Tip na článok
Emigruje?: Po Dorote Nvotovej ide v súčasnosti v Nepále polícia, v budúcnosti však uvažuje, že sa tam so svojou rodinou natrvalo presťahuje.

Nepodviedla som manžela, zamilovala som sa bez sexu, tvrdí tehotná Nvotová

Dorote Nvotovej sa v Moskve nepáči, no z Nepálu ju vyhnali policajti a jej muža obvinili zo sexuálneho zneužívania detí.

Galéria k článku (6 fotografií )
Otcovia Jaro Filip a Juraj Nvota: Ich priezviská Dorota spojila do mena Filip Nvota. Takto pomenuje svojho syna.
Nový muž: S Martinom čaká svoje prvé dieťa. Porodí ho v Moskve, lebo chce byť pri frajerovi, ktorý tam má pracovné záväzky. Svadbu zatiaľ neplánujú.
Na blšáku: Dcéra Anny Šiškovej sa zamilovala do štýlového kočíka, bude v ňom voziť svojho potomka?

Do Nepálu už nemôžem ísť, tam by som ani dva dni neprežila - vyhlasuje dlhoročná fanúšička exotickej krajiny Dorota Nvotová. Ako dôvod uvádza konflikt s majiteľom detského domova, ktorému zasvätila niekoľko rokov života.

„Naposledy som tam bola v januári. Prišla som do decáku objať deti, pozrieť, či sú zdravé, a v mieri odísť preč, no majiteľ na mňa zavolal políciu, ktorá ma odtiaľ vyviedla. Po celý čas môjho pobytu v Nepále ma ktosi sledoval, poslal na mňa gorily. Keby som nebola tehotná, tak sa nebojím, ale teraz je to iné,“ hovorí hudobníčka.

Krutá pravda

Problémy nastali po tom, čo Dorota údajne zistila, že šesťdesiat detí vo veku od troch do šestnásť rokov majiteľ v ústave týra. „Dlhšie som mala pocit, že niečo nie je v poriadku, pretože deti bezdôvodne plakali a nechceli povedať prečo,“ rozpráva.

„Najala som teda dobrovoľníkov, ktorí za minimálny plat trávili v domove celé dni a sledovali, čo sa tam deje. Nikto nič nezistil, až môj partner mi priniesol fotky a nahrávky s výpoveďami detí. Ukázalo sa, že ich riaditeľ domova Bishwa a jeho manželka nútili vstávať uprostred noci, museli prať oblečenie v ľadovej vode, v zime im nedali rukavice, takže mali omrzliny, mlátili ich tyčami, dávali im skazené jedlo alebo ich nechali o hlade."

"Niektoré sexuálne zneužívali. Aby deti nič neprezradili, zastrašovali ich a modriny vysvetľovali tým, že spadli. Navyše sa ukázalo, že zo sponzorských príspevkov, ktoré dostával z rôznych krajín, si postavil tri domy. Ale peniaze zo Slovenska, ktoré som zohnala ja, zneužité neboli. Osobne som dala pozor, na čo sa použijú.“

Minulosť: S Angličanom Johnym Rowettom je v rozvodovom konaní, naďalej však monitoruje detský domov, ktorý Dorota podporuje. Foto: archív

Nemá na úplatky

Hneď ako sa koncom minulého roka škandál prevalil, Dorota na majiteľa detského domova podala trestné oznámenie. „Stopli sme mu všetku podporu, zastavili účty, dôkazy sme zobrali na políciu aj na sociálku a úrady sa chystali detský domov zatvoriť. Úrad, ktorý má v Nepále na starosti ochranu detí, priznal, že naše sťažnosti sú oprávnené, no nakoniec nič z toho nebolo."

"Bishwa rýchlo podplatil úradníkov, dostal potvrdenie, že je všetko v poriadku, a nás zažaloval za krivé obvinenie. Dokonca môjho manžela a pár ďalších dobrovoľníkov obvinil aj zo sexuálneho zneužívania detí. A popritom to robil on, mám na to dôkazy. Ale nemám dosť peňazí na úplatky, takže sme v komplikovanej situácii,“ ponosuje sa Dorota, ktorá by sa najradšej zbalila a cestovala do Nepálu.

Má však strach. „Keby som nebola tehotná, tak sa nebojím. Vyhrážal sa mi fyzickou likvidáciou a viem, že by som tam viac ako dva dni neprežila. V Nepále nie je totiž problém za tisíc eur si objednať vraždu. Vedia to aj deti. Preto mlčali. Uvedomujú si, že je toho schopný.“

Manžela nepodviedla ani raz

Situáciu v domove z diaľky naďalej monitoruje Dorotin anglický manžel Johny Rowett, s ktorým sa rozvádza. Pritom, keď sa mu ani nie rok po svadbe priznala, že miluje niekoho iného, zúril. Najradšej by ju vymazal zo svojho života - nestalo sa tak vraj len kvôli deťom v domove. „Obom nám na nich záleží, takže spolu ako-tak komunikujeme. Inak by sme sa už ani nebavili. Som rada, že to tak je,“ teší sa Dorota.

