S nevšedným zážitkom spred päťdesiatich rokov sa s nami podelil pán Koloman Zúrik, ktorý sa 16. júna 1968 nachádzal ako pätnásťročný s rodičmi na spomínanom kúpalisku. „Môj otec bol vojak z povolania, rád fotil technickú fotografiu, ale rovnako sa mu podarilo zachytiť sovietskych vojnových hrdinov, prezidentov, ale aj matku Terezu,“ povedal nám o svojom otcovi Kolomanovi a zároveň autorovi dnes už historických fotografií pán Zúrik. Otec pána Zúrika odišiel z tohto sveta pred tromi rokmi, ale zanechal po sebe fotografie historickej hodnoty.

„Bolo to v nedeľu, vybrali sme sa štyri rodiny s autami na Santovku. Mama bola učiteľka a s jej kolegyňami a ich rodinami sme chodili pravidelne na výlety,“ zaspomínal si pán Zúrik. V spomínanú nedeľu však na kúpalisko zavítal samotný Alexander Dubček. Podľa všetkého sa vracal z dožiniek a zrejme sa potreboval trochu osviežiť. „Keď sa on objavil, to si neviete predstaviť. To sa nedá zažiť. Pohyboval medzi ľuďmi, nemal s ničím problém, podpisoval sa, vysvetľoval. Tešil sa z krásneho dňa,“ zaspomínal si pán Zúrik na vtedajšieho prvého tajomníka Komunistickej strany Československa a zároveň osobnosti Pražskej jari. „Chalani tam skákali z mostíka a on sa pridal. A skočil nádherný skok. Zrejme to robieval aj predtým,“ netajil nadšenie zo zážitku pán Zúrik ani po desiatkach rokov. Mnohí sa chceli v tú nedeľu zvečniť na fotografii s Dubčekom. „Vtedy to bolo výnimočné, nie každý vtedy mal foťák ako dnes. Mnohí sa s Dubčekom chceli fotiť a jedna mamina kolegyňa poznamenala, že nie aby ste ešte tie fotky museli schovávať. Prišlo na to a otec ich vlastne schovával,“ poznamenal pán Zúrik, pričom fotografie mal jeho otec ukryté desiatky rokov.

Dubček na Santovke podľa očitého svedka predviedol elegantný skok. O pár mesiacov na to však zažil skôr drvivý pád do politickej priepasti. „To bolo strašné sklamanie. Môj otec to prežíval, nevedel, čo sa bude diať, ale bol vojak, tak musel počúvať rozkazy. U nás to bolo voľnejšie, lebo v Nitre boli Maďari,“ spomína si na 21. august pán Zúrik, ktorý po prázdninách nastúpil na strednú školu. Tesne pred vpádom vojsk Varšavskej zmluvy do Československa bol s rodinou na dovolenke v Juhoslávii. Prišli domov dva dni pred okupáciou. „Možno keby sme tam boli dlhšie, už zostaneme v zahraničí,“ povedal nám o pohnutých časoch pán Zúrik. Po otcovi okrem bohatého archívu zdedil aj nadšenie pre fotografiu, ktoré dodnes odovzdáva študentom na Strednej umeleckej škole v Bratislave.