Nevraživosť a agresivita medzi Slovákmi narastajú. Na vlastnej koži to pocítil aj kedysi obézny Ján Hodoň (44). Ešte pred piatimi rokmi mu držalo palce celé Slovensko, v markizáckej relácii Extrémne premeny sa z neho stal za dvanásť mesiacov iný človek. Pôvodne vážil 286,7 kilogramu, ale vďaka heroickému úsiliu zhodil neuveriteľných 175 kilogramov. Rodák z dediny Varín v okrese Žilina cvičiť neprestal, stal sa ikonou chudnutia a inšpiráciou pre Slovákov, ktorí bojujú s kilogramami navyše.

Ibaže urastený Slovák má aj politické ambície. V tohtoročných komunálnych voľbách kandidoval ako nezávislý kandidát za starostu svojej obce a za poslanca zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja. Do VÚC kandidoval aj v minulosti, ale to, čo pred voľbami zažil tentoraz, nečakal ani v najhoršom sne.

Tréner, taxikár i politik

Hodoň patrí bezpochyby medzi najznámejších účastníkov markizáckych „premien“. Nielenže sa zmenil sám, ale jeho život nabral úplny iný smer. Vo veľkom sa vrhol na podnikanie. Otvoril si posilňovňu, kde trikrát do týž­dňa chodil trénovať ľudí. „Prevádzkujem aj pohostinstvo s cukrárňou, taxislužbu, autobusovú dopravu,“ chválil sa nám ešte pred pandémiou. Výpočet Hodoňových aktivít nemal konca. „Teraz otváram veľké centrum u nás v dedine. Zobral som do prenájmu suterén pod zdravotným strediskom a už trištvrte roka priestor prerábam. Plánujem zriadiť centrum zdravia, poradenstvo, pilates a jogu, wellness, vodoliečbu a fitnes. Otvorené by malo byť začiatkom roka,“ tešil sa zo svojich aktivít.

Počas korony prežíval Ján Hodoň - ako každý - ťažké obdobie, no s cvičením neprestal. Nabitý energiou sa rozhodol skúsiť šťastie aj v politike. Poškuľoval po stoličke starostu vo svojej rodnej obci Varín, ktorá má zhruba štyritisíc obyvateľov a je známa najmä Kostolom Najsvätejšej Trojice, kde bol pokrstený Juraj Jánošík.

A rovnako ako pred piatimi rokmi sa legenda chudnutia pokúšala stať poslancom Žilinského samosprávneho kraja. Dôvodom bola Jánova snaha zariadiť, aby ľudia zdravšie žili. „Musíme začať pracovať s našou mládežou a viesť ju k zdravému životnému štýlu. Rozhodujúce obdobie, keď sa formujú návyky, je to, ktoré trávia na stredných školách. A práve stredné školy má pod správou VÚC. Preto kandidujem,“ agitoval v predvolebnom letáku. 

Nečakaný útok

Hodoňova snaha sa u niektorých spoluobčanov nestretla s pochopením, práve naopak. Neznámi výtržníci pár dní pred voľbami zaútočili na dom, kde žije s rodinou. „Úbohosť ľudí je nekonečná. Hádzať do okna kamene, kde bývam. Myslím, že to nie je dôstojne pre nikoho,“ posťažoval sa.

Obával sa najmä o svojich najbližších a neznámym votrelcom adresoval verejné slová. „Je mi jedno, ako sa správate ku mne, ale nezaťahujte do toho iných. Uvedomte si, že tu žije moja rodina, ktorá za nič nemôže. Ak máte so mnou nejaký problém, môžete mi zavolať, môžete mi to povedať do očí, nie robiť takéto veci. Ak si myslíte, že ma vystrašíte, tak to nevyšlo,“ vyzýval Ján svojich neprajníkov na konfrontáciu zoči-voči. „Zvláštne je, že psy vylezú vždy pred voľbami a po voľbách zase zalezú. Každého človeka to zlo raz dobehne,“ tvrdil.

FOTO V GALÉRII

Nakoniec sa Ján Hodoň starostom svojej obce nestal, voľby vyhral Michal Cvacho. Kandidát, známy z televíznych Extrémnych premien, neuspel ani vo voľbách do vyššieho územného celku, kde si mohol ako poslanec mesačne privyrobiť ďalších približne tisíc eur. Ťažkú hlavu si z toho zrejme nerobí, svojích aktivít má viac ako dosť a po voľbách sa ho nedalo zastihnúť. Keď sme sa s ním snažili skontaktovať, bol zaneprázdnený športovaním. „Teraz nemôžem hovoriť, cvičím, mám tréningy,“ odvetil nám Hodoň s tým, že sa máme ozvať neskôr. Do uzávierky telefón už nezdvíhal.