FOTO Kandráčovej haciendy, zloženej z dvoch krídel v GALÉRII 

Východoslovenský hudobník Ondrej Kandráč (44) si môže mädliť ruky. Keď vo februári 2019 kupoval v bratislavskej časti Záhorská Bystrica pozemok s úctyhodnou rozlohou 1 033 štvorcových metrov, nemohol tušiť, že o rok prepukne COVID-19 a nastane inflácia, ktorá jeho pozemku pridá riadne na hodnote.

 

V čase korony na Kandráčovej parcele zívala len výkopová jama a on tvrdil, že ešte nie je rozhodnutý, či začne stavať. No len čo pominuli pandemické opatrenia, na mieste vyrástla tehlová stavba úctyhodných rozmerov. „Vzhľadom na udalosti, ktoré sa diali v spoločnosti, bola investícia do pozemkov veľmi rozumná,“ tvrdí odborník na reality.

Kandráč za holý priestor na okraji Bratislavy vysolil približne 258-tisíc eur, dnes by len za hrubú stavbu dostal okolo 400-tisíc eur. Muzikant, ktorému sa v brandži mimoriadne darí, netají spokojnosť so zhodnotením financií. Rovnako ako v minulosti však tvrdí, že mu išlo výlučne o investíciu a stále nemá jasno, či sa do hlavného mesta presťahuje alebo dom po dokončení predá.

Pokročil

Keď týždenník PLUS 7 DNÍ pred rokom a pol priniesol informáciu, že Ondrej Kandráč s manželkou Erikou investovali do pozemku v Bratislave, hrdý východniar dostal strach. Bál sa, aby jeho rodáci nenadobudli pocit, že na svoj kraj a priateľov zanevrel. Tak ako vtedy, aj dnes to vylučuje. „Na východe som vyrastal, tam som stál prvýkrát na javisku a počul potlesk fanúšikov. Nech už by som žil kdekoľvek, vždy sa budem hlásiť k svojmu regiónu,“ vyhlásil hudobník pateticky.

Hoci s výstavbou domu za posledné mesiace výrazne pokročil, stále podľa jeho slov nie je isté, či sa doň s rodinou nasťahuje. „Hovorím vám to úprimne, naozaj neviem. Po dohode s manželkou sme investovali spoločné úspory do kúpy pozemku a následne do nehnuteľnosti. To je zatiaľ všetko. Nemali sme žiaden špeciálny plán, ani netuším, kedy to bude dokončené,“ dušuje sa.

Dostavba podľa neho závisí od toho, ako sa mu bude v šoubiz­nise dariť, čiže od príjmu finančných prostriedkov. No keď sa pozrieme na jeho účtovné uzávierky, nemôže sa stažovať. V rokoch 2018 a 2019 presiahli Kandráčove hrubé príjmy sumu 350-tisíc eur, no náklady mal vyššie, takže obe obdobia skončil v mínuse. Cez koronu, keď na Slovensku takmer nepretržite panoval lockdown a nedalo sa hrať, mal východoslovenský muzikant tržby vyše 80-tisíc eur, čo iní nedosiahnu ani v najlepších časoch. Na vilu v hlavnom meste to však podľa Kandráča stále nestačí.

Pre Ondreja Kandráča je najdôležitejšie tráviť čo najviac času so svojou rodinou.
Zdroj: Instagram.com/@kandrac.ondrej_official

„Cesta do finále je, ako podľa fotografií vidíte, ešte poriadne dlhá a nákladná. Jediné, čo teraz chcem, je uzavrieť stavbu a spraviť tam okná,“ prezrádza.

Architekt z Košíc

Podľa odborníka na reality manželia Kandráčovci nešetrili na kvalitných materiáloch a stavbu im projektoval šikovný architekt. „Pôjde o podpivničený dom vymurovaný dobrými tehlami a zasadený v betónovom skelete. Určite ide o nízkoenergetickú stavbu. Vidím tam izolácie, zateplenie aj veľké a pekné átrium. Už teraz to v tom najlepšom zmysle slova dýcha luxusom. Keby stavbu chceli predať, môžu si vypýtať približne 400-tisíc eur. Keďže ide o skvelú lokalitu, cena môže časom len rásť,“ vyjadril sa špecialista.

Kandráč s prognózou, ktorú sme mu predostreli, netají spokojnosť. „Stavbu nám projektoval jeden architekt z Košíc podľa našej predstavy. Následne sme to spolu ešte niekoľkokrát korigovali. Keď som v Bratislave a mám čas, zbehnem sa tam pozrieť,“ vyjadril sa ďalej.

S rodinou hudobník stále žije v rodinnom dome v Košiciach, kam sa presťahovali v roku 2012 a slová o tom, že by to malo byť niekedy inak, zatiaľ u Kandráčovcov nepadli. „Nechcem špekulovať, ale aby sme mohli dokončiť vilu v Bratislave, možné je aj to, že predáme dom v Košiciach a utŕžené peniaze použijeme na dostavbu. Z čisto pragmatických dôvodov by bola pre mňa ideálna Bratislava, pretože sem cestujem kvôli práci veľmi často. Zastávam názor, že rodina by mala byť spolu a v zásade je úplne jedno kde. Slovensko je malá, no krásna krajina a robiť nejaké regionálne rozdiely nemá zmysel.“

Východniari v Prahe

Keďže Kandráč v súčasnosti veľmi často koncertuje so skupinou Čechomor v Českej republike, sondujeme, či neuvažuje o kúpe nehnuteľnosti aj tam. „Ale nie. Tak, ako niekto lieta do exotických krajín, tak ja cestujem do Bratislavy a Prahy,“ smeje sa. Priznáva tiež, že v Česku naráža na veľa Slovákov, ktorí tam zabúdajú na rodnú reč a prihovárajú sa mu češtinou. „Nedávno som išiel z Humenného nočným rýchlikom do Prahy. O pol siedmej si ťahám kufríček po ,hlavním nádraží‘ a oproti mne sa zjavil veľký potetovaný valašský Róm. Nahol sa ku mne a hovorí: Levné parfémy. Keď som nereagoval, zvolal: Vítejte v Praze, pán Kandráč, ja som z Trebišova.“

Aj popri koncertoch Ondrej Kandráč rád debatuje s fanúšikmi a zisťuje, že mnohí pochádzajú zo Slovenska alebo k našej vlasti majú vytvorený nejaký vzťah. „Dojalo ma, keď za mnou prišla jedna kočka, ktorej už nežijúci otec pochádzal z Medzilaboriec. Vraj jej vždy spieval východoslovenské pesničky, tak si ich prišla pripomenúť,“ vyťahuje ďalší zážitok.

FOTO Kandráčovej bratislavskej haciendy v GALÉRII 

„Prihovorili sa mi tiež mladí ľudia, ktorí zas spomínajú na prázdniny u starých rodičov v obci Ulič, neďaleko Sniny, odkiaľ pochádzal ich otec. Poviem vám, takéto stretnutia dojímajú aj mňa. Ako hovoril Hašek vo Švejkovi: Je hezké, když je člověk odněkud. To ,odněkud‘ vás formuje. To je tá silná identita, ktorá sa nedá len tak udusiť,“ filozofuje na záver Ondrej Kandráč.

Prečítajte si tiež: