Smrť Milana Lasicu s veľkým žiaľom prijal aj partner Jany Kocianovej, Josef Škvařil. Mrzí ho však, že pri všetkých Lasicových zásluhách a úspechoch, si nikto nespomenul na Jankinu obrovskú intervenciu o to, aby ho spolu s Julom Satinským, zbavila zákazu verejného vystupovania.

Dobré kontakty 

Milan Lasica a Július Satinský sa zákazom umeleckej činnosti a verejného vystupovania museli podriaďovať veľkú časť predrevolučnej kariéry. Keď Jana Kocianová v roku 1975 opúšťala kapelu Karla Gotta, kde pôsobila ako zboristka, zaumienila si budovať sólovú kariéru na Slovensku. Primäl ju k tomu slovenský režisér Janko Roháč, ktorý žil v Čechách, spolu s Julom Satinským a Milanom Lasicom.

Jana Kocianová pri tvorbe vlastného koncertného programu oslovila ako hostí práve Lasicu a Satinského. „Janke sme hovorili, že to asi nepôjde, pretože sme zakázaní a nikto to nepovolí. A ona na to, že sa nemusíme báť a vybaví to. Povedala, že pozná predsedu Komunistickej strany na okresnom úrade ústredného výboru, popritom nič také neexistovalo,“ zaspomínal si v roku 1997 Milan Lasica v programe Všetci sú za dverami, do ktorého si spolu s Julom Satinským pozvali práve Janu Kocianovú. Tú jeho slová rozosmiali. „Kecáš,“ povedala mu na rovinu. „Tento dotyčný pán bol sused s ktorým som kedysi vyrastala a náhodou pracoval na ústrednom výbore,“ zareagovala stručne. 

Zabudnutá história?

Podstatne obšírnejšie niekdajšiu situáciu opísal pred pár dňami na sociálnej sieti partner Jany Kocianovej, Josef Škvařil. „Možno už Janka vybavuje, aby mohol Milan s Julom vystupovať v jej programe. O tom, že spolu kedysi robili a že ich ´vytiahla´ zo zákazu, nie je nikde ani zmienka,“ vyjadril ľútosť starý pán.

Pôvodne mal podľa jeho slov Lasica so Satinským písať pre Kocianovú len scenár programu a myšlienku, aby v ňom aj účinkovali, partnerke vnukol práve Josef. „Hral som s nimi v Divadle na Korze s kvintetom Petra Smékala. O ňom sa tiež nikto nezmieňuje, hoci robil muziku ku všetkým predstaveniam. Tak ma napadlo, že by Milan a Julo mohli byť u Janky ako hostia. Na odpor sme narazili hlavne v agentúre Slovkoncert. Predstavovali si totiž, že kapelu postavia oni, ich autori napíšu muziku aj scenár a riaditeľ to zrežíruje,“ načrel do dávnych spomienok.

Dielo sekretárok

Pre Josefa a Janu to bola neprijateľná predstava. Našťastie si speváčka spomenula na kamaráta z detstva Milana Ješku. „Bol klavirista a akurát v tom čase ho dosadili ako vedúceho oddelenia kultúry na Ústrednom výbore Komunistickej strany Slovenska. Zistil, že ústredný výbor nemôže dať Lasicovi a Satinskému povolenie, pretože nevydal žiadny zákaz. Celý akože zákaz bol len dielom sekretárok,“ šokuje Josef po rokoch novými skutočnosťami a zachádza do detailov. „Po tom, čo Slovkoncert chcel humoristickú dvojicu poslať na predvolebnú agitáciu do Košíc, krajský tajomník strany sa vyjadril, že ich vystúpenie by bolo fraškou a preto ich tam nechce. Jeho sekretárka teda zavolala sekretárke Slovkoncertu, tá na Mestský výbor strany a tamojšia sekretárka na Minsterstvo kultúry. No Ústredný výbor o nejakom zákaze netušil,“ ozrejmil.

Pozrite si GALÉRIU unikátnych záberov legendárnych umelcov 

Aj tak ale ešte nemali zďaleka vyhraté. „Vzali sme päť kópií scenára a na Milanov pokyn sme išli za riaditeľom Novej scény, kde boli Lasica a Satinský zamestnaní. Zamestnávateľ v tých časoch totiž musel povoliť vedľajšiu činnosť zamestnanca a napísať, že nemá proti scenáru námietky. Milan s ním zrejme dopredu telefonoval, pretože riaditeľ nemal námietky ešte predtým, než sme mu vysvetlili o čo ide. Takto sme museli obehnúť všetky inštitúcie. Keď už nemal námietky ani mestský, ani ústredný výbor, netrúfol si ich mať ani Slovkoncert,“ vysvetlil absurdnosti niekdajšej doby.

Už sú spolu

Tak sa stalo, že trio Kocianová, Lasica, Satinský počas dvoch rokov odohralo viac ako dvestopäťdesiat koncertov po celom Československu. Milan si v nich s Jankou dokonca strihol pôsobivý šansón, dueto Vaya Con dios. No do histórie televíznej zábavy, sa elitná trojica umelcov zapísala vďaka slávnemu režisérovi Jankovi Roháčovi, ktorý ich angažoval v roku 1977 do silvestrovského programu. Na ich humoristické číslo s piesňou C'est si bon si iste pamätáte. Keď Jana v roku 2018 zomrela, Milana Lasicu to nesmierne zarmútilo. „Spomínam na ňu nielen ako na výnimočnú speváčku a skvelého človeka s veľkou vďakou. Keď sme na tom boli aj s Julom Satinským veľmi zle, urobila pre nás veľmi veľa. Možno viac, ako ktokoľvek iný a na to sa nedá zabudnúť. Budem jej vždy vďačný,“ vyjadril sa pre média.

Takto im to spolu ladilo: Milan Lasica a Jana Kocianová v šansóne Vaya Con Dios