Žiadne hriešne drahé róby, veľké limuzíny, okázalý kaštieľ či iný svadobný cirkus. V pokoji a bez stresu hokejista Peter Bondra (50) viedol svoju dcéru cez víkend k oltáru. Konala sa len jedna výstrednosť. V starom kostolíku pod Tatrami sobášil kňaz nevestu a ženícha v angličtine, mladá blondína Petra (28) si totiž brala Američana Timothyho. Len za prítomnosti ani nie päťdesiatky hostí, teda najbližšej rodiny. Svadba, ktorú by sme možno prehliadli, však mala svojho hrdinu. Obrad viedol mladý popradský kaplán, ktorý by zapadol aj do komédie Štyri svadby a jeden pohreb - niekoľkokrát hostí rozosmial aj uviedol do pomykova, keď sa vo svojej kázni s filmovým šarmom stratil. Neodpustil si poznámku na najpamätnejší gól v histórii slovenského hokeja, ktorý ako malý chlapec sledoval v roku 2002 v Bondrovom drese.

Nezaspieval si?

Rodina hokejovej legendy na Slovensku býva najmä v lete na najvychytenejšej ulici vo Veľkej Lomnici hneď v susedstve so Zdenom Chárom, ale aj s oligarchami Jozefom Brhelom, Ivanom Kiňom či ministrom hospodárstva Petrom Žigom. Vila Petra Bondru vraj architektonicky pripomína dom, v ktorom žil dlhé roky vo Washingtone. V sobotu však nič nenasvedčovalo tomu, že by sa chystal s rodinou vo veľkom oslavovať. Ešte pár hodín pred obradom jazdil na vozíku po golfovom ihrisku, ktoré má priamo za domom. V rezorte sa však pohybovala ešte jedna celebrita - Bondrov rodinný priateľ, spevák Filip Tůma, ktorý možno priložil k ruku dielu. V jednom momente sa pristavil so svojím vanom pred zadným vchodom do reštaurácie, kde sa chystala na večer hostina. Potom zmizol, medzi svadobčanov sa pred sobášom už neprimiešal. Hoci ako spevák mohol priateľovi, u ktorého vo Veľkej Lomnici občas prespáva, na hostine zanôtiť.

Inak sa celý deň nič výnimočné nedialo. V reštaurácii golfového klubu sa síce vyzdobovala sála, no podľa čašníkov pre komornejšiu svadbu. Medzi golfistami sa šepkalo, že do stavu manželského možno vstúpi jeden z Bondrových synov. Každý totiž pozná jeho nástupcov, Nicholasa (21) a Dávida (25), ktorý žiaril na tohtoročných majstrovstvách sveta v hokeji v slovenskom drese. Málokto vie, že legendárny hokejista má aj dcéru. Plavovlasá Petra sa v Spojených štátoch venuje právu, ako priezvisko si uvádza Bondra bez slovenského prechýlenia. Podľa našich informácií pred pár mesiacmi urobila z hokejovej legendy dedka, porodila dcéru Milu ­Rose, no rýchlo sa dostala do kondície a v sobotu si pod Tatrami brala jej otca Timothyho, dôstojníka pechoty americkej armády. Ak sa naše zdroje nemýlia, civilný obrad prebehol už v Spojených štátoch. Cirkevný sobáš na Slovensku vystrojili najmä s ohľadom na slovenskú rodinu nevesty.

Ani si ich nikto nevšimol

Prominenti na seba nepútali žiadnu pozornosť. Napriek tomu alebo práve preto, že vo Vysokých Tatrách to cez víkend skutočne vyzeralo ako v Las Vegas. V hoteloch na okolí ráno odstrojovali jednu svadbu, aby pripravovali ďalšiu. Na cestách ste míňali jedno auto vyzdobené do biela za druhým. Svadobný sprievod Bondrovej dcéry si zrejme ani nikto nevšimol. Z golfového klubu, kde sa americkí hostia ubytovali, sa na miesto obradu premiestnili minibusom. Mladomanželia sa presúvali v aute vyzdobenom len dvoma bielymi stuhami. Takto nenápadne si to nasmerovali do ešte nenápadnejšieho kostola v centre Popradu. Bez pozornosti okoloidúcich vstúpila dovnútra nevesta so slávnym otcom, ktorý ju viedol pred oltár.

Napriek tomu, že Peter Bondra pochádza zo Spišskej Soboty, ktorá sa môže pochváliť chrámom s oltárom Majstra Pavla z Levoče, dcéru „vydával“ v popradskom Kostole svätého Egídia. Žiadna zlatá baroková výzdoba, steny pokryté freskami ešte z 15. storočia. Len čo sa k mikrofónu postavil sobášiaci kňaz, vrátil ich do súčasnosti. Mladučkého kaplána si rodina vybrala zrejme preto, že rozumie po anglicky. Hneď v úvode priznal, že počas svadby ešte nekázal, no svojej úlohy sa zhostil takmer s filmovým šarmom. „Toto je najkrajšie miesto, najkrajšia nevesta, všetci dnes večer s ňou budú chcieť tancovať, všetci si s ňou budú chcieť robiť fotky. S manželom takisto,“ skladal komplimenty a jeho slová prekladala tlmočníčka do angličtiny. A potom už len rozvádzal biblický príbeh o svadbe v Káne Galilejskej, kde došlo víno a Ježiš Kristus si musel vypomôcť premenou vody na opojný mok. „Tu nejde o víno ako nápoj. Lebo veríme, že ho máme dosť. Že sa rodičia postarali,“ kázal mladý kňaz za smiechu prítomných a pozrel sa na svadobného otca. „Už raz dokázal, že sa nemusíme báť. Už nás raz vytiahol z kaše v roku 2002, keď bolo 3 : 3. Vtedy bol národným hrdinom. Sám som mal dres s jeho menom. Ale ide o víno, ktoré v biblickej reči znamená lásku. Dnes sa to môže javiť ako neuveriteľné - ako to, že sa minula láska?“ vrátil sa kaplán k pôvodnej myšlienke a keď ju uzavrel, len si povzdychol. „Čiže teraz sa končí zábava, lebo idem na angličtinu ja,“ povedal pred tým, ako sám zosobášil nevestu a ženícha v cudzom jazyku.

Statočného Božieho služobníka bolo neskôr vidieť aj na hostine v golfovom klube, kde sa mohol presvedčiť, že udalosti večera predpovedal správne. Zatiaľ čo sa pod balkónom kúpali iní hostia v bazéne - keďže hotel pre verejnosť neuzavreli, na terase každý túžil uchmatnúť si fotografiu s nevestou. A kým čakal v rade, mohol popíjať z biblickej „lásky“ alebo kochať sa výhľadom na Gerlachovský štít a ďalšie tatranské končiare.