Každému, kto sa ocitol v jeho prítomnosti alebo ho počúval cez rozhlasový éter, dokázal vyčarovať úsmev na tvári. Kolegovia z brandže ho opisujú aj ako „veľmi vzdelaného, sčítaného chlapa“. Plačú státisíce fanúšikov, ktorí vyrástli na legendárnej hitparáde, kameňákoch, príbehoch, ktoré do hudobného podmazu čítal. Hlas Jula Viršíka (†56) im spríjemňoval život od ranej mladosti. A čakali, že tak bude až do ich staroby. Vysoký, vyšportovaný a stále mlado vyzerajúci chlap nečakane skonal minulú stredu na svojej chalupe v Malých Levároch.

Je šialené, čo sa stalo...

Rozhlasový svet sa zahalil do smútočných farieb. „Z Rádia Okey v priebehu necelého mesiaca zomreli dve výrazné osobnosti. Julo aj Robin. Som z toho šokovaný. S Robinom sme spolu roky vysielali, v rámci rozhlasového sveta to bol jeden z najkreatívnejších ľudí, akých som vôbec poznal. Je to veľká strata,“ trúchli moderátor Martin Kontúr. 

FOTO z pohrebu Jula Viršíka TU >>

Zhodou okolností patrí k tým, ktorých objavil Julo Viršík. „Pred dvadsiatimi rokmi mi dal úplne prvú šancu. Keby nebolo jeho, možno doteraz dokladám tovar v nákupnom centre niekde v Ružomberku. Naposledy som ho videl, keď kamarát do neho nabúral, tak sme spolu riešili poistné udalosti. Ale on bol naozaj taký, ako teraz všetci píšu. Vždy si pamätal na spoločné stretnutia, vždy sa s ním dalo dobre podebatovať a keď mohol, vždy pomohol. Je šialené, čo sa stalo.“

Na Viršíkovu počesť sa mikrofónu cez víkend v Rádiu Expres chopili jeho najväčší kamaráti, kolegovia, konkurenti. Miesto neho vysielali slávnu reláciu Twentyfive Jarka Lajčáková-Hargašová, Mirec Babják, Rasťo Otčenáš, Martin Nikodým, Ľudovít „Mravec“ Jakubove, Rasťo Sokol, Julo, alias Python, a ďalší

„Naposledy som za Jula zaskakoval v relácii Twentyfive v lete 1992, keď išiel na dovolenku. Naozaj nikdy by som si nepomyslel, že ho budem zaskakovať aj pri tejto najsmutnejšej príležitosti. Ale Julo bol veselý človek, bol rád, keď spoločnosť okolo neho bola usmiata. A vždy k tomu prispel. Nemal rád smútok a určite nie vo svojom vysielaní,“ odštartoval niekoľkohodinový maratón Juraj Čurný.

S historickou pokutou

S Viršíkom sa hudobný dramaturg z markizáckej Chart Show prvýkrát stretol v roku 1985 v internátnom rozhlasovom štúdiu (IRŠ). Jula tam vraj spočiatku k mikrofónu nechceli ani pustiť, dôvodom bol prízvuk. V Šali, kde vyrastal, sa na neho nalepil tamojší akcent, hoci po maďarsky vedel len nadávať. Čoskoro ho odstránil a vzápätí sa stal prirodzeným lídrom.

„S Julom som sa spoznal, keď sa vrátil do IRŠ v Mlynskej doline a bez váhania obsadil post šéfa programovej sekcie. Už vtedy vedel dať dohromady program, ktorý bol zábavný, vtipný a s hudbou, ktorá u poslucháčov rezonovala - skrátka, viršíkovský. Z IRŠ sme sa spoločne presunuli do Slovenského rozhlasu, konkrétne do relácie Rádio Elán,“ obzrel sa do dávnych čias Čurný.

Po Nežnej revolúcii už Julo Viršík písal históriu v Rock FM Rádiu, podľa niektorých nastavil štýl, ktorým sa na Slovensku moderuje v komerčných rádiách dodnes. Do análov sa dostal aj jednou z najvyšších pokút - za použitie nevhodného výrazu vo vysielaní. Keď mu poslucháč, ktorý sa do rádia dovolal, tretíkrát zopakoval jedno vulgárne slovo, stratil trpezlivosť.

„Neviem, či by som mal, ale musím to povedať. Ja si myslím, že slovo k...ot do rozhlasu nepatrí,“ povedal do éteru stručne, následkom čoho v rádiu zasadlo kolégium riaditeľa a vyrubili mu pokutu 10-tisíc korún.

FOTO Jula Viršíka spred vyše dvadsiatich rokov nájdete TU >>

„Julo bol generátor dobrej nálady a pozitivizmu. Jeho úsmev si aj v dospelom veku zachoval podobu správne nezbedného chlapčiska,“ uzatvára za všetkých Juraj Čurný.