Tip na článok
Bude to láska: Jozef a Vanda už pravidelne navštevujú spoločenské akcie, chodia spolu na premiéry aj na večierky.

Bez štipky rešpektu! Milenku v dome strieda exmanželka Heribanová

Čerstvo rozvedený Jozef Heriban si novú priateľku nasťahoval do svojej vily. Má to však jednu chybu - na víkendy sa domov vracia exmanželka Alena.

Galéria k článku (15 fotografií )
Bude to láska: Jozef a Vanda už pravidelne navštevujú spoločenské
akcie, chodia spolu na premiéry aj na večierky.
Bude to láska: Jozef a Vanda už pravidelne navštevujú spoločenské
akcie, chodia spolu na premiéry aj na večierky.
Pondelok: Spisovateľ najprv uprace smetiak, neskôr vychádza autom z garáže, na mieste spolujazdca sedí Vanda.

Inak ako konštatovaním, že nestráca čas, sa ani nedá začať. Za posledné mesiace toho spisovateľ Jozef Heriban (64) stihol viac než podstatne mladší muži v životnej forme. Koncom novembra sa bleskovo rozvedie, už na Silvestra stretne novú osudovú ženu a, ako sme pred pár dňami zistili, už si ju vodí domov. Veď do rozľahlej rodinnej vily v tichej bratislavskej štvrti sa zmestí veľa dobrých ľudí. Keď práve Jozefova exmanželka, moderátorka Alena (62), nešéfuje Slovenskému inštitútu vo Viedni, vracia sa sem. S vedomím, že o Jozefa je aj v čase jej neprítomnosti postarané, môže byť azda pokojnejšia.

Hriešne ráno na Kramároch

Je piatok a dvere na dome, ktorý vlastnia Heribanovci od deväťdesiatych rokov, sa otvárajú až okolo jedenástej. Na ulicu však nevychádza populárna moderátorka Alena, ale donedávna pomerne neznáma červenovláska. Bez mejkapu, s okuliarmi na očiach a s veľkou taškou v ruke by sme herečku Vandu Turekovú (45) hádam ani nespoznali. Potvrdzuje sa však, že Jozef Heriban až tak nepreháňa, ak v spoločnosti občas podotkne, že s novou partnerkou „normálne žije“.

No a za pravdu mu dáva aj pondelkové ráno. Najprv vyjde spisovateľ na ulicu v slušivých šľapkách, splní si povinnosť a presunie smetiak na správne miesto. Neskôr vycúva z garáže autom, na mieste spolujazdca sedí uhrančivá ryšavka. Dvojica sa na chvíľu zastaví pri Vandinom byte a potom sa už stratí v uliciach Bratislavy.

Zrazu je jasné, že obdiv spisovateľa k červenovlasej herečke nie je len náhly ošiaľ z novonadobudnutej slobody. „Nebudem sa k ničomu vyjadrovať,“ povedal nám s pokojom Angličana Jozef Heriban, ktorý posledné týždne vždy viac konal, než rečnil.

Záhadnú štyridsiatničku priviedol do spoločnosti prvý raz začiatkom roka. A to na Krištáľové krídlo, kde sa to kamarátmi a známymi jeho exmanželky Aleny, s ktorou tvoril pár takmer štyridsať rokov, hemžilo. Tvrdil pritom, že ide o čerstvú známosť. „Vandu Turekovú som spoznal pred tromi týždňami na silvestrovskej milonge. Sme členmi rovnakého klubu argentínskeho tanga,“ vysvetľoval priateľsky v čase, keď ešte len zaschýnal atrament na jeho rozvodových papieroch. Od peknej herečky s výrazným rúžom však nevedel odtrhnúť zrak. Známosť z tanečných kurzov ho sprevádzala na ďalšie akcie, no oficiálny vzťah ani jeden z nich nepotvrdil. Vanda Tureková pred novinármi rozprávala iba o tom, že láska má veľa podôb a že sa stretáva s ľuďmi, s ktorými si má čo povedať. „Rozumieme si, preto sme tu spolu. Je medzi nami priateľstvo, je nám spolu fajn. Prvýkrát sme sa vlastne stretli až na hodine tanga. Spojil nás tanec. Najskôr sme si zatancovali. Z videnia som ho poznala a vnímala som ho, že existuje, ale to bolo všetko.“

