor

Za viac ako desať rokov prešlo Ondrejovými rukami veľa pacientov. Medzi prvých patrila mladá žena so silnými bolesťami hlavy a sociálnou fóbiou. „Ťažkým prípadom v mojich začiatkoch bol muž s rakovinou pľúc. Lekár mu dával dva mesiace života. Prišiel ku mne vo veľmi zlom psychickom stave, bol veľmi plačlivý. Po energoterapii a fytoterapii, ktoré som mu nasadil, sa mu však pekne uľavilo. Naozaj všetko poctivo dodržiaval a namiesto dvoch mesiacov žil ešte vyše dvoch rokov,“ spomína Levičan.

Vzornou pacientkou bola Ľudmila. „Mala na krčku maternice šesťcentimetrový nádor. Vyžiadal som si mesiac a pol na liečenie. Chodila ku mne každý druhý deň. Liečil som ju bylinkami, odporučil som jej stravovanie presne podľa rozpisu a všetko muselo byť na minútu presné."

"Podľa môjho odporučenia brala aj chemoterapiu, kvôli lepšiemu zásahu pri plánovanej operácii. Užívala ešte ďalšie moje prípravky a keď išla potom na kontrolu do nemocnice, prezerali ju štyria docenti a čudovali sa, že nádor je fuč,“ opisuje Ondrej Szabo.

Keď nevylieči, aspoň zlepší

Každého záujemcu o liečenie najprv diagnostikuje a potom si prečíta lekársku dokumentáciu, ktorú by si mal každý Ondrejov klient priniesť. Nie je to však bezpodmienečne nutné. „Chcem mať o človeku komplexný obraz, ak mu mám pomôcť. Nikdy však správy nečítam pred diagnostikou - takže nepodvádzam a nečerpám informácie z nej,“ pripomína.

„Najhoršie je, keď k vám príde osem- až desaťročné dieťa, ktoré trpí onkologickým ochorením,“ povzdychne si. Dá sa mu pomôcť? „V prvých štádiách áno, ale ak príde neskoro a má metastázy na vnútorných orgánoch, potom je to skôr o predĺžení, skvalitnení a spríjemnení života, ktorý pacientovi zostáva,“ priznáva smutnú pravdu muž, ktorý klientom dodá nielen energiu na choré miesto, ale poradí aj so stravovaním a naordinuje liečivé bylinné zmesi.

„Ľudia sa ma neraz pýtajú, či ich chodíme zbierať, ale my len pokrútime hlavou. To by sme nemohli nič iné robiť a navyše by sme museli mať stodolu na sušenie. Takže bylinky kupujem od slovenského dodávateľa a potom pripravujem pre klientov zmesi,“ upozorní.

Choré zdravotníctvo

V čom vidí liečiteľ, ktorý každý týždeň pendluje medzi Levicami, Bratislavou a Žilinou, najväčší problém v súvislosti s ľudským zdravím? „V našom zdravotníctve,“ prekvapí nás svojou spontánnou odpoveďou.

Ondrej Szabo však vie svoje. Niekoľko rokov pracoval v tomto odvetví ako zdravotný brat. Jazdil v sanitke a veľakrát bol svedkom mnohých nepríjemných situácii v súvislosti s lekármi, pre ktorých bola typická arogancia a branie úplatkov.

„Našli sa však aj takí, ktorí pacienta poctivo vyšetrili, prezreli každý kúsok tela, keď sme niekoho doviezli v sanitke. Dnes na všetko kašlú, na človeka sa sotva pozrú, mnohí lekári preberajú funkciu iných špecialistov a predpisujú lieky, na ktoré nemajú kompetenciu,“ zamýšľa sa. Napriek tomu klientom návštevu lekára, ba dokonca iného liečiteľa, nikdy nezakazoval. „Len nech mi o tom povedia, aby naše metódy na seba nenarážali.“

Samozrejme, medzi ďalšie faktory, ktoré sa podpisujú pod naše neduhy, patrí stres - z práce, z úverov... „Celé telo človeku vysiela signály, ale často ich ignoruje a potláča a potom môže byť neskoro,“ zdvíha varovný prst alternatívny liečiteľ.

VIDEO Plus 7 Dní