Český legendárny herec Miloš Kopecký prehlásil, že keď herec po tridsiatke musí upozorniť na svoje povolanie, je to trapas. V tom veku by už mal byť podľa legendy všeobecne známy.

„Stačí to aj po štyridsiatke,“ vyvracia jeho tvrdenia Miroslav Donutil, ktorý popularitu a uznanie dosiahol vo vyššom veku. 

Nejde o drobné

Miroslav Donutil je rodákom z českého mesta Třebíč, vyrastal v Znojme, no mladosť a prvé roky hereckej kariéry prežil v Brne. V tamojšom divadle strávil dlhých sedemnásť rokov. Členom činohry Českého národného divadla v Prahe, sa stal až v roku 1990. Po niekoľkých úspešných postavách sa mu postupne otvoril aj filmový svet a tiež sa na vlastné prekvapenie stal mimoriadne obľúbeným zabávačom.

Dnes v Česku ani na Slovensku pravdepodobne neexistuje nikto, kto by sa s jeho menom pri nejakej príležitosti nestretol. Účinkuje v áčkových filmoch a so svojimi zábavnými programami bez problémov vypredá aj pražskú Lucernu. Donutilovmu úspechu a pracovnej vyťaženosti zodpovedajú aj jeho príjmy. A veru nejde o drobné.

Státisícové, až miliónové príjmy herec priznal bez okolkov aj v knižnej publikácii s názvom Trochu jiné rozhovory, ktorej autorom je Miroslav Graclík.

„Peniaze ma urobili slobodnejším, ale nezmenili ma. Veľa rokov som existoval na hrane, len z malého divadelného platu. Vždy som z neho vyžil a mal som radosť zo života. Vyrastal som v skromných pomeroch a nikdy sa zo mňa nestane rozhadzovačný typ. Keď som prišiel do Prahy, mal som už štyridsať rokov. To už ma ťažko mohlo niečo, alebo niekto zlomiť. Bol som v podstate pripravený na úplne všetko,“ vyjadril sa Donutil do Graclíkovho diktafónu.

Žiadna samozrejmosť

Zároveň priznal, že nečakaný a pomerne rýchly úspech ho zaskočil. „Prijal som ho nie ako samozrejmosť, ale ako odmenu za predošlé tvrdé odriekanie. Predtým som s divadelným súborom dosahoval len lokálne úspechy a tomu zodpovedali aj moje zárobky,“ dodal.

 

Donutil je dnes spolu so svojou rodinou veľmi dobre finančne zabezpečený, zároveň si však viac ako ktokoľvek iný uvedomuje, že peniaze nie sú všetko. Pri tragédii, ktorá sa udiala u jeho syna Martina a nevesty Sáry, mu boli na nič. Páriku sa totiž narodilo mŕtve dieťa. Nešťastie Donutil nijako nekomentuje, no jeho slová o tom, že si v živote už nepraje nič okrem zdravia, z jeho úst rozhodne nevyznievajú ako klišé.

Pozrite si aj FOTO GALÉRIU: Toto sú synovia Miroslava Donutila