Monika Stehlíková, odborníčka na neverbálnu komunikáciu

„Predstavte si, že ste v situácii, v ktorej vám extrémne záleží na výsledku, ale nemôžete nič urobiť, nemôžete nič povedať, ale vo vás vo vnútri to vrie, zvyšuje sa napätie a tlak. V podobnej situácii sa ocitla aj pani Helena Šefčovičová a tak jej vnútorné prežívanie sa navonok prejavilo v neverbálnej komunikácii.

Počas tlačovej konferencie sa spočiatku na jej tvári zračia pocity hrôzy. Má ľahko dvihnuté obočie a zároveň napäté horné aj spodné viečka, vidíme aj ľahko padnutú sánku a jemné napätie v kútikoch úst.

Nasleduje fáza, ktorú keby ste vyskúšali hneď teraz sami, precítite, akú úľavu jej mohla priniesť. Je totiž takmer nemožné urobiť záklon hlavy a pri návrate späť mať otvorené ústa bez toho, aby ste sa zhlboka nadýchli. Záklon, ktorý je prirodzenou reakciou tela na vyššie popísané emócie, priniesol pani Helene úľavu, išlo o expresívny prechod z jednej polohy do ďalšej a jeho nevedomým zámerom bolo uvoľnenie, úľava od napätia, krátka regenerácia vnútorných zdrojov, aby následne mohla ďalej čeliť emocionálne náročnej situácii.

Helena Šefčovičová a jej mimika.
Helena Šefčovičová a jej mimika.
Zdroj: zomri

Kumuláciou napätia v tele, frustrácie a prehĺbením pocitu ohrozenia, vnútorne zmobilizovala sily a v jej tvári sa objavil hnev. Obočie mierne spustené dole a stiahnuté k sebe v kombinácii s naširoko otvorenými očami a napätými viečkami je neverbálnym prejavom hnevu.

Neušlo jej žiadne slovo, telo reagovalo ako pod paľbou a pravdepodobne stres predchádzajúcich dní a nocí, jej oslabil vnútorné zdroje a tak svoju neverbálnu komunikáciu nedokázala ustáť a predýchať.

Všetci sme krehkí, zvlášť keď sme pod tlakom, vyčerpaní a extrémne emocionálne zaangažovaní. Pani Helena, ja, aj vy. Aj keď vyvoláva veľký rozruch a mnohí sa na nej smejú a kritizujú ju, pretože všetci túžime aby prvá dáma bola kultivovaná a krásna, predsa sme všetci ľudia a to nás kdesi v hĺbke spája.“

Na druhej strane si môžete prečítať komentár odborníčky na protokol Márie Holubovej >>