Muzikantka, ktorá je všetko, len nie konzervatívna a konvenčná, nechápe, ako môžu ľudia za bývalým spoločným životom spáliť mosty. „Nikdy som to nespravila, pretože sa mi to zdá zvrhlé. Je pravda, že keď som manželovi oznámila, že som sa zamilovala do iného, bol veľmi zúrivý, ale teraz je relatívne v pohode."

"Už sme v rozvodovom konaní, ale nehádame sa. Ak sa naša komunikácia nejako pokazí, tak to bude jeho želanie, nie moje. Ja mám vždy chuť zavolať si s bývalými a zistiť, ako sa majú a čo je nové. Nemyslím, že niekto z predošlých partnerov ma nenávidí. S každým komunikujeme normálne.“

Slová, že súčasnému partnerovi Martinovi rozbila rodinu a jeho deťom ukradla otca, Dorotu vytáčajú. „Nikoho som od nikoho netrhala, nespútala, neukradla. On odišiel sám. Dokonca som ho varovala, nech si všetko dobre uváži. Ani svojmu manželovi som nebola neverná. Opustila som ho s tým, že som sa zamilovala. Pozor, iba zamilovala, bez sexu. Nepodvádzala som ho,“ prezrádza a rozohnene pokračuje.

„Všetci hneď útočia na ženu, ale človek, ktorý opustí svoju rodinu, je obeť? To je to isté, ako keď niekto nachytá svoju ženu v posteli s iným mužom a začne mlátiť toho chlapa. Ona ho podviedla, tak prečo nedá facku jej? Keby som ja prichytila svojho partnera s nejakou, tak kopnem do gulí jeho. Nebudem útočiť na babu. Čo ja s ňou mám? Ona ma nesklamala ani nezradila,“ filozofuje.

Meno po dedkoch

Keď extravagantná hudobníčka nie je doma, so svojou aktuálnou láskou Martinom žije v Moskve, kde získal ako manažér prácu. „Budeme tam ešte necelé dva roky. Zaujímavé je, že to je prvýkrát, čo niekoho nasledujem ja. Ale keby bolo treba, viem, že aj on by sa prispôsobil. On je typ, že by išiel za mnou aj do garáže. No teraz ešte nie, lebo musí živiť svoje deti. Ale ja a moje dieťa sme schopní žiť pokojne aj pankovým životom. Nie je problém,“ rozpráva Dorota o dieťatku, ktoré sa má narodiť o dva mesiace.

Už má pre neho vymyslené aj meno. Bude sa volať Filip Nvota. „Zdalo sa mi zaujímavé pomenovať ho po obidvoch dedkoch a ani Martin neprotestoval, že nebude mať jeho priezvisko. Zdalo sa mu to ako dobrý fór.“

Napriek obavám svojej mamy, herečky Anky Šiškovej, privedie Dorota svojho prvého potomka na svet v Moskve. „V Bratislave nechcem rodiť, lebo by som tu minimálne na tri mesiace skysla a navyše nechcem byť tak dlho bez Martina.“ Ten však bude musieť zaplatiť poriadne vysokú daň za to, že ju bude mať pri sebe.

„Pôrod určite nebude lacný. Zdravotníctvo v Rusku je dobré a drahé alebo lacné a zlé. Mohla by som dostať lepšiu starostlivosť ako u nás, ale toľko peňazí nemám. Pokúsime sa ísť nejakou strednou cestou.“

Vo vyhnanstve

Čas do pôrodu trávi Dorota v prenajatom dvojizbovom byte, ktorý sa nachádza blízko slovenskej ambasády v Moskve. Viac si dovoliť nemôže.

„V Rusku majú vlastné bývanie azda len traja ľudia. Tam je všetko šialene drahé. Nič tam ani nekupujem a pravidelne varím. Je nemysliteľné ísť do reštaurácie. Nemám ani na kaderníčku. K tej vlastne nechodím ani doma. Moskva je asi najdrahšie mesto na svete,“ opisuje pomery vo svojej prechodnej domovine, kde už stihla navštíviť aj pár džezových koncertov.

„V tomto smere musím byť veľmi opatrná, pretože silné decibely mám od lekárov teraz zakázané. Inak celé dni presedím za počítačom a riadim svoju cestovnú kanceláriu v Nepále. Ale občas si s Martinom vyjdem na prechádzku. Po veľmi búrlivej jarnej depresii teraz Moskva zozelenela a je tam fakt krásne. Sú tam samé parky. Bývame neďaleko jazierka, kde sa milenci chodia fotiť,“ spoznávame romantickú časť pankáčky Doroty.

Veľa priateľov si v jedenásťmiliónovom meste zatiaľ nenašla. Komunikuje len s pár Slovákmi a cudzincami, ktorí tam žijú, a teší sa, keď odtiaľ konečne vypadne. „Len čo sa nám skončí obdobie vyhnanstva, ideme preč,“ hovorí rozhodne. „Nie je to ani úplne bezpečné. Stále sa bojím, že niekto vybehne spoza kríkov s kalašnikovom,“ vysvetľuje.

VIDEO Plus 7 Dní