Tip na článok
Dal mu šancu: Kolegu si do menšej úlohy vybral Martin Huba.

Nevidomý Stano Dančiak sa vracia do divadla

Herec Stano Dančiak, ktorý prišiel o zrak, kolegom z divadla už zrejme odpustil.

Myslel si, že ostatní herci na neho kašlú a cez médiá im to pripomínal.„Berú ma ako invalida a nesprávajú sa ku mne pekne. Až sa čudujem, ako som s nimi mohol toľko rokov hrať,“ vravel ešte pred dvoma rokmi Stano Dančiak, ktorý pre zanedbanú cukrovku prišiel o zrak.

Zrazu sa však karta obrátila a jeho vlastní ho povolali do Slovenského národného divadla, kde bude hrať v inscenácii Aj kone sa strieľajú. „Viete, to je tak - keď nehráte, zabudnú na vás,“ hovorí už zmierlivo herec na dôchodku.

Donedávna Stano Dančiak chodil ešte s pomocou paličky. Foto: archív

Ide to

Lepší darček k sedemdesiatke si nemohol želať. Na Stana Dančiaka si spomenul Martin Huba, ktorý je režisérom novej inscenácie. „Stanov optimizmus a fantázia, napriek všetkému, čo ho v živote stretlo, sú obdivuhodné,“ povedal. Dančiakovi ponúkol menšiu úlohu reverenda Oscara a on neváhal. „Hneď som povedal áno,“ prezradil nám legendárny herec, ktorý už dochádza na skúšky do divadla. Na scéne sa pohybuje na vozíku, no na žiadnych iných špeciálnych podmienkach netrval.

„Skúša sa mi veľmi dobre, lebo je to už dávno, čo som stál na javisku. Som oddýchnutý a mám prázdnu hlavu, môžem prijímať všetky direktívy od režiséra a kolegov. Som rád, že som znova v divadle a že to ide,“ teší sa. V príprave mu pomáha manželka a dcéra, ktorá je herečka. „Ony to majú pod palcom a sledujú to,“ prezradil herec, ktorého kolegovia prijali s otvorenou náručou.

„To, že Stanko opäť dostal šancu účinkovať v divadle, je to najlepšie, čo mohol dostať k sedemdesiatke, pretože človek žije, kým pracuje, a tak by som Stankovi želala, aby túto možnosť využil naplno, aby mu slúžilo zdravie, aby jednoducho mal z toho radosť a aby aj diváci opäť mali radosť z toho, že uvidia Stanka na javisku,“ komentovala Dančiakov návrat na scénu Zdena Studenková.

Nadšenie neskrývali ani mladší herci. „Iná generácia s ním nemala možnosť hrať často, ani v Slovenskom národnom divadle. Chceli sme ho zažiť a hrať na jednom javisku,“ povedala nová členka Slovenského národného divadla Petra Vajdová. Na priek povzbudivým slovám známeho herca tréma pred premiérou neobchádza. „Tá je rovnaká ako predtým. Zodpovednosť je vždy dosť veľká,“ povedal nám.

VIDEO Plus 7 Dní