Začalo to láskou

Život českej herečky Mileny Dvorskej začínal naozaj rozprávkovo. Po tom, čo si ako trinásťročná prišla v rodnom Prostějove pre podpis od herca Jana Wericha, sa do nej tak zahľadel, že jej okamžite ponúkol úlohu  v rozprávke Byl jednou jeden král, kde si zahrala najmladšiu dcéru Marušku.

Počas natáčania bývala v podkroví Werichovho domu v Prahe na Kampe, kde sa aj pod jeho dozorom pripravovala na hereckú kariéru. Po úspechu rozprávky Byl jednou jeden král v roku 1954, ju hoci bez maturity, prijali na DAMU, kde stretla svoju prvú lásku. Bol to jej rovesník, bulharský študent Orfei Cokov. „Bola to naozaj veľká láska. V jedno leto, ktoré sme trávili u jeho rodičov v Bulharsku sme sa dokonca vzali. Ale vôbec neviem prečo, pretože on nechcel žiť v Prahe a ja som sa odmietala presťahovať do Bulharska. V čase, keď sme už vedeli, že ideme od seba, som však zistila, že som tehotná. Mala som dvadsaťpäť rokov. Keď sa to dozvedel, sucho mi oznámil, že dieťa, našu Lucku  nechce,“ rozhovorila sa herečka už na sklonku života o začiatku svojho životného trápenia.

 

Dcéru vymenila za kariéru

Milena Dvorská bola v tom čase členkou divadla E. F. Buriana a keďže nechcela, aby jej kariéra kvôli dcére stagnovala, po šiestich týždňoch ju dala na výchovu k rodičom do Prostějova. „Mama prišla s nápadom, že pôjde do predčasného dôchodku a o Lucinku sa postará. Bez váhania som to využila. Divadlo bolo pre mňa naozaj veľké puto,“ vysvetľuje svoje pohnútky.

Za dcérou jej bolo smutno, vedela však, že u rodičov jej je dobre. Keď sa opäť vydala, tentoraz sa herca Josefa Krausa, vzala si dcéru k sebe do Prahy. „Mala však už tri roky a vytvorené puto k mojej mame. Museli sme si na seba zvykať a spoznávať sa. Bolo to zvláštne a nie jednoduché. Nemala som na ňu totiž toľko času, koľko by si zaslúžila. Išla som z úlohy do úlohy a mala som čo robiť sama so sebou, aby som si našla čas na ich študovanie,“ rekapitulovala svoj život pred svojimi najbližšími priateľmi.

Keď mala Lucia deväť rokov, prekvapila matku a nevlastného otca požiadavkou, že by chcela brata, alebo psa. „Keď sa nám narodil Jakub, bola šťastím bez seba. Pri ďalšom dieťati som však na ňu mala ešte menej času. Namiesto toho, aby som sa s ňou rozprávala a naslúchala jej problémom, len som ju kritizovala. Pre jej dospievajúcu dušičku muselo byť hrozné, keď som jej neustále hovorila, aká je neohrabaná a tlstá,“ priznala si svoje chyby v tom čase prenádherná herečka. 

Nenávisť až za hrob

Lucia prvýkrát zarebelovala ako šestnásťročná, keď rodičom predstavila svojho partnera Jána Dvorského a spýtala sa ich, či môže bývať u nich. „Samozrejme sme s tým nesúhlasili a zdalo sa, že to vzala v pohode. Uplynulo pár rokov a ja som netušila, že ona ho stále miluje. Zistila som to až keď mi oznámila, že čaká dieťa. Keď porodila Julinku, snažila som sa jej čo najviac pomáhať a upravili sa výrazne aj naše vzťahy. On k nám chodil len veľmi zriedka. O tom, čo to je za človeka, som sa dozvedela, až keď mu jeho mama kúpila na Vianoce knihu Hnutie grálov. Vďaka nej si vsugeroval, že je spasiteľom sveta a nechal sa nazývať Parsifalom Imanuelom. Cítil sa vyvolený,“ krútila nechápavo herečka hlavou v televíznej relácii 13. komnata.

Keď mala Dvorskej vnučka len pár mesiacov, dcéra sa od nej odsťahovala k partnerovi, ktorému postupne porodila dovedna osem detí. „Absolútne sa odo mňa odstrihli. Ignorovali ma ako úplne cudziu osobu. Mnohokrát som im zaklopkala na dvere ich domu, no nikdy mi neotvorili. Raz som si všimla, že je Julinka vonku, tak som sa chvíľu hrala s ňou, no ani to nebolo bez odozvy. Jan prišiel von a povedal mi, že si to neželajú. A ja ako vyhlásený cholerik, som ho kopla do zadku. Strašne ho to vtedy urazilo,“ zaspomínala si v dobových dokumentoch.

Pre svojrázne sektárske praktiky herečkine vnúčatá často tiež absentovali v škole na čo Dvorská neraz upozornila úrady aj média. „Nech prídu, nech ma prestanú nenávidieť,“ ronila pred televíznymi kamerami krokodílie slzy často herečka, no jej zbožné prianie sa jej splnilo len čiastočne.

V čase, keď ležala na smrteľnej posteli a už nevychádzala z domu, ju navštívila najstaršia vnučka Júlia. Herečka s najkrajšími očami, ako o Milene Dvorskej hovorieval Ján Werich, vtedy mierne pookrela a 22. decembra 2009 spokojne naposledy vydýchla.

Milena Dvorská svoj život prirovnala ku káre plnej bolesti. Pozrite sa v GALÉRII na zábery geniálnej herečky