Naša najúspešnejšia lyžiarka Petra Vlhová (26) má so starším bratom Borisom (30) blízky vzťah. Je neodmysliteľnou súčasťou tímu Vlha. Obhajkyňu veľkého krištáľového glóbusu roky podporuje na štarte i v cieli. Boris je asistentom Vlhovej trénera Maura Piniho. Petre sa už teraz podarilo v aktuálnej sezóne Svetového pohára získať malý krištáľový glóbus v jej obľúbenom slalome. Vo chvíľach voľna si užíva chvíle s najbližšími, vrátane malej netere Lujzi (2). Fanúšikovia si na fotografiách na sociálnych sieťach všimli, že dievčatko má niečo s očkami. Jej otec Boris teraz vysvetlil, o čo ide.

Operačné riešenie

„Všimol som si, že veľa ľudí hľadá na internete, akú diagnózu má naša Lujzinka,“ začal svoj príspevok na Instagrame s fotkou usmiatej dcéry Boris. „Ako ste si všimli, tak má skoro stále privreté oči. Je to špeciálny syndróm malého oka. Vyskytuje sa menej ako 1 % populácie na celom svete, čiže na Slovensku o tom nikde nič nevedia a ani moc v Európe,“ vysvetlil Boris.

Našťastie, s partnerkou Simonou Jágerskou našli špecialistov, ktorí sa touto diagnózou zaoberajú. „Dá sa to operovať, čo je fajn,“ prezradil Boris, čo asi jeho dcéru čaká v najbližších rokoch. „Zrak má úplne v poriadku a vidí aj to, čo občas nemusí,“ dodal s úsmevom Boris.

Pod Borisovým príspevkom sa objavilo množstvo dobroprajných komentárov. Diskutéri sa zhodli, že Lujzinka je usmievavý talizman Vlha tímu. „Jedným slovom výnimočná, ako jej tetka,“ skonštatovala Aďka. „Našťastie je to len kozmetický problém a nie zdravotný, pridala svoju skúsenosť Maja, ktorej bratranec má rovnakú diagnózu. Jej príbuzný má dnes 35 rokov a pred toľkými rokmi sa o tejto anomálii podľa jej slove vedelo veľmi málo. „Aj bratranec vidí ok. Inak si ho už ani nevieme predstaviť, Lujzinka je takisto úžasné dieťa, z vašich fotiek a videí vidieť, že si užíva život naplno a vy spolu s ňou. A to je najdôležitejšie.“

FOTO malej ratolesti v rodine Vlhovcov v GALÉRII

Blefarofimóza je vrodené anomália. Očné štrbiny sú horizontálne a vertikálne zúžené, resp. skrátené. Keďže sú očné viečka nedostatočne vyvinuté, nemôžu sa otvoriť tak, ako je to bežné a zakrývajú časť očí.