Česko a Slovensko sa opäť ponoria do smútku za človekom, ktorému do posledného dychu záležalo, aby nesklamal svojich priaznivcov. Prvého októbra uplynie rok od smrti Karla Gotta (†80) a hoci na sklonku života veľmi trpel, pre ľudí túžil byť naďalej poslom dobrých správ. Chcel rozdávať a zároveň nasávať energiu. „Je to pre mňa tá najúčinnejšia infúzia,“ poznamenal často s vďačnosťou.

Budovanie jeho pozoruhodnej kariéry by mohlo byť manuálom pre všetkých umelcov, ktorí sú závislí od fanúšikov. S nimi sa zlatý slávik neváhal podeliť ani o svoje odchádzanie na onen svet.

Režisérka Olga Malířová Špátová nakrúcala s maestrom posledný rok jeho života, ďalšie dlhé mesiace zábery strihala. A teraz? Vdova po Gottovi Ivana si ako producentka dokumentárneho filmu Karel môže mädliť ruky. O kúpu snímky, ktorá sa končí skonom slávneho umelca, má ešte pred premiérou záujem hneď niekoľko krajín.

Ešte nekončí

Keďže väčšina záberov pochádza z obdobia, keď sa Karel trápil vediac, že dožíva, na sociálnych sieťach niektorí fanúšikovia uvažujú, že film o svojej ikone si dobrovoľne nechajú ujsť. „V kine by som skolabovala. Už upútavky, ktoré vypustili, som ťažko predýchavala. Ešte je to príliš čerstvé. Nechcem ho takto vidieť. Chcem si ho navždy zapamätať ako človeka plného sily, energie, šarmu a vtipu,“ vyjadrila sa jedna z fanúšičiek.

Karel Gott sa s pozemským svetom rozlúčil skladbou s emotívnym odkazom.
Zdroj: archív

FOTO z dokumentu o Karlovi Gotovi TU

Českí kolegovia, ktorí film na piatkovej predpremiére v Prahe videli, zas tvrdia, že vdova po spevákovi dostala rovnako veľký priestor ako on. „Priznáva tam, že o Karlovom odchode povedali deťom vopred, aby si otca ešte užili. A že on mi zakázal psychológa. Reagoval, že to on bude ich psychológ. Inak film prezentuje Ivanu ako milujúcu a starostlivú manželku, no fanúšikovia by iste ocenili, keby sa väčšej pozornosti dostalo práve Karlovi a oslave jeho fenoménu,“ zhodnotili filmovú novinku.

Viac v aktuálnom vydaní PLUS 7 DNÍ

V špeciálnej GALÉRII si pozrite aj zábery, ktoré majstra KARLA GOTTA zachytávajú v poslednej fáze svojho života