Preslávila sa ako milionárka z Pereša a pod priezviskom Mojsejová, dnes sa volá Nora Kabrheľová (64) a so šoubiznisom to nevzdáva. Prostoreká Košičanka sa do mediálneho povedomia dostala v roku 2004 vďaka reality šou Vilomeniny, kde s vtedajším manželom Braňom Mojsejom súťažili proti rodine bezdomovcov. Nasledovali projekty Mojsejovci, Šéfka, VIP Nákupné maniačky a iné, kde si ju diváci buď zamilovali, alebo ju neznášali. Naposledy sa ukázala v marcovej jojkárskej šou Bez servítky a zdalo sa, že Nora opäť plánuje návrat na obrazovky. Ale nie je to úplne pravda. Radšej rozbehla vlastnú onlinovú talkshow, za ktorú si každý divák musí zacvakať. Je vďaka nej v balíku?

Vstala z popola

Žila na vysokej nohe a spoznala žiaru reflektorov, no pocítila aj pád na dno. V roku 2013 sa Nora Kabrheľová dostala do vyšetrovacej väzby a po obvineniach z daňových podvodov v nej pobudla trinásť mesiacov. Prišla takmer o celý majetok a musela začať od nuly. Pred piatimi rokmi sa vydala za Františka Versačeho Kabrheľa, s ktorým sa dlhé roky súdila, čo bolo pre mnohých obrovským prekvapením. Ich manželstvo však dlho netrvalo, po dvoch rokoch sa rozviedli.

Ďalšia životná zmena u Nory nastala vlani, keď sa z východu prisťahovala do Bratislavy. A, čuduj sa svete, pracovne sa odvtedy nezastavila. Už štyri roky je síce na oficiálnom dôchodku, ale zároveň zarába. Na Instagrame získala 107-tisíc sledovateľov, vďaka ktorým získava platené instagramové spolupráce. Okrem toho sa rozhodla opäť postaviť pred kameru.

Zadarmo nič nebude

Hoci známa východniarka účinkovanie v televíznych projektoch viackrát otvorene oľutovala a neraz vyhlásila, že do niečoho podobného by už nešla, svoje rozhodnutie prehodnotila. Po novom sa na nás z obrazovky neusmieva plnšia blondína, ale štíhla brunetka, ktorá je opäť nahodená do outfitov Versace. Keď zavrieme oči, v podstate stále počuť rovnakú kadenciu Norinej reči. Jediný rozdiel je, že jej reláciu nevysielajú mainstreamové médiá, ale nájdete ju na spoplatnenej platforme na internete. Každý divák musí za jeden pohľad na Noriku zaplatiť 2,99 eura a ak mu to nestačí, môže si priplatiť a sledovať ju niekoľko mesiacov v kuse.

„Spoplatnené je to iba z jediného dôvodu - výroba stojí peniaze. Dnes nikto nebude vyrábať program zadarmo. Točíme v prenajatom štúdiu s profesionálnym štábom, mám kameramana, technický personál, vizážistu či kaderníka,“ rozpráva Nora ako podnikateľka, ktorá nezablúdila v 21. storočí. „Druhá vec je, že dnes si zadarmo nič nepozriete, ani článok o sebe si neprečítam zadarmo. A po tretie, majitelia nechceli ísť cestou reklamy. Dalo sa to riešiť tak, že všetko uhradia sponzori, ale oni to tak nechceli, a ja do toho nemôžem hovoriť.“

„Okukaných“ nechce

Kabrheľová nevlastní spoločnosť, ktorá šou vyrába. Len pre ňu pracuje ako učinkujúca a dostáva plat. „Vyrába to jedna firma, ktorú poznám dlhšie, robila som pre ňu v minulosti. Túto šou nerobím pre peniaze, ale preto, že ju chcem robiť. Áno, plat mám, ale sú to smiešne peniaze. Nebudeme sa baviť o nejakých tisícoch, to vôbec nie. Konečne robím po toľkých rokoch to, čo ma baví,“ priznáva bývalá milionárka. Podnikateľskú minulosť nezaprie, sledovanosť si vraj stále kontroluje. „Ale hlavne, že sú s výsledkami majitelia spokojní, o mňa tu nejde,“ doplní so zjavnou pokorou, akú sme v dávnej minulosti u nej až tak nevídali.

