Z liečenia odišla predčasne a nie sama. Herečka Petra Vajdová (33) podpísala reverz, aby mohla psychiatrickú nemocnicu v Kroměříži, kde sa liečila zo závislosti, opustiť skôr. Sprevádzal ju pacient liečebne, ženatý kamionista Martin, s ktorým sa zblížila počas terapeutických sedení. Zamilovaná dvojica sa stratila niekde v okolí Zlína. Herečka „na úteku“, ako sme zistili, pôsobí na ľudí sebavedome. Ani ona, ani jej nový partner zrejme nemajú „vodičák“, pohybovať sa tak môžu iba autobusmi či vlakmi. No ako ďaleko zájdu, záleží len na nich. Odborník upozorňuje, že práve prvé dni či týždne po opustení ústavu bývajú rozhodujúce. Aby sa démon v podobe alkoholu nevrátil znova.

Dorazí ju nový partner?

Slovenská herečka ušla za hranice, aby sa vyliečila zo závislosti. Privodili jej ju predovšetkým trampoty s chlapmi, ktorým už nedokázala sama čeliť. Ani v Česku však neprehodila výhybku, vzťah so ženatým mužom, zvlášť iným pacientom, jej môže priniesť viac škody než úžitku. „Z hľadiska ľudských práv sa tomu, aby sa v liečebni niekto zamiloval, zabrániť nedá. Ale z terapeutického hľadiska sa to neodporúča. Najmä v prvých týždňoch liečby. Z emočnej stránky ešte nie sú takíto ľudia stabilizovaní,“ vecne konštatuje odborník na liečbu závislostí Ľubomír Okruhlica.

No ak si niekto myslel, že za „nebezpečný románik“ hrozí zamestnancom kroměřížskej nemocnice postih, mýli sa. Pacienti sú svojprávni, no aj tak sa vystavujú veľkému riziku. „Hrozí, že predčasne ukončia liečbu. Riziko recidívy je väčšie. Nové vzťahy sa môžu okrem iného rozpadnúť. Samotný rozchod, ak by bol, môže byť ďalšou psychickou záťažou.“ My k tomu pridávame prekáračky Vajdovej s jej sokyňou v láske a rozvodových ťahaniciach, ktoré jej partnera pravdepodobne čakajú.

Celkom určite sa však Petra a jej nový milenec nachádzajú v rizikovej fáze svojho života. Nie je ani také podstatné, koľko strávili na protialkoholickom liečení. Prvé týždne, prvé mesiace, ako opustili nemocnicu, by však mali pokračovať v ambulantnom, pomerne intenzívnom programe. „To je to naštartovanie. Väčšinou sa vyžaduje, aby ľudia, ktorí odídu z ústavnej liečby, do troch dní navštívili špecialistu na liečbu závislostí, ktorý im nastaví program. My napríklad vyžadujeme, aby sa pacient dvakrát do týždňa zúčastňoval na skupinovej terapii.“ A tak na romantické výlety môže herečka, ktorá sa zaplietla so ženáčom, zabudnúť. „To sa rozhodne neodporúča. Lebo automaticky sa stráca kontakt s terapeutickým programom, ktorý by v prvých mesiacoch nemal byť prerušený,“ tvrdí odborník.

Anketa
Pomôže nový partner Petre zbaviť sa jej démonov?
  • 4%
  • 96%