Dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Eduard Burda nesúhlasí s navyšovaním trestných sadzieb za ekonomické zločiny. Podľa odborníka súčasné nastavenie je aj tak príliš prísne. Uviedol to v diskusnej relácii týždenníka PLUS 7 DNÍ Karty na stôl.

„Keď má ísť niekto do väzenia za ekonomickú trestnú činnosť na pätnásť a viac rokov, nie je to preňho motiváciou, aby sa zbavil svedkov? Z tohto hľadiska považujem nastavovanie týchto trestných sadzieb za neštandardne v demokratickom svete a škodlivé,“ uviedol Burda.

Za vážny problém právneho systému vníma aj to, že jediným trestom pre páchateľov ekonomických trestných činov je väzenie. „Stojí nás to peniaze, vydržiavať väzňov nie je taká lacná vec. A zároveň tým na dlhé roky dostávame ľudí von zo sociálneho prostredia. Z dlhodobého hľadiska možno vytvárame kriminálnikov, ktorí by kriminálnikmi nemuseli byť,“ uviedol dekan Právnickej fakulty UK.

Riešením by podľa neho bolo posilnenie alternatívnych trestov tak, ako to majú zavedené vo vyspelých demokraciách. Podľa Burdu by sa mohol častejšie využívať trest domáceho väzenia alebo povinnej práce. "Je to tiež trest pre páchateľa a v tomto prípade ho nemusíme živiť z našich daní," zdôraznil odborník. Burda taktiež navrhuje, aby sa zvýšili peňažné tresty. Dodal však, že treba posilniť mediačnú a probačnú službu, aby odsúdení opäť neskĺzli na šikmú plochu.

Z hľadiska nákladov dáva tvrdenie odborníka zmysel. Ročné náklady na jedného odsúdeného, ktorý si odpykáva trest vo väznici sú totiž až približne 15-tisíc eur ročne. Pri treste domáceho väzenia je to len okolo 500 eur, informovalo začiatkom roka ministerstvo spravodlivosti. Aktuálne za mrežami u nás sa nachádza vyše 10-tisíc ľudí, ročne výdavky štátu na ich väznenie je na úrovni 150 miliónov eur.