Ak sa pri spolupráci zíde Marika Gombitová (64) a Vašo Patejdl (66), treba spozornieť, na Slovensko i Česko sa môže valiť pohroma. Dobre si pamätáme, ako jednou pesničkou v roku 2015 ochromili hudobníci krajiny na oboch brehoch rieky Moravy. Skončilo sa to tichou domácnosťou. Po piatich rokoch sa mená oboch znova objavili pod spoločným projektom a opäť tu čosi nehrá. Marika o tom, že jej stará pesnička sa ocitla na novom vianočnom albume Vaša Patejdla, vraj vôbec netuší.

Vrelo to

Toľkože to bolo vysvetľovania. Keď sa legendárna Gombitka vracala po dvanástich rokoch na scénu, bolo to veľkolepé trpkým spôsobom. Speváčka vydala singel Ten príbeh za náš sen stál, ústrednú pesničku k filmovej rozprávke Sedem zhavranelých bratov, ktorú jej na mieru napísal Kamil Peteraj s Vašom Patejdlom. „Je nádherná,“ písali servilné médiá na Slovensku. Až hitmaker Michal David sa ako prvý odvážil vykríknuť, že cisár je nahý. „Je to trošku zastarané, veľa práce si s tým nedali,“ tvrdil skladateľ.

Z reproduktorov sa totiž miesto typického anjelského spevu Mariky rinul prapodivný chrapľavý hlas, ktorý neladil s hudbou. Skončilo sa to otvorenou vojnou. Gombitová, prostredníctvom svojich manažérok hodila vinu na Patejdla, Patejdl na Gombitovú. Fakt je, že Marika sa neponáhľala a keď pieseň nahrala, producentom filmu sa nepozdával smútok v jej hlase. V opravnom termíne už vyťažený Patejdl so zvukárom neboli k dispozícii. Do éteru sa tak dostala verzia poskladaná na kolene bez toho, aby ju odcestovaný Vašo schválil.

Autor hudby dodatočne zachraňoval škody a pieseň nanovo zmixoval, ale speváčka sa s ním medzitým prestala rozprávať. Ďalší rok ho napríklad nepozvala na veľkolepý koncert k jubilejnej šesťdesiatke, ktorý mala na bratislavskom štadióne. „S Marikou som rok nehovoril, ani nie je dôvod, aby sme sa navštevovali,“ reagoval hudobník.

Marika Gombitová na vianočnom zábere akoby omladla o 20 rokov.
Zdroj: Facebook M. G.

V speváčkinom tíme to vtedy vrelo, po rokoch však vášne vyprchali. „Stalo sa, ale sú zmierení. Marika ani on sa nikde nevyjadrovali, že sú pohádaní. Aby zbytočne nevznikla ďalšia kauza,“ radila nám pre sviatkami jedna z dvoch Gombitovej manažérok Andrea Pakesová. Ako pre PLUS 7 DNÍ dodala, Marika a Vašo opäť spolu komunikujú. No v akej intenzite, je otázne.

Prekvapenie pred sviatkami

Pred Vianocami totiž skladateľ vydal album s dvanástimi pesničkami, ktoré zhromažďoval celú kariéru. Na „československej platni“ spieva po slovensky aj po česky, sám či s inými interpretmi. Z albumu sa tak ozýva hlas českej diskokráľovnej Heidi Janků, muzikálovej divy Kataríny Hasprovej či exmanželky mafiána na úteku Karola Mella Zuzany Marošovej. Patejdl pridal aj bonusovú pesničku Slávnosť úprimných slov. Pôvodne ju v roku 1986 naspieval s Marikou a Jankom Lehotským, pričom s Gombitovou sú autormi hudby. Práva na pesničku vlastní vydavateľstvo OPUS, no o úmysle vydať ju znova by sa patrilo spoluautorku  informovať.

FOTO Gombitovej s Patejdlom v čase, keď sa zoznámili, v GALÉRII

O hlase Mariky Gombitovej na novom Vašovom albume sa však jej manažérka dozvedela až od nás. „Nevieme o tom, to bude určite nejaká staršia vec. Môže to byť jedine Uličník bozk či niektorá z ich vianočných pesničiek,“ dumala Pakesová nahlas, no už sa nerozčuľovala. So speváčkou a s jej tímom sme ju zastihli pri prípravách na sviatky. „Marika strávi Vianoce aj Nový rok na východe Slovenska, ale kde presne, konkretizovať nebudeme,“ dodala záhadne.