Pozrite si aj FOTOGALÉRIU: Takto žiarila Jakubisková sestra

Umelcovi, ktorý už viac ako päťdesiat rokov žije v nemeckom meste Kolín nad Rýnom, chystajú pri príležitosti jeho narodenín v Bratislave Festival pantomímy. Mal by byť prierezom celej jeho kariéry a tvorby. „Rád spomínam najmä na úplné začiatky, keď v mojom súbore účinkovala aj krásna a talentovaná, vtedy čerstvá maturantka Melánia Jakubisková (80),“ pripomína sestru nebohého režiséra Juraja Jakubiska.

„Bola fantastický komediálny typ aj skvelý človek. Snažil som sa s ňou niekoľkokrát spojiť, ale márne. Komunikovali sme, aj keď som v roku 1968 emigroval. Bohužiaľ, jej choroba sa časom zhoršovala a od roku 1995 o nej nemám žiadne správy. A to je o päť rokov mladšia ako ja,“ povzdychol si majster.

Pocta pre míma

Profesor Milan Sládek, rodák zo slovenskej obce Streženice, ktorá sa nachádza v okrese Púchov, vyštudoval herectvo na Divadelnej fakulte VŠMU v Bratislave. Angažmán dostal v pražskom divadle E. F. Buriana, kde získaval skúsenosti priamo od tohto veľkého mága československej medzivojnovej avantgardy. Po čase s Eduardom Žlábkom založili prvý pantomimický súbor v Československu.

Milan Sládek po okupácii Československa v roku 1968 emigroval do Švédska a následne do Spolkovej republiky Nemecko. Jeho novým domovom sa stal Kolín nad Rýnom. Pre svoju umeleckú dušu tu našiel mimoriadne žičlivé prostredie. Žije tu už viac ako päťdesiat rokov.

V roku 1974 otvoril v Kolíne nad Rýnom svoje Divadlo Kefka, ktoré bolo v tom období jediným stálym divadlom pantomímy v západnej Európe. O dva roky neskôr Milan Sládek v Kolíne zorganizoval medzinárodný festival pantomímy s názvom Gaukler, ktorým získal svetové renomé.

Mím Milan Sládek
Zdroj: Ctibor Bachratý

Významná bola aj jeho pedagogická práca. So svojim divadlom pravidelne pre mladých ľudí viedol workshopy v rôznych kútoch sveta. V roku 1987 sa stal profesorom pantomímy na Folkwang Universität der Künste v Essene. V rokoch 1979 až 2004 pracoval so štátnou nemecko - francúzskou organizáciou pre mládež, založenou Charlesom De Gaullom a Konradom Adenauerom.

Po Nežnej revolúcii v roku 1989 sa Sládek vrátil do vlasti. Nasledujúcich desať rokov bol riaditeľom divadla Aréna v Bratislave, kde zároveň pôsobil ako mím a režisér.

Z divadla Aréna túžil postupne vybudovať európske centrum pantomímy, no napriek ústretovosti Európskej únie, ochotu finančne tento inštitút podporiť u príslušných slovenských orgánov nenašiel. V roku 2002 sa teda vrátil do Nemecka.

Anketa
Urobil Milan Sládek dobre, že sa vrátil do Nemecka?

Na začiatku nového milénia v roku 2000 profesorovi Milanovi Sládkovi udelili vysoké ocenenie Kríž za zásluhy SRN od prezidenta SRN Johannesa Raua. Na Slovensku v tom istom roku získal vysoké štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra. Čoskoro si jeho život a tvorbu v Bratislavskej galérii Umelka uctia festivalom. Pozostávať bude z rôznych častí.

„Výstava tvorby majstra Sládka a festival pantomímy ponúknu návštevníkom možnosť nahliadnuť do jeho viac ako šesťdesiat rokov trvajúcej kariéry všestranného umelca,“ uviedol pre PLUS 7 DNÍ významne jeden z organizátorov akcie Róbert Leca. „Súčasťou výstavy v Umelke budú aj živé podujatia. Sme radi, že aj Slováci dostanú možnosť nahliadnuť do bohatej tvorby nášho významného rodáka a zažiť jeho umenie okamihu,“ uzavrel.

Pozrite si aj FOTO GALÉRIU: Takto v Nemecku býva Sládek