Krásna Emília Vášáryová v minulosti zamotala hlavu mnohým mužom, no pre jej nedobytnosť a ostýchavosť to mnohí vzdali a začali loviť v iných vodách. Milka nikdy neodpovedala na romantické vyznania lásky v listoch, ktoré jej posielal Ladislav Chudík a neobmäkčili ju ani sľuby Ivana Rajniaka, že jej bude hoci aj uprostred zimy nosiť čerstvé jahody. Počas štúdia na vysokej škole randila tiež s Milanom Lasicom, no aj on to po čase vzdal. „Nesmel som sa jej ani dotknúť,“ priznal po rokoch.

Vyhral Mikulík

Divadelná a filmová diva je známa spôsobmi ozajstnej dámy, ktoré sa však snúbia s rezervovanosťou. Iná nebola ani v mladosti. V jej živote teda nie je veľa mužov, ktorí by sa dali považovať za jej lásku. Svoje o tom vie aj Milan Lasica, ktorý ju balil ešte počas štúdia na vysokej škole, kde študoval dramaturgiu a ona herectvo.

„Emília bola naozaj veľmi pekná. Všetci sme sa okolo nej začali točiť a každý si robil všelijaké nádeje. Ona však bola absolútne nedostupná. Skrátka sa to nedalo preraziť. Pamätám sa, že som ju raz pozval do kina, no nenechala sa chytiť ani za ruku. Tak už som to potom nechal tak a chodil som do kina sám. Nikto z nás nemal takú veľkú trpezlivosť,“ spomína Lasica na koniec päťdesiatych rokov. Nemá však celkom pravdu.

Na škole sa predsa len našiel niekto, kto pôvabnú Milušku zbalil. Krátky niekoľkomesačný románik prežila so spolužiakom Petrom Mikulíkom, z ktorého sa neskôr stal úspešný režisér a manžel herečky Zuzany Kocúrikovej.

Zoru zbalil na intelekt

Milan Lasica sa Emíliinými neopätovanými citmi dlho nezožieral. Prešiel niekoľkými vzťahmi, až zakotvil v manželstve s ďalšou vychýrenou a noblesnou krásavicou, herečkou a speváčkou Zorou Kolínskou. Rovnako ako Milku spoznal ju v škole. Vzali sa v deň Lasicovej promócie, v júni roku 1962. Ona mala dvadsaťjeden rokov, on o rok viac. „Po promócii za mnou prišiel rektor Andrej Bagar a hovorí mi - ,Gratulujem ti, musíš si vážiť tento deň, pretože promóciu a svadbu má človek len niekoľkokrát v živote.‘ A mal pravdu,“ spomína Lasica.

Aj Zora mu dlho odolávala. Aspoň to tvrdí jej brat Ctibor. „Milan bol veľmi vytrvalý. Nakoniec podľahla jeho intelektu, ktorý si na ňom veľmi vážila,“ povedal. Manželstvo však nevydržalo. „Rozviedol som sa po siedmich rokoch, lebo som kdesi čítal, že je to krízový rok, tak som to chcel dodržať. Bol som veľmi disciplinovaný,“ vtipkuje herec, no o pravom dôvode rozpadu ich vzťahu môžeme viesť len dohady. Škrípať to medzi nimi začalo vraj pre obyčajný nedostatok času.

Na jednej strane boli neustále Lasicove cesty do Česka, kde v kabaretných programoch účinkoval so spolupútnikom Julom Satinským. Na strane druhej Zorina výborne rozbehnutá cesta k úspechu. Už v roku 1968 sa vyšplhala v speváckej ankete Zlatý slávik na ôsme miesto, no zároveň si budovala divadelnú a filmovú kariéru. Tej nekompromisne podriadila aj svoje materstvo. „Deti chcela mať až po tridsiatke, pretože vedela, že keby otehotnela, v divadle i televízii by ju odsunuli. Najprv si teda chcela upevniť svoju pozíciu,“ tvrdí Zorin brat Ctibor.

Rozvod medzi Lasicom a Kolínskou nesprevádzali žiadne veľké emócie či hádky. Speváčka a herečka sa onedlho zaláskovala do vtedy ešte nie veľmi populárneho herca Juraja Kukuru, ktorý bol od nej o päť rokov mladší. Vydržala s ním sedem rokov a Milan Lasica sa po niekoľkých vzťahoch vrhol do ďalšej svadby.

Poistili to

Jeho vyvolenou sa stala vtedy tridsaťdvaročná Magda Vášáryová, s ktorou žije dodnes. „Magda je Milkina mladšia sestra. Keď som ju spoznal, mala asi desať rokov. Takže som dvadsať rokov čakal na ďalšiu Vášáryovú, ale nebolo to plánované. Medzitým som si to čakanie spestril manželstvom so Zorou,“ uťahuje si zabávač. „K manželstvu sa to chýlilo počas natáčania Menzelovho filmu Postřižiny v roku 1980. V tom čase už bola Magda v počiatočnom štádiu tehotenstva a keďže sa natáčalo na Morave, dohodli sme sa, že sa budeme stretávať na polceste v Břeclavi, v hoteli Savoy, kde sme sa snažili to tehotenstvo pre istotu ešte poistiť. Podarilo sa. Takže, keď sme sa v októbri brali, mala už viditeľné bruško.“

Svadba, na ktorú im požičala obrúčky nevestina mama, však nebola prvá ani pre Magdu Vášáryovú. Málokto vie, že jej prvým manželom bol v tom čase lámač ženských sŕdc Dušan Jamrich.

Po prvorodenej Hane sa manželia Lasicovci usilovali hneď o ďalšie dieťa, takže zakrátko prišla na svet Žofia. Do tretice sa pokúšali aj o chlapca, no, bohužiaľ, dieťa sa narodilo predčasne a mŕtve. „Možno to spôsobil aj môj vek. Mala som vtedy už tridsaťdeväť rokov,“ okomentovala tragédiu s odstupom mnohých rokov pani Vášáryová.

Ako vyzeral Milan Lasica v mladosti, si pozrite v GALÉRII >>

Prečítajte si tiež: