Nič nenasvedčovalo tomu, že by Dana Heribana trápili vážne zdravotné problémy. Hoci dal herec v roku 2021 výpoveď v Slovenskom národnom divadle, práce mal viac ako dosť vrátane susedného Česka. Minulý týždeň čakal na veľký deň - českú kinopremiéru filmu s názvom Muž, ktorý stál v ceste, kde stvárnil postavu Alexandra Dubčeka. Do pražskej Lucerny sa už nedostavil, namiesto potlesku a ovácií počul herec iba hluk sirény, plač blízkych a potom už len nekonečné ticho, keď nečakane zomrel. Príčinou skonu nebol „obyčajný infarkt“, ako sa zo začiatku myslelo, ale akútna disekcia aorty.
FOTO osobností, ktoré zradila aorta nájdete v GALÉRII
Chyba lekárov?
Dano Heriban muzicíroval už od trinástich rokov a začínal v trnavskom Túlavom divadle, aby sa neskôr stal váženým hercom, ktorého milovalo celé Slovensko. Známy bol najmä z dlhoročného seriálu Horná Dolná, kde stvárnil playboya Brmbalíka, no stihol toho podstatne viac než mnohí za dlhý život. Ešte minulý pondelok ráno bol plný nasadenia a chuti pracovať. Najprv čosi nahrával v RTVS a následne sa autom vybral do Prahy, kde nakrúcal nový miniseriál s názvom Metóda Markovič: Hojer.
Bolesťami chrbta začal herec trpieť vraj už počas natáčania. Cestou späť sa mu natoľko priťažilo, že spolu s kolegom, ktorý ho viezol, sa rozhodli ísť v utorok v skorých ranných hodinách rovno na bratislavské Kramáre. Nedošli ani na urgentný príjem a pred nemocnicou musel Heribanov známy volať záchranku. Tá bola pri pacientovi do pár minút a do nemocnice ho údajne priviezla s podozrením na disekciu aorty. Lekár, ktorý herca prijal, mu vraj spravil viacero vyšetrení, no nič závažné nenašiel. Preto ho poslal domov.
„Ešte v utorok podvečer sme si písali a riešili úpravu textu ku koncertu v bratislavskom klube Pod lampou. Mala to byť generálka na festival Dotyky a spojenia a ďalšie vystúpenia,“ povedal Denníku N Heribanov manažér Tomáš Kršňák. Netušil, že spolu komunikujú naposledy. V stredu ráno bola k hercovi do bytu vo Svätom Jure privolaná opäť záchranka, žiaľ, záchranári mu už pomôcť nedokázali.
Nenápadný zabiják: osobnosti, ktoré zradila aorta
Michal Tvarožek
Ťažké zdravotné problémy spôsobené prasknutou aortou postihli tiež rozhlasového moderátora, známeho zamatovým hlasom. Trpel Marfanovým syndrómom, čo je genetické ochorenie spojivového tkaniva. Pacientov s rovnakým osudom údajne spoznať aj podľa vysokej vytiahnutej postavy. Až deväť z desiatich majú najviac namáhanú aortu, ktorá sa môže roztrhnúť už v mladom veku. „Išiel som do kuchyne a zrazu som pocítil prudkú bolesť zozadu na krku. Ešte som prešiel do spálne, zvalil som sa na posteľ a viac neviem,“ povedal v roku 2019. Život mu už predtým zachránila operácia, zomrel cez pandémiu na komplikácie svojho zdravotného stavu.
Andrew Fletcher
Náhle odišiel aj člen britskej kapely Depeche Mode. Klávesista zomrel v máji minulého roku vo veku šesťdesiat rokov. Príčinou smrti bola ako v prípade Dana Heribana disekcia aorty.
Liese Prokop-Sykora
Najväčšia cieva sa stala osudnou aj niekdajšej rakúskej atlétke, ktorá v roku 1968 na olympiáde v Mexiku získala striebornú medailu v päťboji. V roku 2004 sa stala prvou rakúskou ministerkou vnútra a dva roky nato jej na Silvestra prišlo nevoľno. Skonala na prasknutú aortu, mala šesťdesiatpäť rokov.
VIAC sa dozviete v novom čísle PLUS 7 DNÍ
Prečítajte si tiež:
- FOTO Rozlúčka s Heribanom. Kubovčík a Polnišová sa rozplakali, záverečný potlesk trval 6 minút
- Chorvátsky raj! Našli sme luxusnú vilu Mariána Gáboríka. Domáci netušia, kto je ich sused
- Jadranka Handlovská otvorene o Ruskovi a veľkej sláve: Dnes sa už nečudujem, ako skončil
- Umreli ako bezdomovci: Slovenské hokejové legendy, ktoré nemali ani na zaplatenie nájomného