Prominentnú dôchodkyňu oslovila onlinová práca najmä preto, že si môže sama vyberať témy aj hostí. „To bola podmienka,“ povedala nám. V štúdiu zatiaľ privítala komika Fera Joka, Charlotte Srnčík, ktorá prechádza tranzíciou, či módnu návrhárku Rebeccu Justh. Dôvod, prečo neskočila po „áčkových“ televíznych stáliciach, s ktorými sa pozná z minulosti, vysvetlila pragmaticky: „Nemôžem dávať priestor ,okukaným‘ ľuďom, ani by som si s nimi nemala čo povedať, pretože pre mňa sú nezaujímaví. Ľudia už majú dosť stále tých istých hercov či moderátorov, v ,telke‘ stále vidieť tých istých. To je strašidelné. Aj preto radšej už ani televíziu nepozerám.“

Bývalá televízna hviezda by si do štúdia zrejme nezavolala ani herca Jána Koleníka. „Asi nie, o ňom už všetko vieme,“ podotkne. „U mňa ide skôr o témy ako o ľudí a ani jeden z pozvaných ma zatiaľ neodmietol. Dokonca mám veľa ponúk, sami chcú ku mne prísť.“ A kým v minulosti onakvejší profesionáli nevyšli pred kameru bez prípravy, Nora si s tým neláme hlavu. „Nič si nechystám, žiadne otázky. Ani sa s hosťami predtým nestretávam, vidíme sa až v štúdiu a všetko je autentické,“ vysvetľuje nová konkurentka Adely Vinczeovej či Martina Nikodýma.

Inšpiráciou jej vraj nie je žiadny známy kolega. „Jediná talkshow, ktorú som videla, bola s Janom Krausom. Aj to diel, kde som bola ja,“ odvetila najznámejšia penzistka so smiechom. Zväčša nakrúca od rána a na vysielanie sa pripravuje hlavne mentálne. „Aby som sa mohla s niekým rozprávať, musím byť ,vyladená‘ napriek svojim psychickým problémom, ktoré mám. Výhoda je, že to dávam na prvú, že žiadne veľké strihy nerobíme.“

Zakázané vulgarizmy

Napriek tomu, že Kabrheľová roky hviezdila ako Mojsejová na televíznej obrazovke, nemyslí si, že by vstúpila do tej istej rieky. A už vôbec nie s vlastnou talkshow. „To, čo robím, sa nedá robiť v televízii, kde sú rôzne obmedzenia a pravidlá. Napríklad v obliekaní - nemôžem si dať na seba tričko s nápisom alebo logom značky, nemôžem si teda obliecť, čo chcem. V televízii nesmiem zahrešiť a používať vulgárne slová. A bez nich to už nemá tú šťavu. Je to potom skresľujúce,“ rozmýšľa Nora nahlas.

Teraz si na obraz vyberá oblečenie zásadne iba zo svojho šatníka. „Mám rada slobodu vo všetkých smeroch,“ vraví východniarka, ktorá už rok žije v hlavnom meste. Pred pár týždňami sa presťahovala do väčšieho bytu, ale v Bratislave nemieni zostať do smrti. „Určite tu nebudem donekonečna a túto prácu môžem robiť, aj keby som žila na východe.”

FOTO V GALÉRII

Napokon, keď sme s ňou hovorili, nachádzala sa v rodných Košičiach, kde mala súd. „Nebola som doma od leta, tak tu chcem niekoľko dní ostať. Keď som sem prišla naposledy, dostala som kovid. Myslela som si, že zomriem, nemohla som sa hýbať, mala som vysoké teploty a strašný kašeľ,“ opísala náročné obdobie nová moderátorka, ktorá sa aj po chorobe cíti stále slabá, no povzbudená do práce.