Tajomná Vanda

Vo filmovej či v televíznej brandži sa Jozef Heriban pohybuje celé desaťročia, takže nestretnúť ho by bol, zvlášť pre herečku, hotový zázrak. To by však Vanda Tureková, ktorá mala rozbehnutú veľkú hereckú kariéru, nemohla stále niekam utekať. Už jej životný príbeh by vydal na jeden celovečerný film. Keď mala osemnásť, vydala sa za mladučkého Dušana Cinkotu. „A keď som potom precitla, strašne som sa zľakla. Pane Bože, čo som to urobila! Malo ma to vyniesť do nebies, a mňa to úplne udupalo. Zviazalo mi to krídla. Cítila som sa uväznená. Život sa končí! Čo teraz? Uvedomovala som si, že musím z toho utiecť. V máji sme sa zobrali a koncom júna som si zbalila tašku, nič som mu nepovedala a odišla. Chudák Dušan nechápal prečo,“ spomínala si herečka po niekoľkých rokoch. Rozvod sa naťahoval tri roky. Medzitým vyštudovala na Vysokej škole múzických umení, kde chodila do jedného ročníka s Markom Majeským, Jožom Pročkom, Juditou Hansmanovou či režisérom filmu Čiara Petrom Bebjakom. No a potom si dovolila to, čo azda žiadna iná pred ňou.

Piatok: Herečka Vanda Tureková odchádza z rodinného domu, v ktorom žije Jozef Heriban.
Piatok: Herečka Vanda Tureková odchádza z rodinného domu, v ktorom žije Jozef Heriban.
Vlado Benko jr.

Po ročnom angažmáne v Slovenskom národnom divadle dala výpoveď. S dobrodružným priateľom odcestovala do Mexika, kde s určitými prestávkami žila celý rok. „Ešte som nebola vyzretá. Musela som zažiť iné veci, ako pravidelne chodiť do toho istého divadla, ktoré ma síce napĺňalo, ale stále som mala pocit, že treba vidieť svet. Hľadala som duchovné hodnoty, aj som ich na­šla. Stali sa tam najdôležitejšie veci v mojom živote,“ povedala neskôr o krajine, kde objavila „duchovnú techniku, ktorá sa zaoberá čistením karmy“. „Ide o prijímanie a odovzdávanie duchovného svetla. Odvtedy ju praktizujem.“

V Mexiku študovala mladá Slovenka tanec, španielčinu a konečne spoznala aj pravú lásku. Japonského architekta, ktorý jej zabudol oznámiť, že je ženatý. Zistila to, až keď s ním čakala dieťa. „Bolo to peklo,“ povedala o chvíľach, keď sa na Slovensko vrátila tehotná. „Mala som dvadsaťpäť rokov, bola som sama v prenajatom byte, vzdialená od svojej lásky tisíce kilometrov a s pocitom, že môj život sa definitívne skončil.“ Nasledovalo dramatické obdobie, v rámci ktorého sa na pár mesiacov presunula do Tokia. Vysnívaný muž, ktorý ju ohromil svojou inteligenciou, nakoniec zostal so svojou manželkou.

Ako slobodná matka dnes dvadsaťročného Samka sa teda musela herečka obracať. Veľmi rýchlo zistila, že mosty na Slovensku sa jej podarilo spáliť tak dôkladne, že návrat do brandže nebol najľahší. Nakoniec sa objavila na scénach niekoľkých bratislavských divadiel, zahrala si vo filmoch, zväčša v medzinárodných koprodukciách. Zdalo sa, že smolu preklenula aj v súkromí. Našla si partnera, ktorému porodila dvoch synov, dnes jedenásťročného a deväťročného. No smola zafungovala opäť. Po čase prešla rozchodom a na hodinách argentínskeho tanga stretla Jozefa Heribana.

Život v trojici?

Dnes spolu obiehajú nielen spoločenské akcie, kde vidieť, že si dokonale rozumejú. Spoločný čas v rodinnom dome na Kramároch vypovedá o tom, že situácia je vážna. Zvlášť preto, že vilu stále spoluvlastní Alena Heribanová. A nevyzerá to, že by sa z nej chcela odsťahovať. Napokon to, že bývalí manželia zostanú v jednej domácnosti aj po rozvode, potvrdil vlani samotný spisovateľ „Nedokázali sme vyriešiť našu krízu, takže toto je naše rozhodnutie. Sme na všetkom dohodnutí a ďalej budeme žiť spolu ako priatelia,“ vyhlásil doslova Jozef Heriban.

Dnes už je jasné, že myslel najmä na víkendy. A pracovný týždeň? Zatiaľ čo on ho trávi v debatách s Vandou Turekovou, ani Alena Heribanová nemá núdzu o mužskú spoločnosť. „Vo Viedni ju všetci Rakúšania doslova obletujú, o nápadníkov tam nemá núdzu. Sú z nej nadšení, tak­že keby chcela, mohla si už dávno niekoho nájsť,“ usmieva sa náš zdroj z tamojšieho prostredia.

Prečítajte si tiež:

VIDEO Plus 7 Dní