Prvý raz sa tak stalo už v 31. januára, viditeľný bol však v Austrálii, Ázii, na Aljaške a na Sibíri. Nebeské divadlo je teraz najdlhšie trvajúce a viditeľné bude u nás v Európe. Začiatok čiastočného zatmenia nastane 20:25 hod.hneď po východe Mesiaca. Začiatok úplného zatmenia nastane o 21:30 hod., maximum o 22:22 hod., koniec úplného zatmenia nastane o 23:13 hod. Okrem výnimočne dlhého zatmenia Mesiaca sa na oblohe odohrá ešte ďalšie zaujímavé divadlo. Planéta Mars sa výrazne priblíži k Zemi a bude navyše po celú noc pomerne jasným objektom na oblohe.

Bližší a jasnejší

Mars sa koncom júla dostane do tzv. veľkej opozície. „Pojmom opozícia sa v astronómii označuje stav, keď sa jeden objekt nachádza na opačnej strane oblohy voči inému objektu vzhľadom na pozorovateľa. Najčastejšie hovoríme o opozícii objektu alebo planéty voči Slnku,“ vysvetlil astronóm Marek Husárik z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied a zároveň dodal, že v tom čase odrážajú objekty maximum slnečného svetla. Vesmírne telesá sa navyše pohybujú po elipsovitých dráhach s rôznymi sklonom, preto sa k sebe priblížia na rozličnú vzdialenosť a občas dokonca na takmer „minimálnu z minimálnych“, ako podotkol astronóm a vtedy podľa neho hovoríme o veľkej opozícii. Tento jav nastane v piatok 27. júla., pričom najbližšie k Slnku na svojej obežnej dráhe sa dostane 31. júla.

Zaostrite na Mars

Naposledy sa Červená planéta ocitla vo veľkej opozícii pred 15 rokmi. K Zemi sa vtedy dostala pomerne blízko, a to dokonca na vzdialenosť 56 miliónov kilometrov. Ak by na štvrtej planéte od Slnka nezúrila prachová búrka, v hľadáčiku ďalekohľadu by ste mohli vidieť dokonca biele polárne čiapočky.  Nad juhovýchodným obzorom uvidíte tajomný mesačný kotúč, ktorý vstupuje do zemského tieňa a pod nižšie na obzore mu spoločnosť bude robiť jasný Mars. „Na ďalšiu veľkú opozíciu Marsu si budeme musieť počkať 17 rokov, keď sa situácia zopakuje 12. septembra 2035. Zem bude od Marsu deliť len necelých 57 miliónov kilometrov,“dodal astronóm. 

Medzi nebom a zemou

Čo na zatmenie hovoria veštice, astrológovia a vizionári? Spln je prechodom vplyvu znamenia z Kozorožca do znamenia Vodnára. Tento deň odštartuje veľké zmeny v našich životoch.

Už samotný čas úplného zatmenia - 22:22 hod. je magický. Aj vplyvom Marsu, ktorý sa priblíži a práve v tento deň bude v najvýraznejšej opozícii so Slnkom za posledných pätnásť rokov, môžete pocitovať nepríjemné emócie a nervozitu. Všetko zlé, čo ste zažili sa nazbiera a vystupňuje, emóciám však nechajte voľný priebeh. Čistia sa energie, je potrebné si priznať chyby a prijať ich. Mnohí budú rekapitulovať svoj život.

"Ak máte drahé kamene, dajte ich von, energie sa vyčistia a kamene sa nabijú. Nerobte žiadne vážne rozhodnutia, prijmite emócie, aj tie negatívne. Dnešný spln je akoby novým začiatkom. Staré nechajte odísť a pripravte sa na nové,"radí Ester, ktorá sa venuje výkladu kariet a numerológii. "Z nášho pohľadu je táto noc najvýnimočnejšou v tomto roku. Dochádza k zlomu a veľkým zmenám, ktoré už ľudstvo potrebovalo. Potrebné je veriť a nasmerovať energiu vesmíru, aby sa nám znásobená a pozitívna vrátila späť," uzatvára.

"Spln nastane v piatok o 22:22 hod., počas maximálnej fázy zatmenia Mesiaca. Je to ďalší zo série splnov, ktorých súčet jednotlivých číslic je vždy číslo 9. V numerológii deviatka predstavuje naplnenie a zakončenie cyklu. Postavenie planét je mimoriadne. Počas tohto výnimočného zatmenia môže dochádzať k uvoľňovaniu dlho potláčaných emócií. Ak sa od nich dokážete odpútať, bez posudzovania ich budete pozorovať a v tichu ich necháte rozplynúť sa, môžete sa oslobodiť od starých ťažkostí a otvoriť sa novým začiatkom. Hviezdy im rozhodne budú priať,"upozorňuje numerológ Artur.

Či už predpovediam veríte alebo nie, vychutnajte si dnešné nebeské divadlo a ak vás čakajú po dnešnej noci zmeny, nech sú pozitívne!