Tvoria polovicu z 52-člennej nominácie. Až dvadsaťšesť Slovákov zažije v auguste v brazílskom Riu de Janeiro olympijskú premiéru. Ich pozície sú však diametrálne odlišné. Niektorí, ako bratia Škantárovci či Matej Beňuš vo vodnom slalome alebo strelec Marián Kovačócy, patria vo svojich športoch medzi svetovú špičku.

Len rôzne okolnosti sa podpísali pod to, že jedinečnú atmosféru pod piatimi kruhmi zatiaľ neokúsili. Pre iných je už samotná účasť obrovský úspech. Ponúkame vám po jednom príbehu z oboch táborov. Plus zoznam všetkých, ktorí až v Riu zažijú, aké je byť olympionikom. Mimochodom, pred štyrmi rokmi v Londýne debutovalo dvadsaťtri Slovákov.

Nováčikovia na Olympiáde v Riu. Matej Beňuš: Sme rýchlejší a silnejší, budeme však potrebovať šťastie

Juraj Minčík, vpravo, dnes Matejovi radí, ako na to. Foto: Juraj Roščák

Beňuš sa vody bál

Už päť návštev Ria zvládol od minulej jesene bratislavský vodný slalomár Matej Beňuš. Na rok bude mať tridsať, dobre vie, že ďalšia olympijská šanca už nemusí prísť. Z nominácie do Londýna 2012 ho vytlačil Michal Martikán, teraz si už príležitosť vziať nenechal. Najúspešnejší singlkanoista histórie a dvojnásobný olympijský šampión Martikán sa rekordnej šiestej účasti na hrách nedočká, do Južnej Ameriky poletí Beňuš.

Matej, dvojnásobný víťaz Svetového pohára, tam nejde zbierať skúsenosti. „Chceme medailu,“ vraví jeho bývalý parťák z lode a dnes tréner Juraj Minčík pred začiatkom súťaží v kategórii C1. „Bude si to vyžadovať aj šťastie, prejazdy niektorých bránok budú doslova o centimetre. Navyše, teraz sa jazdí už len na jednu finálovú jazdu, kedysi na dve. Je to celé viac na hrane rizika, no budem bojovať. Snažím sa pripraviť na všetko, čo ma v Brazílii bude čakať. Olympiáde podriaďujem všetko,“ tvrdí 28-ročný Beňuš.

Nováčikovia na Olympiáde v Riu. Matej Beňuš: Sme rýchlejší a silnejší, budeme však potrebovať šťastie

Matej Beňuš s manželkou Ivkou a so synmi Simonom a Tobiášom. Foto: uraj Roščák

Kanál, na ktorom zabojuje o cenné kovy, je asi 15 kilometrov od centra mesta. „Je to vojenský objekt, kde budú bojovať horskí cyklisti - vrátane Sagana - i jazdci na BMX. A naozaj dobre strážený. Hneď za areálom je plot a za ním už osada. Domáci Brazílčania radšej bývajú hodinu od kanála autom. Je to stredne ťažký kanál, ničím vynimočný,“ porovnáva Matej.

Od strachu k adrenalínovým športom

Na rozdiel od Longovej rodinu necháva doma. „Nedá sa tam s deťmi čo robiť. Je to ďaleko a je to drahé. Málo možností na ubytovanie a katastrofálna doprava. Chvíľami to bola naozaj divočina,“ vysvetľuje otec dvojročného Simona a ročného Tobiáša. Jednu loď už v Riu má, druhú si na poslednú chvíľu staval doma. „Dúfam, že docestuje v poriadku. Talianke ju nedávno pri preprave zlomili vpredu aj vzadu.“ Matej sa v detstve vody bál.

Nováčikovia na Olympiáde v Riu. Matej Beňuš: Sme rýchlejší a silnejší, budeme však potrebovať šťastie

„Dlho som ju nechcel, bránil som sa. No potom sa strach stratil a dnes sám vyhľadávam adrenalínové zábavky,“ priznáva. Nečudo, že od rýchlostnej kanoistiky zamieril k vodnému slalomu. „Nie je to také monotónne. Bavilo ma splavovať aj divoké rieky, spoznávať vodu.“ Tú brazílsku pozná dokonale. „Som pripravený. Jediným otáznikom zostáva, ako nám organizátori postavia bránky. V závere je nepríjemný skok, mení sa tam voda. Náš šport už nie je taký ako kedysi. Stavajú sa čím ďalej, tým ťažšie trate. A lode? Pred Pekingom sa jazdilo na štvormetrových, dnes majú o pol metra menej a sú oveľa točivejšie. Aj technika sa posunula. Sme rýchlejší a silnejší,“ porovnáva bronzový z majstrovstiev sveta v Čunove spred piatich rokov.

„Stále je to jeden z mojich najväčších úspechov,“ tvrdí fanúšik suši a retro nábytku. Sám si doma lakuje drevo a vyrába nové doplnky. „Moderné mi nič nehovorí. Retro sa mi páči oveľa viac. Zmajstroval som si napríklad skrinku pod telku. Urobil by som toho ešte viac, len času mi na to nezostáva.“ Bude sa môcť po sezóne pustiť do nového kusa ako olympijský medailista? Dvojica Beňuš - Minčík tomu v tejto sezóne podriadila všetko.